ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ / 11ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ/ ΒΟΛΟΣ

Ισόπαλες (9-9) Ιταλία και Ολλανδία, στο ντέρμπι του Γ΄ ομίλου

17.08.2015 20:07       1331

ΦΩΤΟ: Συναρπαστικό ήταν το παιχνίδι ανάμεσα σε Ιταλία και Ολλανδία, που έληξε με σκορ 9-9 (photo by A. Zacharakis)

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, Ιταλία και Ολλανδία αναδείχτηκαν ισόπαλες με 9-9, στο πλαίσιο του δεύτερου παιχνιδιού για τον Γ΄ όμιλο, στην πρεμιέρα των απογευματινών αγώνων της πρώτης ημέρας του 11ου Παγκόσμιου πρωταθλήματος Νέων Γυναικών που διεξάγεται στο Βόλο.

Στο παιχνίδι στο οποίο «σφύριξε» ο Έλληνας διεθνής διαιτητής Μιχάλης Μπιράκης, οι Ιταλίδες προηγήθηκαν με 5-1, όμως η Ολλανδία κατάφερε να περάσει μπροστά ακόμη και με 8-7 στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου. Το γκολ της Μελίσα Βαν Ριζν, ενάμισι λεπτό πριν από τη λήξη της αναμέτρησης διαμόρφωσε το τελικό σκορ (9-9).

Στο δεύτερο παιχνίδι, η Ισπανία δεν αντιμετώπισε προβλήματα  απέναντι στην Ουκρανία, της οποίας και επικράτησε εύκολα  με 23-8, για τον Δ΄όμιλο. Με εμφατικό τρόπο και με το Μεξικό να μη πετυχαίνει γκολ, η ΗΠΑ επιβλήθηκαν των αντιπάλων τους με 28-0, για τον ίδιο όμιλο.

Το πρόγραμμα ολοκληρώνεται με το παιχνίδι της Εθνικής μας ομάδας απέναντι στη Μεγάλη Βρετανία.

Tα απογευματινά αποτελέσματα:

Γ’ όμιλος

*ΙΤΑΛΙΑ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ  9-9 (5-1, 0-3, 2-3, 2-2)

Ιταλία (Π. Ζίζα ): Γκρανολάτι 5, Καρέγκα 2, Τσιτίνο 1, Πικότσι 1

Ολλανδία (Γ. Σκούθαβς): Βαζ Ριζν 3, Ντρέγες 2, Τζούστρα 1, Κούχαας 1, Ρόζεμπουμ 1

Δ΄ όμιλος

*ΟΥΚΡΑΝΙΑ- ΙΣΠΑΝΙΑ  8-23 (1-5, 2- 6, 3-7, 2-5)

Ουκρανία (Μ. Λεμπέντιεφ) Μπούλακ 3, Μελνύτσουκ 2, Κόντος 1, Τελύπκο 1, Αντριίεβα 1

Ισπανία (Χ. Πέρεζ ) Ορτίθ 6, Φόρκα 5, Γκονζάλεζ  3, Γκονζάλεζ Α. 1,  Κόρντομπες 2, Κρέσπι 2, Λέϊτον 2, Μότα 1, Καστέγια 1

Δ’ όμιλος

*ΗΠΑ- ΜΕΞΙΚΟ 28-0 (6-0, 7-0, 7-0, 8-0)

ΗΠΑ (Κ. Σίμονς ) Φίσερ 6, Μπαρ 5, Πρέντις 4, Νέουσχουλ 4, Μουταφιάν 3, Μπρουκς 3, Λούφλιν 2, Ράνει 1

Μεξικό (Κ.Αλφάρο )

Το αυριανό πρόγραμμα:

09:00 Βραζιλία- Νότια Αφρική (Β’ όμιλος)

10:20 Ουγγαρία- Νέα Ζηλανδία (Β’ όμιλος)

11:40 Ολλανδία- Καναδάς (Γ’ όμιλος)

13:00 Αυστραλία- Ιταλία (Γ’ όμιλος)

16:00 Μεξικό- Ισπανία (Δ’ όμιλος)

17:20 Ουκρανία- Αμερική  (Δ’ όμιλος)

18:40 Μεγάλη Βρετανία- Ιαπωνία (Α’ όμιλος)

20:00 Ρωσία- Ελλάδα (Α’ όμιλος)

Η επίσημη ιστοσελίδα της διοργάνωσης, όπου μπορείτε να βρείτε στατιστικά στοιχεία και άλλες λεπτομέρειες: