ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ / ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ/ ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Ήττα για την Εθνική Γυναικών με 9-6 από την Ουγγαρία

12.01.2016 18:15       1829
ΦΩΤΟ: Η Ασημάκη σε φάση από το σημερινό ματς (newsports.eu)

Την πρώτη της ήττα στο Βελιγράδι γνώρισε η Εθνική μας ομάδα πόλο Γυναικών με 9-6 από την Ουγγαρία για την δεύτερη αγωνιστική του πρώτου ομίλου. Οι Ελληνίδες διεθνείς δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό της Ουγγαρίας και, καθώς δεν ήταν πολύ αποτελεσματικές στην επίθεση, ηττήθηκαν δίκαια.

Η Εθνική μας άνοιξε το σκορ με την Ρουμπέση, οι Ουγγαρέζες ισοφάρισαν σχετικά άμεσα με την Αντάλ και μέχρι την λήξη της πρώτης περιόδου η διαφορά ήταν στο γκολ. Στο δεύτερο οκτάλεπτο το σκορ ήταν 2-1 υπέρ της Ουγγαρίας, με την Ελλάδα πάντως να είναι σχετικά αποτελεσματική στην άμυνα. Η Τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 2-2, ενώ 4.14 πριν το τέλος της, η Φιλιώ Μανωλιουδάκη αποβλήθηκε οριστικά από τον αγώνα, καθώς έφτασε τις τρεις αποβολές. Στην τελευταία περίοδο η Ουγγαρία ολοκλήρωσε την υπεροχή της και διαμόρφωσε το τελικό 9-6.

Για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα η Ασημάκη πέτυχε δύο τέρματα, ενώ από πλευράς Ουγγαρίας, δις σκόραρε η Ίλες.

Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής μας ομάδας τώρα η Ρωσία την Πέμπτη 14/1 στις 16.45 (Ώρα Ελλάδος)

Στα υπόλοιπα παιχνίδια του ομίλου της Εθνικής μας, η Ρωσία νίκησε την Πορτογαλία με 21-5 και η Ολλανδία την Τουρκία με 25-0.

ΕΛΛΑΔΑ-ΟΥΓΓΑΡΙΑ 6-9

Οκτάλεπτα: 2-3, 1-2, 2-2, 1-2