ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

Ήττα (12-16) από τη Ρωσία και 3η θέση στην Τρίπολη οι Γυναίκες

  09.01.2012 11:18       929

Την δεύτερη ήττα της στο 14ο τουρνουά υδατοσφαίρισης γυναικών «Θέτις Καπ», που ολοκληρώθηκε σήμερα στην Τρίπολη, γνώρισε η Εθνική μας ομάδα που κατέλαβε την 3η θέση.

Ηττήθηκε 16-12 από τη Ρωσία, σε ένα παιχνίδι ανοιχτό και ελεύθερο για τις δύο ομάδες, όπου δεν αποφεύχθηκαν τα λάθη κυρίως από ελληνικής πλευράς.

Το νωθρό ξεκίνημα της Εθνικής επέτρεψε στη Ρωσία να προηγηθεί 3-0 πριν μειώσει η Χριστίνα Τσουκαλά (πέναλτι) και κλείσει το 8λεπτο με γκολ της Γιούλης Λαρά.

Στο ίδιο μοτίβο το παιχνίδι και στην δεύτερη περίοδο, με την Εθνική να δέχεται εύκολα γκολ (2 στην κόντρα) και το τελευταίο στα 4’’ πριν τη λήξη (Μπελόβα).

Αφού η διαφορά έφτασε στο +7 (11-4 Μπελάγιεβα), τα τρία διαδοχικά τέρματα (Αβραμίδου, Ασημάκη, Αντωνάκου), την μείωσαν (12-8) με τη λήξη του τρίτου 8λέπτου.

Το γκολ – πέναλτι της Αγγελικής Γερόλυμου στην αρχή της τελευταίας περιόδου, έδωσε ελπίδες (12-9), τις οποίες περιόρισε μετά η απόφαση του Νταμτσέφσκι να ακυρώσει γκολ της Ασημάκη ως επιθετικό φάουλ.

Οι Ρωσίδες απάντησαν με δικό τους σερί 3-0 και ουσιαστικά «καθάρισαν» τον αγώνα.

Μετά την Χριστίνα Κότσια, το Σάββατο, σήμερα ήταν η σειρά της Άλκηστης Μπενέκου να πάρει το βάπτισμα του πυρός στην Εθνική, αφού ο Γιώργος Μορφέσης την χρησιμοποίησε στην 13άδα. Εκτός έμεινε η Έλενα Κούβδου.

8ΛΕΠΤΑ: 5-2, 5-2, 2-4, 4-4

Η διακύμανση του σκορ: Φεντότοβα περιφέρεια, 2-0 Κόνουκ π/π, 3-0 Ιβάνοβα περιφέρεια, 3-1 Τσουκαλά πέναλτι, 4-1 Μπελόβα κόντρα, 5-1 Μπελάγιεβα φουνταριστός, 5-2 Λαρά φουνταριστός, 6-2 Μπελάγιεβα π/π, 6-3 Μελιδόνη π/π, 7-3 Αντόνοβα Ντ. π/π, 8-3 Αντόνοβα Αλ. κόντρα, 9-3 Ζελεντσόβα περιφέρεια, 9-4 Τσουκαλά περιφέρεια, 10-4 Μπελόβα κόντρα, 11-4 Μπελάγιεβα φουνταριστός, 11-5 Ασημάκη φουνταριστός 12-5 Ζελεντσόβα περιφέρεια, 12-6 Αβραμίδου περιφέρεια, 12-7 Ασημάκη π/π, 12-8 Αντωνάκου περιφέρεια, 12-9 Γερόλυμου πέναλτι, 13-9 Αντόνοβα Ντ. κόντρα, 14-9 Αντόνοβα Ντ. Κόντρα, 15-9 Αντόνοβα Αλ. κόντρα, 15-10 Ρουμπέση π/π, 16-10 Χοχρέκοβα περιφέρεια, 16-11 Ρουμπέση περιφέρεια, 16-12 Ασημάκη φουνταριστός              

ΡΩΣΙΑ (Αλεξάντρ Καμπάνοφ): Κοφτουνόφσκαγια (Καρνάουκ), Φεντότοβα 1, Προκοφίεβα, Κόνουκ 1, Αντόνοβα Αλ.2, Μπελόβα 2, Αντόνοβα Ντ 3., Χοχρέκοβα 1, Μπελάγιεβα 3, Ιβάνοβα 1, Ζελεντσόβα 2

3/6 παίκτης παραπάνω, 5 περιφέρεια, 6 κόντρα, 2 φουνταριστός

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Μορφέσης): Γούλα (Διαμαντοπούλου Χρ.), Τσουκαλά 2, Μελιδόνη 1, Ψούνη, Λιόση, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 3, Ρουμπέση 2, Γερόλυμου 1, Μπενέκου Άλκ., Αντωνάκου 1, Λαρά 1

3/8 παίκτης παραπάνω, 2/2 πέναλτι, 3 φουνταριστός, 4 περιφέρεια

Διαιτητές: Ροντρίγκεζ (Ισπανία), Ιβάνκα (Σερβία)

Η Τελική Βαθμολογία

1.Ουγγαρία      35-27   9

2.Ρωσία           39-34   6

3.ΕΛΛΑΔΑ    31-35   3

4. Ιταλία          23-32   0