ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ (Κ19)

Ήττα από την Κροατία (11-10) και αποκλεισμός για την Εθνική ομάδα από την 4άδα - Για τις θέσεις 5-8 με την Ιταλία

05.09.2024 22:25       246

Η Εθνική μας ομάδα Υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών (Κ19) ηττήθηκε από την Κροατία με 11-10, την Πέμπτη (5/9), στον προημιτελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, το οποίο διεξάγεται στο Μπουργκάς της Βουλγαρίας και αποκλείσθηκε από την τετράδα της διοργάνωσης.

Το ελληνικό συγκρότημα θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή (6/9) στις 15:15 την Ιταλία για τις θέσεις 5-8.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και κρίθηκε στην τελευταία περίοδο όταν οι Κροάτες προηγήθηκαν με 10-8 (4.58 πριν την λήξη του ματς) και 11-9 (στα τελευταία τρία λεπτά).

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι παίκτες του Ηλία Μαχαίρα βρέθηκαν πίσω στο σκορ (3-6 στη δεύτερη περίοδο), κατάφεραν, ωστόσο, να προηγηθούν με 8-7 (3.24 πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος) έχοντας ως... αιχμή τον Λυκούδη, αλλά, εν τέλει, ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες.

Αναλυτικά η διακύμανση ΕΔΩ.

ΕΛΛΑΔΑ – ΚΡΟΑΤΙΑ 10-11

Οκτάλεπτα: 3-4, 2-2, 3-2, 2-3

ΕΛΛΑΔΑ (Ηλίας Μαχαίρας): Παρτσόγλου, Λυκούδης 6, Νικολαΐδης Γ., Γεωργαράς, Τόττης 1, Λασκαρίδης, Κωνσταντόπουλος, Μπιτσάκος, Καρατζάς 1, Κανδανολέων, Σπάχιτς 2, Σαλέχ, Λεβαντής.

Τα γκολ της Κροατίας πέτυχαν οι: Πρκότσα 2, Σούσιτς 2, Γκούζι 2, Πάβλιτς 1, Φαϊκοβιτς 1, Μπουρντιέρεζ 1, Τόντσινιτς 1, Μπουρμπούραν 1.