ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ / 31/08/2011 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.464) - 16ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ – ΒΟΛΟΣ – 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Δ’ ΟΜΙΛΟΥ

ΙΣΠΑΝΙΑ-ΣΕΡΒΙΑ 6-5

30.09.2011 15:45       1179

Υστερα από ένα παιχνίδι με συναρπαστική εξέλιξη, η Ισπανία νίκησε τη Σερβία 6-5 στο ντέρμπι κορυφής της 5ης αγωνιστικής του Δ' ομίλου του 16ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος πόλο νέων ανδρών του Βόλου και κατέλαβε την 1η θέση του γκρουπ, παίρνοντας αυτομάτως την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Από την άλλη η Σερβία θα δώσει αύριο νοκ άουτ ματς για την είσοδο στην 8άδα.

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη, με τους Σέρβους να προηγούνται 4-3 στο ημίχρονο και 5-3 στη γ' περίοδο. Οι Ισπανοί όμως έκαναν την ολική ανατροπή στο τελευταίο 8λεπτο του ματς, αρχικά ισοφαρίζοντας σε 5-5, στα μισά του τετάρτου και εν συνεχεία παίρνοντας τη σπουδαία νίκη 15 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ματς, με γκολ του Καρίγιο στον παίκτη παραπάνω.

ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 2-2, 1-2, 0-1, 3-0.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Καρίγιο 3, Γκουτιέρεζ 2, Ντε Λέρα 1.

ΣΕΡΒΙΑ: Βουκσάνοβιτς 3, Μάντιτς 1, Ντέντοβιτς 1.