ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ / ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ / ΟΑΚΑ / ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΟ

"Καλό καλοκαίρι!"

  19.07.2021 20:15       1335
Έπειτα από έναν μαραθώνιο κολύμβησης 6 ημερών, ολοκληρώθηκε σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη το Πανελλήνιο πρωτάθλημα κατηγοριών Παμπαίδων – Παγκορασίδων Α’, Β’ - Κορασίδων – Νεανίδων και Παίδων – Εφήβων.
Στην κολυμβητική πανδαισία συμμετείχαν 2.700 κολυμβητές και κολυμβήτριες από 160 σωματεία όλης της χώρας. Ιδιαίτερη ικανοποίηση άφησαν και οι πολύ καλές επιδόσεις των αθλητών, αν αναλογιστεί κανείς την δύσκολη, λόγω των συνθηκών της πανδημίας, χρονιάς.
Μετά το πέρας των αγώνων όλοι ευχήθηκαν καλό καλοκαίρι, αφού με αυτό το πρωτάθλημα ολοκληρώθηκαν όλες οι εσωτερικές διοργανώσεις για την αγωνιστική περίοδο 2020-21.
 
Στην έκτη και τελευταία αγωνιστική οι πρώτοι νικητές στην Αθήνα ήταν:
 
50μ. πρόσθιο κορασίδων- νεανίδων: Ελένη Χασιάκου (ΠΓΣ) 34.78- Χαρά Αγγελάκη (Ωκεανός) 32.57
 
50μ πρόσθιο παίδων- εφήβων: Αθανάσιος Μπουρόπουλος (ΝΕ Πατρών) 30.73- Χαραλαμπος Δρόσος (ΟΣΦΠ) 29.54
 
200μ. πεταλούδα κορασίδων- νεανίδων: Ευθαλία Σιγανού (ΑΣΚ ΝΤΕΡΗ) 2.27.87- Γεωργία Δαμασιώτη (Ωκεανός) 2.16.10
 
200μ. πεταλούδα παίδων- εφήβων: Νικόλαος Μπάκας (ΑΡΓΗΣ) 2.09.92- Κυριάκος Πρεβένιος (ΑΟΠΦ) 2.08.94
 
800μ. ελεύθερο κορασίδων- νεανίδων: Άρτεμις Βασιλάκη (Τριτ. Ηρακλ.) 9.14.17- Φοίβη Παπανάγνου (Λεωνίδας) 9.36.47
 
800μ. ελεύθερο παίδων- εφήβων: Άγγελος Χριστοδούλου (Γλαύκος) 8.47.15- Ηλίας Τσιφρικάς (Ωκεανός) 8.29.75
 
4Χ100 μικτή ομαδική κορασίδων- νεανίδων: ΑΝΟ Αργυρούπολης 4.27.50- Ωκεανός 4.24.61
 
4Χ100 μικτή ομαδική παίδων- εφήβων: ΑΡΤΕΜΙΣ 78 4.04.13- ΑΟΠ Φαλήρου 3.58.66
 
Τα αποτελέσματα στο ΟΑΚΑ ΕΔΩ
 
 
Οι νικητές στην Θεσσαλονίκη ήταν:
 
50μ. πρόσθιο κορασίδων- νεανίδων: Έλσα Μαυροματίδου (ΚΟ Δράμας) 34.11- Φρειδερίκη Παπαζήση (ΑΡΗΣ) 36.56
 
50μ πρόσθιο παίδων- εφήβων: Βασίλειος Κασσιάς (ΝΟ Αλεξανδρούπολης) 30.57- Δημήτρης Αλεξόπουλος (ΠΑΟΚ) 29.69
 
200μ. πεταλούδα κορασίδων- νεανίδων: Όλγα- Δήμητρα Στούρα (ΟΦΘΑ) 2.21.67- Παναγιώτα Παπαδοπούλου (ΠΑΟΚ) 2.23.17
 
200μ. πεταλούδα παίδων- εφήβων: Γιώργος Μουστάκας (ΝΟ Λάρισας) 2.09.37- Ιωάννης Κοντοβάς (Νίκη Βόλου) 2.05.54
 
800μ. ελεύθερο κορασίδων- νεανίδων: Γιολάνδρα Καπέρδα (Άλμπατρος Ιωαννίνων) 9.46.10- Στυλιανή Χριστοδούλου (Ποσειδών Ιωαννίνων) 9.16.89
 
800μ ελεύθερο παίδων- εφήβων: Αθανάσιος Μακρής (ΟΕΑΝΑΒ) 8.45.57- Ανδρέας Χριστοφής (ΑΡΗΣ) 8.43.80
 
4Χ100 μικτή ομαδική κορασίδων- νεανίδων:ΑΑ Αστέρια 4.32.12- ΠΑΟΚ 4.27.76
 
4Χ100 μικτή ομαδική παίδων- εφήβων: ΑΡΗΣ Θεσσαλονίκης 3.57.21-  ΠΑΟΚ 3.49.91
 

Τα αποτελέσματα του Ποσειδωνίου ΕΔΩ

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: ΝβΧ