ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

Ήττα (6-9) και 6η θέση για την Εθνική Ανδρών

28.01.2012 14:09       1693

Αϊντχόφεν: ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ Φώντας Χήτας

Λύγισε η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών, στον αγώνα κατάταξης για την 5η θέση με τη Γερμανία στο 30ό Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Ηττήθηκε με 9-6, παρουσιάζοντας δύο διαφορετικά πρόσωπα. Ένα καλό αμυντικά στο πρώτο μισό του αγώνα και άλλο ένα όπου η αστοχία στην επίθεση και τον παραπάνω, ήταν τέτοια που έδωσε το δικαίωμα στους Γερμανούς να πάρουν ένα παιχνίδι που δεν έδειχνε δικό τους στην αρχή.

Από κοντά και η διαιτησία των Φέκετε, Αλεξαντρέσκου, έκανε την δουλειά της, αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια.

Η Εθνική τερμάτισε στην 6η θέση της τελικής κατάταξης, όπως είχε συμβεί το 1991 (Αθήνα), το 1993 (Σέφιλντ) και το 2006 (Βελιγράδι).

Η Γερμανία, από την πλευρά της, ανέβηκε ένα σκαλί από το Ζάγκρεμπ (6η).

Πολύ καλή αμυντικά η Εθνική μας στο πρώτο 8λεπτο, δέχτηκε … μισό γκολ (Έλερ) με την υπόδειξη του επόπτη, αφού ο Φέκετε που ήταν δίπλα είπε «παίζετε» μιας και η μπάλα δεν φάνηκε να περνά τη νοητή γραμμή …

Ίδιο μοτίβο και στο δεύτερο 8λεπτο με την Εθνική όμως ότι πετυχαίνει πίσω να το χαλάει μπροστά. Οι Γερμανοί έφεραν το παιχνίδι στα ίσα και ο Ανδρέας Μιράλης στα 6’’ αστόχησε (Τσιγκίρ) στο δεύτερο πέναλτι που κερδίσαμε στο ματς.

Η επιθετική αφλογιστία για 12.26’’, έφερε την Εθνική τούμπα στο σκορ με τους Γερμανούς με σερί 4-0 υπέρ τους να προηγούνται 5-3 και αργότερα 6-4.

Καθοριστική εδώ η φάση του πέναλτι υπέρ των Γερμανών (1.06’’) από τον Φέκετε, με τον Άντριτς να διαμαρτύρεται και λίγο μετά (0.51’’) να εισπράττει κίτρινη κάρτα από τον Αλεξαντρέσκου.

Άλλο ένα σερί των Γερμανών (3-0), έγειρε οριστικά την πλάστιγγα (9-5) υπέρ τους στην τελευταία περίοδο, με τον Γιώργο Ντόσκα να αστοχεί (1.25’’) με δύο παραπάνω, χαρακτηριστικό της σημερινής αστοχίας μας στη συγκεκριμένη περίπτωση.

8ΛΕΠΤΑ: 1-2, 2-1, 3-2,

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΣΚΟΡ

Α’ Περίοδος: 5.57’’ Μιράλης 0-1 (πέναλτι), 0.59’’ Έλερ 1-1 (περιφέρεια), 0.32’’ Αφρουδάκης Χρ. 1-2 (5μ.)

Β’ Περίοδος: 5.57’’ Μουρίκης 1-3 (π/π), 5.21’’ Ρέζιγκ 2-3 (π/π), 0.19’’ Σλότεμπεργκ 3-3 (π/π)

Γ’ Περίοδος: 5.36’’ Ρέζιγκ 4-3 (5μ.), 2.46’’ Βόλταν 5-3 (περιφέρεια), 1.31’’ Μυλωνάκης 5-4 (περιφέρεια), 1.06’’ Σταμ 6-4 (πέναλτι), 0.30’’ Φουντούλης Ι. 6-5 (π/π)

Δ’ Περίοδος: 6.57’’ Σούλερ 7-5 (περιφέρεια), 5.16’’ Πολίτζε 8-5 (πέναλτι), 2.28’’ Ρέζιγκ 9-5 (π/π), 2.09’’ Θεοδωρόπουλος 9-6 (5μ.)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χάγκεν Στάμ): Τσιγκίρ, Βόλταν 1, Σρόιντερ, Ρεάλ, Σταμ 1, Πολίτζε 1, Μπουκόφσκι, Σούλερ 1, Κρούζμαν, Έλερ 1, Σλότεμπεργκ 1, Ρέζιγκ 3, Κονγκ

3/5 π/π, 2/2 πέναλτι, 3 περιφέρεια, 1 5μ.

ΕΛΛΑΔΑ (Ντράγκαν Άντριτς): Καραμπέτσος, Μυλωνάκης 1, Μιράλης 1, Κοκκινάκης, Δελακάς, Θεοδωρόπουλος 1, Αφρουδάκης Χρ. 1, Ντόσκας, Αφρουδάκης Γ., Φουντούλης Ι. 1, Μουρίκης 1, Βουλγαράκης, Τσαλκάνης

2/10 π/π, 1/2 πέναλτι, 2 5μ., 1 περιφέρεια

Διαιτητές: Φέκετε (Ουγγαρία), Αλεξαντρέσκου (Ρουμανία)

Ένταση στο τέλος

Το σκληρό και ατιμώρητο παιχνίδι των Γερμανών και η προκλητικότητα τους, προεξάρχοντος του Χάγκεν Σταμ στο τέλος, οδήγησαν σε 5λεπτη ένταση με τη λήξη του αγώνα.

Οι διεθνείς μας ζήτησαν το λόγο για τον τρόπο παιχνιδιού των Γερμανών και σε συνδυασμό με τις διαιτητικές αποφάσεις, άναψαν το φυτίλι.

Πέτρα του σκανδάλου ποιος άλλος, ο Σούλερ, που ήταν αυτός ο οποίος έκανε άνω κάτω και το παιχνίδι με τους Κροάτες, οδηγώντας στην αποβολή χωρίς αντικατάσταση του Μπούσλιε.