ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / 02/09/2011 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.487) - 16ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ – ΒΟΛΟΣ – 7η ΗΜΕΡΑ – ΘΕΣΕΙΣ 1-8

ΙΣΠΑΝΙΑ-ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ 9-5

02.10.2011 20:23       1366

Εξαιρετική η Ισπανία κέρδισε εύκολα το Μαυροβούνιο με 9-5 στον τρίτο προημιτελικό του 16ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης νέων ανδρών του Βόλου και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά της διοργάνωσης, όπου αύριο θα αντιμετωπίσει την Αυστραλία. Από την άλλη το Μαυροβούνιο θα παίξει για τις θέσεις 5-8 της διοργάνωσης με αντίπαλο την Ιταλία.

Η Ισπανία ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση (3-0), ενώ προηγήθηκε 4-2 στο ημίχρονο και 7-3 στη γ' περίοδο. Στο 4ο 8λεπτο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 9-3, για να μειώσουν στο φινάλε οι Μαυροβούνιο σε 9-5, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 1-0, 3-2, 3-1, 2-2.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Καμπάνας 3, Γκουτιέρεζ 2, Ρέιχατς 2, Ντε Λέρα 1, Κάραμπι 1.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ: Μούρισιτς 2, Σάριτς 2, Σούμποτιτς 1.