ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Α1 ΑΝΔΡΩΝ

Ιστορική πρώτη νίκη στην κατηγορία για την ΑΕΚ, 10-8 τον ΝΟ Χανίων

31.10.2020 18:39       762

Η ΑΕΚ πανηγυρίζει σήμερα (Σάββατο 31/10) την ιστορική παρθενική της νίκη στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Α1 κατηγορίας των Ανδρών.

Η ομάδα του Κωνσταντίνου Δάνδολου επικράτησε στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής με 10-8 του ΝΟ Χανίων, στην τυπική έδρα της, στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας.

Η Ένωση ξεκίνησε δυναμικά καταφέρνοντας να προηγηθεί με 4-1 στο τέλος της 1ης περιόδου, με 6-3 στο ημίχρονο και με 8-3 στο 3ο οκτάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν αρχικά σε 8-6 και σε 9-8 με πέναλτι 1 λεπτό πριν τη λήξη. Ο Κουτσιαλής, όμως, με γκολ στα 38 δευτερόλπετα πρν από το τέλος σφράγισε την ιστορική πρώτη νίκη για την ΑΕΚ στη μεγάλη κατηγορία.

Πρώτος σκόρερ των κιτρινόμαυρων ο Βούξεβιτς με 4 γκολ.

ΑΕΚ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 10-8

Οκτάλεπτα: 4-1, 2-2, 2-3, 2-2.

ΑΕΚ (Κωνσταντίνος Δάνδολος): Φλέγκας, Καζάζης, Σταμέλος, Κουτσιαλής 2, Βούξεβιτς 4, Κουλιεράκης, Κουρλιάφτης 1, Γιαννουρής 1, Ράντζεν, Στελλάτος 1,  Βέκκος 1, Μαυρωτάς, Κατσινούλας, Ζώρζος, Παπάκος.

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (Ηλίας Μαχαίρας): Λεβεντάκης, Βολτυράκης, Σαρτζετάκης 2, Πολύζος, Αγιωργούσης, Μπατάκης, Γουίλιαμς 2, Χαριτάκης 1, Μπογκντάνοβιτς 3, Αποστολάκης, Πετρόχειλος, Μαζοκοπάκης, Κουμής.

Διαιτητές: Πολυχρονόπουλος, Μαρκοπούλου

Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός