ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ / ΓΟΥΟΡΛΝΤ ΛΙΓΚ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ήττα (10-13) η Εθνική μας από τη Ρωσία, στο φινάλε των αγώνων

13.05.2012 13:26       1351

Η Ρωσία τελικά ήταν η μόνη ομάδα που κατάφερε να νικήσει (13-10) την Εθνική μας ομάδα στο φινάλε των προκριματικών του Β’ Ευρωπαϊκού Ομίλου για το φετινό Γουόρλντ Λιγκ, που ολοκληρώθηκε το μεσημέρι στο κολυμβητήριο «Ολυμπιονίκης Βασίλης Πολύμερος» της Νέας Ιωνίας Βόλου.

Έτσι και σε συνδυασμό με τη νίκη της Ελλάδας στον Α’ Γύρο με ένα γκολ διαφορά (7-6), η Ρωσία είναι τελικά εκείνη που τερματίζει 1η με την Εθνική μας να την ακολουθεί αλλά ισόβαθμη μαζί της.

Οι δυο τους θα ταξιδέψουν στα τελικά της διοργάνωσης στα τέλη του μήνα (29/5 – 3 Ιουνίου), στο Χουανγκτσού της Κίνας.

Ακολουθούσε στο σκορ τη Ρωσία, η Εθνική μας μέχρι της αρχές της δεύτερης περιόδου, με την Άλκηστη Αβραμίδου να είναι απόλυτα εύστοχη στον παραπάνω αλλά το πέναλτι που εκτέλεσε (5-6), πριν η Εκατερίνα Λισούνοβα σκοράρει σε υποδειγματική κόντρα της Ρωσίας (0.40).

Η Λισούνοβα είχε κέφια και στη συνέχεια, οπότε με δύο διαδοχικά της τέρματα, ανέβασε την διαφορά στο +4 για τη Ρωσία (6-10) στο τρίτο 8λεπτο, με την Εθνική μας να χαλάει το ποσοστό της στον παραπάνω.

Το πάλεψε όσο γινόταν στην τελευταία περίοδο η Εθνική μας, η Αλεξάνδρα Ασημάκη άφησε τα διαπιστευτήρια της άλλη μια φορά στη ρωσική άμυνα, αλλά το γκολ της Τανκέεβα (9-13), 1.13 πριν το τέλος δεν άφησε καμία αμφιβολία για το τελικό αποτέλεσμα.

Η εξέλιξη

Α’ Περίοδος: 4.38 Λισούνοβα (περιφέρεια) 0-1, 4.03 Αβραμίδου (π/π) 1-1, 3.41 Λισούνοβα (φουνταριστός) 1-2, 3.06 Τσουκαλά (π/π) 2-2

Β’ Περίοδος: 7.06 Προκοφίεβα (κόντρα), 5.33 Αβραμίδου (π/π) 3-3, 5.12 Μπελάγιεβα (π/π) 3-4, 4.29 Αντόνοβα Αλ. (περιφέρεια) 3-5, 3.55 Χαραλαμπίδου Στ. (π/π) 4-5, 3.33 Καλιάγκινα (περιφέρεια) 4-6, 2.40 Αβραμίδου (πέναλτι) 5-6, 0.40 Λισούνοβα (κόντρα) 5-7

Γ’ Περίοδος: 7.16 Κρίμερ (π/π) 5-8, 4.58 Αβραμίδου (περιφέρεια) 6-8, 2.21 Λισούνοβα (πέναλτι) 6-9, 1.44 Λισούνοβα (περιφέρεια) 6-10

Δ’ Περίοδος: 7.39 Ασημάκη (φουνταριστός) 7-10, 6.54 Αντόνοβα Ντ. (π/π) 7-11, 5.18 Χαραλαμπίδου Στ. (π/π) 8-11, 4.22 Μπελάγιεβα (κόντρα) 8-12, 1.13 Τανκέεβα (περιφέρεια) 9-13, 0.54 Ασημάκη (φουνταριστός) 10-13

ΕΛΛΑΔΑ – ΡΩΣΙΑ 10-13

(2-2, 3-5, 1-3, 4-3)

Ελλάδα (Γιώργος Μορφέσης): Κούβδου, Τσουκαλά 2, Κότσια, Ψούνη, Χαραλαμπίδου Στ. 2, Αβραμίδου 4, Ασημάκη 2, Πλευρίτου Ελ., Μπίσμπα, Μανωλιουδάκη, Πλευρίτου Μαργ., Μπενέκου Άλκ., Διαμαντοπούλου Χρ.

5/10 π/π, 2/2 πέναλτι, 1 περιφέρεια, 2 φουνταριστός

Ρωσία (Αλεξάντερ Καμπάνοφ): Ουστίκινα (Καρνάουκ), Κρίμερ 1, Προκοφίεβα 1, Καλιάγκινα 1, Αντόνοβα Αλ. 1, Μπελόβα, Λισούνοβα 5, Χοχριάκοβα, Τανκέεβα 1, Μπελάγιεβα 2, Ιβάνοβα, Αντόνοβα Ντ 1.

3/4 π/π, 1/1 πέναλτι, 5 περιφέρεια, 1 φουνταριστός, 3 κόντρα

Διαιτητές: Σάπερς (Ολλανδία), Λιτλτζόν (Βρετανία)

Νίκη για την Ολλανδία

Η Ολλανδία νίκησε για δεύτερη φορά στο Βόλο την Βρετανία και κατέλαβε την 3η θέση στον Όμιλο, γεγονός βέβαια που την αφήνει εκτός τελικών της διοργάνωσης.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ – ΒΡΕΤΑΝΙΑ 8-4

(1-1, 2-2, 4-0, 1-1)

Ολλανδία (Μάουρο Μαουτζέρι): Καμπάουτ Μ. 2, Ρέμερς 2, Σμιτ, Χακβέρντιαν, Φαν ντερ Σλουτ, Στόμφχορστ

Βρετανία (Σιλβέστρε Φέκετε): Σνελ, Γκίμπσον Λ., Γουίνστανλι, Κλέητον

Διαιτητές: Μοίραλης (Ελλάδα), Βαριντόφσκι (Ρωσία)

Βαθμολογία (Τελική)

1. Ρωσία              60-48     15

2. ΕΛΛΑΔΑ          52-41     15

……………………………………….

3. Ολλανδία       41-49     6

4. Βρετανία        39-54     0

Στα τελικά της διοργάνωσης (29 Μαίου – 3 Ιουνίου, Χουανγκτσού), έχουν επίσης προκριθεί ΗΠΑ και Καναδάς από την Αμερική, Αυστραλία από Ωκεανία / Αυστραλία και η διοργανώτρια Κίνα, ενώ στον Α’ Όμιλο της Ευρώπης (Συρακούσες) που ολοκληρώνεται σήμερα (13/5) η βαθμολογία μία αγωνιστική πριν το τέλος ήταν: Ιταλία 10β.,Γερμανία 8, Ουγγαρία 7, Ισπανία 5.