ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ, ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ

Ήττα στην πρεμιέρα του Ομίλου ο ΝΟ Βουλιαγμένης, 10-9 από Γιαντράν Σπλιτ

13.09.2019 22:46       508

Ο ΝΟ Βουλιαγμένης ηττήθηκε με 10-9 από την κροατική Γιαντράν Σπλιτ στον πρώτο αγώνα του στο Όμιλο της Β' προκριματικής φάσης του Τσάμπιονς Λιγκ Ανδρών, στο Βελιγράδι, την Παρασκευή (13/9) το βράδυ.

Η ομάδα του Λαιμού χρειάζεται πλέον δύο νίκες στους ισάριθμους εναπομείναντες αγώνε της για να προκριθεί στην επόμενη φάση, καθώς η γαλλική Πεϊ Ντε νίκησε στον άλλον αγώνα της πρεμιέρας με 13-8 τον Ερυθρό Αστέρα Βελιγραδίου. Ο ΝΟΒ θα επιδιώξει να κάνει το 2/2 απέναντι στην Πεΐ Ντε (το Σάββατο 14/9, 21:45) και στον Ερυθρό Αστέρα (την Κυριακή 15/9, 12:45).

Η ομάδα της Βουλιαγμένης είχε κατά διαστήματα καλή απόδοση και κόντραρε τους Κροάτες, προηγήθηκε 2-1, αλλά στη συνέχεια βρέθηκε πίσως στο σκορ με 4-2 και 5-3, στο ημίχρονο. Ο Καλογερόπουλος τη διαφορά στο γκολ (4-5), όμως δυο γκολ των Κροατών στη λήξη της τρίτης και στην αρχή της τελευταίας περιόδου έφεραν το παιχνίδι στο 7-4 υπέρ τους και έγιναν το απόλυτο φαβορί. Ο ΝΟΒ δεν παρέδωσε τα όπλα και με δύο γκολ του Αφρουδάκη και ένα του Γκιουβέτση έφερε και πάλι το παιχνίδι στο γκολ (7-8) με πέντε λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Όμως, εκεί η εμπειρία των Κροατών μέτρησε, αφού δεν τα έχασαν και βρήκαν τις απαντήσεις φτάνοντας στο τελικό 10-9 με τον Βούξεβιτς και τον Γκιουβέτση να μειώνουν στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης από 10-7.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΓΙΑΝΤΡΑΝ ΣΠΛΙΤ 9-10

Οκτάλεπτα: 2-4, 1-1, 1-1, 5-4.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Χρβόγιε Κολιάνιν): Τζωρτζάτος, Μπάσιτς 1, Καλογερόπουλος 2, Γκιουβέτσης 2, Τσαταλιός, Γούβης, Αφρουδάκης 3, Παπανικολάου Γ., Ποντικέας, Κουρούβανης Ν., Δήμου Π., Βούξεβιτς 1, Ανδρεάδης.

ΓΙΑΝΤΡΑΝ ΣΠΛΙΤ: Άνιτς, Μπούριτς Ρ. 1, Ζόβιτς, Κράπιτς 1, Μπούτιτς 2, Πεΐκοβιτς, Πάουερ 1, Βρντόλιακ, Βίσκοβιτς, Ντέλιτς, Σέτκα 3, Ντούζεβιτς 2, Σούκιτς.