ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ήττα (7-8) στην παράταση από την Ιταλία και 4η θέση για την Εθνική μας

16.09.2012 12:25       1301

Στην παράταση έχασε το χάλκινο μετάλλιο η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης Νέων γυναικών, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που ολοκληρώθηκε σήμερα (16/9) στο Τσέλιαμπινσκ.

Ηττήθηκε 8-7 από την Ιταλία, αφού στην κανονική διάρκεια του μικρού τελικού οι δύο Εθνικές ομάδες ήταν ισόπαλες (7-7).

Αν και προηγηθήκαμε 3-0, η αστοχία μας στην παίκτρια παραπάνω στη συνέχεια (2/9), μας κόστισε, με τις Ιταλίδες να αξιοποιούν τις ευκαιρίες τους επιθετικά και να «γυρίζουν» τον αγώνα υπέρ τους (5-3, 6-4).

Η Ξενάκη έδωσε και πάλι προβάδισμα (7-6) στην Εθνική μας που είχε σερί 3-0 υπέρ της, αλλά η Μαρλέτα έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (7-7) στην τέταρτη και τελευταία περίοδο.

Εκεί, η Παλμιέρι πέτυχε το νικητήριο γκολ (8-7), με την Εθνική μας να αστοχεί στην τελευταία επίθεση με παραπάνω.

Α’ Περίοδος: 0-1 Ζάντου (π/π), 0-2 Κοντογιάννη (κόντρα), 0-3 Ξενάκη (π/π)

Β’ Περίοδος: 1-3 Πομέρι (πέναλτι), 2-3 Παλμιέρι (κόντρα), 3-3 Γκαλάρντι (φουνταριστός), 4-3 Ντάριο (περιφέρεια

Γ’ Περίοδος: 5-3 Μίλο (κόντρα), 5-4 Ξενάκη (περιφέρεια), 6-4 Ταμπάνι (περιφέρεια), 6-5 Ζάντου (περιφέρεια), 6-6 Διαμαντοπούλου Β. (περιφέρεια), 6-7 Ξενάκη (περιφέρεια)

Δ’ Περίοδος: 7-7 Μπαρλέτα

A’ 3ΛΕΠΤΟ: 8-7 Παλμιέρι (φουνταριστός

Β’ 3ΛΕΠΤΟ: -.

8ΛΕΠΤΑ: 0-3, 4-0, 2-4, 1-0

3ΛΕΠΤΑ: 1-0, 0-0

Τα γκολ της ΙΤΑΛΙΑΣ: Παλμιέρι 2, Πομέρι, Γκαλάρντι, Ντάριο, Μίλο, Ταμπάνι, Μαρλέτα

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Μορφέσης): Διαμαντοπούλου Χρ., Μπενέκου Άλκ., Καλαργυρού, Τζελέπη, Φαρμάκη Μ., Πλευρίτου Ελ., Ζάντου 2, Πλευρίτου Μαργ.,  Ξενάκη 3, Διαμαντοπούλου Β. 1,  Μπενέκου Ι.,  Κοντογιάννη 1, Τερεφού