ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΠΟΡΤΟΥΓΚΑΛΕΤΕ/ΙΣΠΑΝΙΑ

Ήττα από την Ιταλία με 9-8 και 3η θέση για την Εθνική Γυναικών

02.07.2017 14:55       1000

Την 3η θέση στο τουρνουά του Πορτουγκαλέτε κατέλαβε η Εθνική μας ομάδα Υδατοσφαίρισης των Γυναικών, αφού στο τελευταίο της παιχνίδι ηττήθηκε με 9-8 από την Ιταλία.

Το αντιπροσωπετικό μας συγκρότημα είχε ένα κακό δεύτερο οκτάλεπτο, όταν το 2-2 της πρώτης περιόδου μετατράπηκε σε 6-2 στη λήξη του ημιχρόνου. Μάλιστα στις αρχές της τρίτης περιόδου η διαφορά έφτασε μέχρι και στα 5 γκολ (7-2), όμως η Εθνική μας ομάδα απάντησε με σερί 3-0 και βρέθηκε πίσω με 7-5 με τη συμπλήρωση 24 λεπτών αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο η Ιταλία κατάφερε να διατηρεί το προβάδισμα των δύο γκολ, με την Εθνική μας να μειώνει για πρώτη φορά τη διαφορά στην ελάχιστή τιμή της (9-8), 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Στον αγώνα εκτός της Χριστίνας Τσουκαλά δεν αγωνίστηκε λόγω ασθένειας και η Άλκηστις Αβραμίδου. Στη θέση της τερματοφύλακα αγωνίστηκε η Χρυσή Διαμαντοπούλου.

ΙΤΑΛΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 9-8

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 4-0, 1-3, 2-3

Ελλάδα (Γιώργος Μορφέσης): Κούβδου, Κότσια, Διαμαντοπούλου Β. , Ελευθεριάδου 1, Πλευρίτου Μ., Αβραμίδου, Ασημάκη 2, Πρωτοπαπά, Χυδηριώτη, Μανωλιουδάκη 1, Πλευρίτου Ελ. 3, Ξενάκη 1, Διαμαντοπούλου Χρ.

Η Ελευθερία Πλευρίτου αναδείχθηκε πρώτη σκόρερ του τουρνουά με 8 γκολ.

Στην αποστολή συμμετείχε και η Χριστίνα Τσουκαλά που δεν αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού, καθώς και η συνεργάτιδα του Γιώργου Μορφέση, Αγγελική Γερόλυμου, η φυσικοθεραπεύτρια Έφη Βούλγαρη και ο διεθνής διαιτητής Νίκος Μπουδραμής.

Στο άλλο παιχνίδι η Ισπανία επιβλήθηκε της Ρωσίας με 13-9.