ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ / 15ο ΣΑΜΑΡΤΖΙΔΙΣ ΚΑΠ

Ήττα (6-9) από Σερβία η Εθνική, 8-6 η Ουγγαρία το Μαυροβούνιο

28.06.2013 12:39       885

Την ήττα (6-9) από τη Σερβία γνώρισε η Εθνική μας ομάδα στην πρεμιέρα των αγώνων της στο σπουδαίο τουρνουά της Λαμίας, προς τιμή του αδικοχαμένου Νώντα Σαμαρτζίδη.

Άντεξε για δύο 8λεπτα στους Σέρβους, η Ελλάδα που όπως και ο αντίπαλος της έφτασαν αργά το βράδυ στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας. Η Ελλάδα προερχόμενη απευθείας από το «Ελευθέριος Βενιζέλος» όπου αφίχθηκε από τη Μερσίνη και οι «πλάβι» από τον Καναδά όπου βρισκόταν για προετοιμασία.

Παρά την κούραση λοιπόν και των δύο, ο αγώνας είχε ενδιαφέρον και εναλλαγές συναισθημάτων, τουλάχιστον μέχρι τα μέσα του τρίτου 8λέπτου, όταν η Σερβία έκανε το παραπάνω «κλικ» και ουσιαστικά πήρε το πάνω χέρι στο παιχνίδι.

Το παιχνίδι

Ο αρχικός αιφνιδιασμός (2-0) από τους Σέρβους, ισοσκελίστηκε στα 7’’ από τη λήξη της πρώτης περιόδου (Φουντούλης), που ισοφάρισε (2-2) με ισάριθμα γκολ από τον παραπάνω.

Στα ίσα βρήκε το ημίχρονο τις δύο ομάδες (4-4), με την Εθνική μας πάντως να παίρνει κεφάλι προς στιγμή (3-2) με το Μυλωνάκη και τον Ποντικέα να ισοφαρίζει με όμορφο γκολ στον παραπάνω.

Ανέβασαν ταχύτητα στο τρίτο 8λεπτο οι «πλάβι» και σερί 3-0 πήραν σημαντικό προβάδισμα στο σκορ (7-4), πριν μειώσει ο Βλαχόπουλος.

Δεν άλλαξε η ροή του αγώνα στο τελευταίο 8λεπτο με τους Σέρβους να κρατούν τη διαφορά στο τελικό σκορ (9-6).

Η εξέλιξη

Α’ 8ΛΕΠΤΟ: 1-0 Νίκιτς (π/π), 2-0 Πιγιέτλοβιτς Ντ. (φ), 2-1 Γούνας (π/π), 2-2 Φουντούλης (π/π)

Β’ 8ΛΕΠΤΟ: 2-3 Μυλωνάκης (περιφέρεια), Νίκιτς 3-3 (π/π), 4-3 Μάντιτς (περιφέρεια), 4-4 Ποντικέας (π/π)

Γ’ 8ΛΕΠΤΟ: 5-4 Γκότσιτς (περιφέρεια), 6-4 Ουντόβισιτς (κ), 7-4 Πιγιέτλοβιτς Ντ. (κ), 7-5 Βλάχόπουλος (περιφέρεια)

Δ’ 8ΛΕΠΤΟ: 8-5 Τσουκ (περιφέρεια), 9-5 Ράντζεν (περιφέρεια), 9-6 Κολόμβος (π/π)

Στο πρώτο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία, η Ουγγαρία αιφνιδίασε το Μαυροβούνιο και προηγήθηκε 4-0. Στη συνέχεια το ματς ισορρόπησε μεν, οι Μαυροβούνιοι μείωσαν σε 4-2 και 5-3, αλλά οι Μαγ8-6)υάροι κράτησαν σταθερά το προβάδισμα μέχρι τέλους (8-6).

Τα πρωινά παιχνίδια:

ΣΕΡΒΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 9-6

(2-2, 2-2, 3-1, 2-1)

Σερβία (Ντέγιαν Σάβιτς): Μίτροβιτς Μπρ. (Πιγιέτλοβιτς Γκ.), Σάπονιτς, Γκότσιτς 1, Ουντόβισιτς 1, Τσουκ 1, Πιγιέτλοβιτς Ντ. 2, Νίκιτς 2, Άλεκσιτς, Ράντζεν 1, Μάντιτς 1, ΠρλαΪνοβιτς, Μίτροβιτς Στ.

2/5 π/π, 2 κόντρα, 1 φουνταριστός, 4 περιφέρεια

ΕΛΛΑΔΑ (Σάκης Κεχαγιάς): Τσαλκάνης (Γαλανίδης), Μυλωνάκη 1ς, Γούβης, Γεννηδουνιάς, Φουντούλης Ι. 1, Ποντικέας 1, Αφρουδάκης Χρ., Δελακάς, Μουρίκης, Κολόμβος 1, Γούνας 1, Βλαχόπουλος 1

4/8 π/π, 2 περιφέρεια

Διαιτητές: Κόριζνα (Πολωνία), Μπορέλ (Ισπανία)

ΟΥΓΓΑΡΙΑ – ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ 8-6

(3-0, 1-1, 3-2, 1-3)

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Τίμπορ Μπένεντεκ): Νάγκι, Γκο – Νάγκι, Μάνταρας 1, Μπάτορι, Βάμος, Χοσνιάτσκι 1, Ντέκερ, Σίβος 2, Κις 1, Βάργκα 2, Τόροκ, Χαράι 1, Λεβάι

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Ράνκο Πέροβιτς): Ράντιτς, Μπργκούλιαν Ντρ. 1, Πάσκοβιτς, Πέτροβιτς, Μπργκούλιαν Ντ. 2, Ντράσκοβιτς, Γιάνοβιτς Μλ. 1, Γιάνοβιτς Ν., Ίβοβιτς 1, Μίσιτς, Κλίκοβατς 1, Γιόκιτς, Λάζοβιτς

Διαιτητές: Νταμτσέφσκι (Σκόπια), Ραντίσεβιτς (Κροατία)

Το τουρνουά συνεχίζεται το απόγευμα: 19.30 Ουγγαρία – Σερβία, 21.00 ΕΛΛΑΔΑ - Ιταλία