ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

Ήττα (7-10) από την Ιταλία για την εθνική Ανδρών, με Μαυροβούνιο στα προημιτελικά

23.01.2012 22:47       1314

Αϊντχόφεν: ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ Φώντας Χήτας

Το Μαυροβούνιο μεθαύριο (20.00 τοπική) βρίσκει στον δρόμο της για τα ημιτελικά του 30ού Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, η εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των ανδρών, μετά την αποψινή ήττα με 10-7 από την Ιταλία.

Με την ήττα αυτή η Ελλάδα κατέλαβε την 3η θέση στον Όμιλο της και η Ιταλία την 2η, επομένως «σταυρώνει» στον άλλο προημιτελικό με τη Γερμανία.

Η ήττα δεν ήταν το μοναδικό αρνητικό για την εθνική μας ομάδα, αφού 1.38’’ πριν το τέλος ο Ντράγκαν Άντριτς, που στο τρίτο 8λεπτο και ακριβώς στον ίδιο χρόνο (!) είχε δεχτεί κίτρινη για διαμαρτυρία από τον Ράντοσλαβ Κορίζνα, αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα από τον Πολωνό για αποβολή που δέχτηκε ο Ντόσκας.

Ο Κορίζνα μάλιστα που είχε «κιτρινίσει» τον ομοσπονδιακό μας τεχνικό και στην τρίτη περίοδο, έδωσε την αποβολή από την … απέναντι πλευρά!

Έτσι, ο Άντριτς, δεν θα είναι στον πάγκο μεθαύριο με τους Μαυροβούνιους, καθώς αναμένεται να τιμωρηθεί με μία αγωνιστική από τη Len.

Αν και η αρχή ήταν ιδανική για την εθνική μας, το δεύτερο 8λεπτο αποδείχτηκε καταστροφικό αφού δέχτηκε 5 τέρματα από την ομάδα του Σάντρο Καμπάνια που προηγήθηκε 7-4 στο πρώτο μισό του αγώνα.

Στη συνέχεια πάντως, η εθνική, κατάφερε να φτάσει την διαφορά στο γκολ (6-7) αλλά το άσχημο ποσοστό στον παραπάνω, σε αντίθεση με τον παίκτη λιγότερο και ατομικά λάθη, δεν της επέτρεψαν να πάρει και τα ηνία του αγώνα.

Οι Ιταλοί αντέδρασαν και ξανάφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, παρά την προσπάθεια των διεθνών μας.

Ο Κώστας Κοκκινάκης έφυγε με τρεις ποινές 7.43’’ πριν το τέλος.

Με δύο γκολ του Γιώργου Ντόσκα από ισάριθμες ασίστ του Χρήστου Αφρουδάκη, προηγήθηκε (2-0) η εθνική μας, με τους Ιταλούς να ισοφαρίζουν (1.04’’) με πέναλτι του Τζιορτζέτι, πριν ο Αργύρης Θεοδωρόπουλος δώσει και πάλι το προβάδισμα στα 31’’ του πρώτου 8λέπτου.

Καταστροφικό το δεύτερο 8λεπτο για την  εθνική μας. Τρία διαδοχικά τέρματα των Ιταλών και άλλα δύο προς το  τέλος από θέση φουνταριστού, έδωσαν σημαντικό πλεονέκτημα στη «Σετεμπέλο».

Ισορρόπησε στο τρίτο 8λεπτο η εθνική, πίεσε και έφτασε την διαφορά στο γκολ (6-7) με το εύστοχο πέναλτι του Ανδρέα Μιράλη (3.54’’).

Στην τελευταία περίοδο, πέραν της αποβολής του Άντριτς, η μείωση του σκορ από τον Ανδρέα Μιράλη (3.08’’), είχαμε την αποτυχημένη προσπάθεια του Ντόσκα στα 28’’ σε επίθεση με παραπάνω όπου η εθνική μας δεν τα πήγε καθόλου καλά (3/10).

Το γκολ του Πρεσιούτι στο φινάλε, απλώς έριξε την αυλαία του παιχνιδιού.

8ΛΕΠΤΑ: 3-2, 1-5, 2-1, 1-2

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΣΚΟΡ

Α’ Περίοδος: 6.37’’ Ντόσκας 1-0 (περιφέρεια), 4.57’’ Ντόσκας 2-0 (περιφέρεια), 2.21’’ Φιορεντίνι 2-1 (π/π), 1.04’’ Τζιορτζέτι 2-2 (πέναλτι), 0.31’’ Θεοδωρόπουλος 3-2 (π/π)

Β’ Περίοδος: 6.54’’ Γκάλλο 3-3 (περιφέρεια), 5.08’’ Φελούγκο 3-4 (περιφέρεια), 4.15’’ Φιλιόλι 3-5 (περιφέρεια), 3.41’’ Μιράλης 4-5 (π/π), 2.12’’ Λαπένα 4-6 (φουνταριστός), 0.32’’ Αϊκάρντι 4-7 (φουνταριστός)

Γ’ Περίοδος: 4.36’’ Ντόσκας 5-7 (κόντρα), 3.54’’ Μιράλης 6-7 (πέναλτι), 3.11’’ Φιλιόλι 6-8 (π/π)

Δ’ Περίοδος: 7.43’’ Τζιορτζέτι 6-9 (πέναλτι), 3.08’’ Μιράλης 7-9 (π/π), 0.01’’ Πρεσιούτι 7-10 (φουνταριστός)

ΕΛΛΑΔΑ (Ντράγκαν Άντριτς): Καραμπέτσος, Μυλωνάκης, Μιράλης 3, Κοκκινάκης, Δελακάς, Θεοδωρόπουλος 1, Αφρουδάκης Χρ., Ντόσκας 3, Αφρουδάκης Γ., Φουντούλης Ι., Μουρίκης, Βουλγαράκης, Τσαλκάνης

3/10 π/π, 1/1 πέναλτι, 2 περιφέρεια, 1 κόντρα

ΙΤΑΛΙΑ (Σάντρο Καμπάνια): Παστορίνο, Πέρεζ, Τζίτο, Φιλιόλι 2, Τζιορτζέτι 2, Φελούγκο 1, Φιγκάρι, Γκάλλο 1, Πρεσιούτι 1, Φιορεντίνι 1, Αϊκάρντι 1, Λαπένα 1, Βολάρεβιτς