ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

Ήττα (8-10) για την Εθνική Γυναικών από την Ουγγαρία

07.01.2012 20:24       1471

Με εμφανή προβλήματα σε άμυνα και επίθεση, η Εθνική μας  ομάδα υδατοσφαίρισης των Γυναικών υποχρεώθηκε σε ήττα (8-10) από την Ουγγαρία στην πρεμιέρα των αγώνων της στη  Τρίπολη, για το 14ο τουρνουά «Θέτις Καπ».

Στο πρώτο της παιχνίδι μετά τον θρίαμβο της Σαγκάης το περασμένο καλοκαίρι, οι διεθνείς μας παρουσιάστηκαν αρκετά κουρασμένες από την σκληρή προετοιμασία των τελευταίων ημερών, στην αρκαδική πρωτεύουσα, με την Ρωσία εν όψει του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στο Αϊντχόφεν (16-29 Ιανουαρίου).

Από την πλευρά της, η Ουγγαρία που μας είχε κερδίσει (13-14) πέρυσι σε τουρνουά στο Περθ (10 Ιουλίου), «χτύπησε» κυρίως επιθετικά με την Μπούικα, εκμεταλλευόμενη και τα δικά μας λάθη.

8ΛΕΠΤΑ: 1-2, 1-4, 3-2, 3-2

Με δύο γκολ της Σόιτς η Ουγγαρία αιφνιδίασε την Εθνική στην αρχή, με την Άντι Μελιδόνη να πετυχαίνει το πρώτο γκολ της ομάδας μας στη συνέχεια. Το χαμένο πέναλτι της Άλκηστης Αβραμίδου και η μοναδική ευκαιρία τετ α τετ της Κικής Λιόση αμέσως μετά, έφεραν τις Μαγυάρες προηγούμενες στην πρώτη περίοδο.

Παρά το γκολ της ισοφάρισης (2-2) με πέναλτι της Αγγελικής Γερόλυμου, η επιθετική αστοχία στοίχισε και στο δεύτερο 8λεπτο στην Εθνική μας ομάδα, που ξαναβρέθηκε πίσω και μάλιστα με 4 γκολ (2-6), με την Ουγγαρία να έχει για πρωταγωνίστρια την Μπάρμπαρα Μπούικα (3 γκολ).

Ούτε το τρίτο 8λεπτο ήταν καλό για την Εθνική μας, που βρέθηκε πίσω στο σκορ και με 5 γκολ διαφορά (3-8 Κεστεχέι), πριν μειώσει με Λιόση και Γερόλυμου.

Το γκολ της Μπούικα στην εκπνοή της επίθεσης για την Ουγγαρία (1.43 πριν το φινάλε), έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες είχε η Εθνική μας να γυρίσει το ματς.

Η Τσουκαλά 1.14’’ σε επίθεση με παίκτη παραπάνω όπου η Ελλάδα ήταν καλή, τις κράτησε ζωντανές (8-10), ο Μορφέσης πήρε το δεύτερο τάιμ άουτ λίγο μετά (0.49’’) αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Η διακύμανση του σκορ:  0-1 Σόιτς (περιφέρεια), 0-2 Σόιτς (π/π), 1-2 Μελιδόνη (π/π), 2-2 Γερόλυμου (πέναλτι), 2-3 Μπούικα (φουνταριστός), 2-4 Άνταλ κόντρα, 2-5 Μπούικα (φουνταριστός), 2-6 Μπούικα (περιφέρεια), 3-6 Μελιδόνη (π/π), 3-7 Μπούικα (φουνταριστός), 3-8 Κεστεχέι (κόντρα), 4-8 Λιόση (περιφέρεια), 5-8 Γερόλυμου (π/π), 6-8 Τσουκαλά (π/π), 6-9 Κιστελέκι (περιφέρεια), 7-9 Λιόση (κόντρα), 7-10 Μπούικα (φουνταριστός), 8-10 Τσουκαλά (π/π)

Για την Χριστίνα Κότσια, η σημερινή, ήταν η παρθενική της συμμετοχή στην ομάδα των Γυναικών, αφού πήρε τη θέση της τραυματισμένης (ρωγμώδες κάταγμα στη μύτη) Φιλιώς Μανωλιουδάκη.

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Μορφέσης): Κούβδου (Γούλα), Τσουκαλά 2, Μελιδόνη 2, Ψούνη, Λιόση 2, Αβραμίδου, Ασημάκη, Ρουμπέση, Γερόλυμου 2, Κότσια, Αντωνάκου, Λαρά

5/9 παίκτης παραπάνω, 1/2 πέναλτι, 1 κόντρα, 1 περιφέρεια

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Άντρας Μέρεζ): Μπολονάϊ, Τσαμπάι, Άνταλ 1, Κιστελέκι 1, Σόιτς 2, Τάκατς, Ντράβουτζ, Κεστεχέϊ 1, Σόμχεγκι, Μπούικα 5, Ιλλές, Μένσινγκερ, Γκάνγκλ