ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / 15ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ / ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

Ισοπαλία (8-8) με Καναδά και 3η θέση στον Όμιλο της η Εθνική Γυναικών μας

25.07.2013 13:10       794

ΦΩΤΟ: Το γκολ της Αλεξάνδρας Ασημάκη 2.20'' πριν το τέλος, δεν αποδείχθηκε αρκετό για την Εθνική μας

Ισόπαλη (8-8) με τον Καναδά αναδείχθηκε η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Γυναικών στο σημερινό της αγώνα με τον οποίο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στον Γ’ Όμιλο για την πρώτη φάση του Παγκοσμίου πρωταθλήματος στη Βαρκελώνη.

Αποτέλεσμα που την κατατάσσει στην 3η θέση και την φέρνει αντιμέτωπη (το Σάββατο) πιθανότατα με την Ιταλία που λογικά θα είναι 2η στον Δ’ Όμιλο, στο νοκ άουτ ματς που οδηγεί στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Καναδάς και Ελλάδα ισοβάθμησαν μεν στην 2η θέση αλλά ο πρώτος είχε ηττηθεί με ένα γκολ (9-10) από τις ΗΠΑ, από τις οποίες η Εθνική μας έχασε στην πρεμιέρα με 4 γκολ διαφορά (8-12).

Η Εθνική μας στο μεγαλύτερο διάστημα του σημερινού αγώνα ήταν μεν καλύτερη του Καναδά, κέρδισε αποβολές (12) αλλά και χαρακτηριστικά άστοχη στο πλεονέκτημα αυτό (4 γκολ) που τελικά μάλλον κόστισαν στην διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος.

Αμυντικά λειτούργησε καλύτερα, με τον Καναδά να έχει 2/5 στον παραπάνω και να χάνει δύο πέναλτι με την Μπεκάζι, ένα από τα οποία απέκρουσε η Έλενα Κούβδου 5.51’’ της τρίτης περιόδου και ενώ το σκορ ήταν 6-5 υπέρ μας.

Προηγηθήκαμε 3-0, αλλά στις αρχές του δεύτερου 8λέπτου βρεθήκαμε πίσω στο σκορ (3-4) για να κάνουμε εμείς με τη σειρά μας το σερί και να περάσουμε μπροστά 6-4 με την Ηλέκτρα Ψούνη.

Ο Καναδάς πήρε κεφάλι στο σκορ (7-6) στο φινάλε του τρίτου 8λέπτου (0.03) με απίθανο γκολ της Μόνικα Έγκενς (4 γκολ σήμερα), Αβραμίδου και Ασημάκη (2.20’’ από το τέλος) έδωσαν ελπίδες νίκες, αλλά και πάλι η Μόνικα Έγκενς τις διέψευσε, 43’’ πριν το φινάλε του αγώνα.

Αυτή ήταν η μοναδική μας ισοπαλία με τον Καναδά σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα σε 4 συνολικά παιχνίδια (1 νίκη, 2 ήττες) και η δεύτερη σε σύνολο 33 μεταξύ μας αγώνων (10 νίκες, 22 ήττες).

Η εξέλιξη

Α’ 8ΛΕΠΤΟ: 0-1 Ρουμπέση (π/π), 0-2 Τσουκαλά (περιφέρεια), 0-3 Τσουκαλά (π/π), 1-3 Μπεκάζι (περιφέρεια), 2-3 Μοντόν (φουνταριστός)

Β’ 8ΛΕΠΤΟ: 3-3 Αλόγκμπο (φουνταριστός), 4-3 Έγκενς Μ. (περιφέρεια), 4-4 Ασημάκη (φουνταριστός), 4-5 Πλευρίτου Ελ. (περιφέρεια), 4-6 Ψούνη (περιφέρεια)

Γ’ 8ΛΕΠΤΟ: 5-6 Έγκενς Μ. (περιφέρεια), 6-6 Μπεκάζι (κόντρα), 7-6 Έγκενς Μ. (περιφέρεια)

Δ’ 8ΛΕΠΤΟ: 7-7 Αβραμίδου (π/π), 7-8 Ασημάκη (π/π), 8-8 Έγκενς Μ. (π/π)

ΚΑΝΑΔΑΣ ΕΛΛΑΔΑ 8-8

(2-3, 2-3, 3-0, 1-2)

Καναδάς (Γκάι Μπέικερ): Ρίλτον, Αλόγκμπο 1, Μοντόν 1, Ράιτ, Έγκενς Μ. 4, Μπαρόν, Μπεκάζι 2, Περάλτ, Έγκενς Κ., Ρόμπινσον, Βάλιν, Ράντου, Κόλτερτζον

2/5 π/π, 0/2 πέναλτι, 1 κόντρα, 2 φουνταριστός, 3 περιφέρεια

Ελλάδα (Γιώργος Μορφέσης): Κούβδου, Τσουκαλά 2, Διαμαντοπούλου Β., Ψούνη 1, Πλευρίτου Μαργ., Αβραμίδου 1, Ασημάκη 2, Ρουμπέση 1, Κότσια, Μανωλιουδάκη, Πλευρίτου Ελ. 1, Μπενέκου Άλκ., Διαμαντοπούλου Χρ.

4/12 π/π, 1 φουνταριστός, 3 περιφέρεια

Διαιτητές: Μανόλ Ταϊλάν (Τουρκία) – Νέναντ Πέρις (Κροατία)

Νωρίτερα, για τον Όμιλο μας, οι ΗΠΑ νίκησαν πολύ εύκολα τη Βρετανία με 16-4 και τερμάτισε πρώτη στον Όμιλο μας.