ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΕΦΗΒΩΝ / ΜΑΛΤΑ

Ήττα για την Εθνική μας στα πέναλτι από την Σερβία (9-7)

15.09.2017 18:25       965

Την ήττα από την Σερβία με 9-7 στην διαδικασία των πέναλτι, γνώρισε η Εθνική μας ομάδα των Εφήβων, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στην Μάλτα.

Η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ καλά και είχε διαρκώς προβάδισμα στο σκορ (ημίχρονο 4-2). Μάλιστα στο τέλος της τρίτης περιόδου, προηγούνταν με 6-4. Η Εθνική "πλήρωσε" το κακό τελευταίο οκτάλεπτο, όπου οι Σέρβοι μείωναν διαρκώς και ισοφάρισαν 2 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα (6-6).

Ένα λεπτό πριν την λήξη της αναμέτρησης, αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο προπονητής μας, Δημήτρης Κραβαρίτης.

Στην διαδικασία των πέναλτι, για την Εθνική μας ομάδα, αστόχησαν, ο Τσιστράκης και ο Καλογερόπουλος.

Πλέον το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αγωνιστεί με την Κροατία (ηττήθηκε από την Ιταλία με 10-7), για τις θέσεις 7-8, την Κυριακή (17/9) στις 16.00. Για τις θέσεις 5-6 την ίδια μέρα θα αναμετρηθούν η Σερβία με την Ιταλία.

ΕΛΛΑΔΑ-ΣΕΡΒΙΑ 9-7

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 2-2, 2-2, 0-2 (πεν. 1-3)

Για την Ελλάδα σκόραραν οι Παπανικολάου 2, Γωνιωτάκης 1, Δήμου 1, Πάτερος 1, Κουρούβανης 1, Αλαμάνος 1. Επίσης αγωνίστηκαν οι Πιόβαν, Κουλούρης, Τσιτράκης, Καλογερόπουλος, Γραμματικός και Περόπουλος.

Για την Σερβία τα γκολ πέτυχαν οι Σούλτς 3, Βάσιν 2, Ράντοβιτς 1, Σβέτκοβιτς 1, Μπάρατς 1, Ράντιτς 1.

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Ν.β.Χ.