ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ / ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗΣ/ΓΥΝΑΙΚΕΣ

Ήττα (7-9) από την Ολλανδία και 3η θέση στον Όμιλο για την Εθνική μας

20.07.2014 17:00       594

ΦΩΤΟ Αρχείου: Τρεις φορές σκόραρε η Αντιγόνη Ρουμπέση αλλά δεν ήταν αρκετές για την Εθνική μας

Την ήττα με 9-7 από την Ολλανδία που προκρίθηκε απευθείας στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, γνώρισε στην Βουδαπέστη η Εθνική μας ομάδα.

Ολοκλήρωσε έτσι τους αγώνες της στον Α’ Όμιλο όπου και κατέλαβε τελικά την 3η θέση με αποτέλεσμα τώρα να διασταυρώνεται (Τρίτη, 19.00) με τον 2ο του Β’ Ομίλου για μια θέση στους «4» της διοργάνωσης ή την διεκδίκηση της 5ης θέσης, αν ηττηθεί. Εκεί, στα ημιτελικά αν περάσει, θα ξαναβρεί στο δρόμο της τη σημερινή της αντίπαλο …

Μία φορά κατάφερε η Εθνική μας να φέρει το παιχνίδι στα ίσα σήμερα. Ήταν όταν σε διάστημα λιγότερο των 3 λεπτών στην αρχή της 3ης περιόδου, πέτυχε διαδοχικά 3 γκολ και ισοφάρισε (5.17’’ Ρουμπέση) σε 6-6 την Ολλανδία.

Από εκεί και πέρα όμως είχε πρόβλημα επιθετικό αφού μπόρεσε να σκοράρει και πάλι σχεδόν εντεκάμιση λεπτά αργότερα (2.26’’ από το τέλος), πάλι με την  εορτάζουσα (γενέθλια) αρχηγό της (8-7), στην οποία νωρίτερα πάντως οι διαιτητές είχαν φροντίσει να δώσουν δύο συνεχόμενα επιθετικά (2.06’’ και 2.28’’ του τρίτου 8λέπτου).

Όπως συνέβη στο τέλος (1.32’’) και με την Αλεξάνδρα Ασημάκη, με… κερασάκι στα 34’’ την  αποβολή της Χριστίνας Τσουκαλά στην εκπνοή της επίθεσης της Ολλανδίας

Έτσι, η κορυφαία τους σήμερα Λίκε Κλάασεν (5 γκολ σε 7 προσπάθειες), σκόραρε στα 9’’ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Για άλλο ένα παιχνίδι η Εθνική μας, που σημάδεψε 8 φορές τα αντίπαλα δοκάρια αλλά και διέγνωσε σωστά το πρόβλημα της Βίλεμς (5 γκολ από την περιφέρεια), είχε πρόβλημα στον παραπάνω (2/8).

Τα 8λεπτα: 3-1, 3-2, 2-3, 1-1

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ

1ο 8λεπτο: 1-0 Κλάασεν (κόντρα), 2-0 Κλάασεν (π/π), 2-1 Τσουκαλά (π/π), 3-1 Φαν ντερ Σλουτ (π/π)

2ο 8λεπτο: 3-2 Διαμαντοπούλου Β. (περιφέρεια), 4-2  Στόμφχορστ (φουνταριστός), 4-3 Μανωλιουδάκη (περιφέρεια), 5-3 Σμιτ (περιφέρεια), 6-3, Σέβενιχ (π/π)

3ο 8λεπτο: 6-4 Μανωλιουδάκη (περιφέρεια), 6-5 Ρουμπέση (περιφέρεια), 6-6 Ρουμπέση (π/π), 7-6 Κλάασεν (περιφέρεια), 8-6 Κλάασεν (περιφέρεια)

4ο 8λεπτο: 8-7 Ρουμπέση (περιφέρεια), 9-7 Κλάασεν (π/π)

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Άρνο Χαβένγκα): Βίλεμς, Σμιτ 1, Χένε Ντ. Φαν ντερ Σλουτ 1, Χένε Αμ., Στόμφχορστ 1, Νιχούιζ, Σέβενιχ  1, Μέγκενς, Φαν ντερ Γκράαφ, Κλάασεν 5, Φαν ντερ Μόλεν, Έινις

4/8 π/π, 1 κόντρα, 1 φουνταριστός, 3 περιφέρεια

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Μορφέσης): Διαμαντοπούλου Χρ., Τσουκαλά 1, Διαμαντοπούλου Β. 1, Πλευρίτου Μαργ., Χαραλαμπίδη Στ, Αβραμίδου, Ασημάκη, Ρουμπέση 3, Χαραλαμπίδη Ι., Μανωλιουδάκη 2, Πλευρίτου Ελ., Μπενέκου Άλκ. Κούβδου

2/8 π/π, 5 περιφέρεια

Διαιτητές: Κριστίνα Τακίνι (Ιταλία) – Σέρτζιο Γκαλίντο (Ισπανία)

Σε παιχνίδι του Β’ Ομίλου που προηγήθηκε η Ρωσία νίκησε εύκολα τη Γαλλία με 18-6.