ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

Καμ μπακ των κοριτσιών 11-9 την Ιταλία στο «Θέτις Καπ» της Τρίπολης

08.01.2012 21:48       1444
Βελτιωμένη η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των γυναικών, νίκησε 11-9 την Ιταλία κατά την δεύτερη ημέρα του 14ου τουρνουά «Θέτις Καπ» που διεξάγεται στην Τρίπολη και απέδειξε στην αντίπαλο της ποιο είναι το αφεντικό στις μεταξύ τους αναμετρήσεις τα τελευταία χρόνια. Μετά το 14-11 της Σαγκάης το περασμένο καλοκαίρι η νίκη αυτή ήταν η 17η για την Ελλάδα, κόντρα στην «σετερόσα», στα 72 μεταξύ τους παιχνίδια. Με καλό ποσοστό πάλι στον παραπάνω, αλλά και στον λιγότερο, και την Ασημάκη να βρίσκει τον δρόμο για τα δίχτυα (3 γκολ σήμερα), η Εθνική μας παρά τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της, βρήκε τον τρόπο να επιβάλει το ρυθμό που ήθελε και στην τελευταία περίοδο με τρία συνεχόμενα τέρματα (το τελευταίο της Ασημάκη 2.51’’) να πάρει διαφορά ισάριθμων τερμάτων (8-11), κάνοντας στη συνέχεια διαχείριση του χρόνου. Στα μείον πάντως, άλλη μία φορά, τα γκολ που δεχτήκαμε από τον φουνταριστό, όπως και στο παιχνίδι με την Ουγγαρία το Σάββατο. Φουριόζα μπήκε η Εθνική και με δύο γκολ της Αλεξάνδρας Ασημάκη προηγήθηκε 2-0, ενώ η Άντι Μελιδόνη στα 21’’ της πρώτης περιόδου, κράτησε την διαφορά στο +2 (1-3). Η Ιταλία αντέδρασε στο δεύτερο 8λεπτο και με τρία διαδοχικά τέρματα όχι μόνον ισοφάρισε αλλά πέρασε και μπροστά (4-3 Αμπάτε). Η απάντηση ήλθε με δύο γκολ στον παίκτη παραπάνω (Τσουκαλά, Αντωνάκου). Στην τρίτη περίοδο παρά το γεγονός ότι η Εθνική μας προηγήθηκε δύο φορές με δύο γκολ (4-6 και 6-8), το γκολ της Ντι Μάριο σχεδόν στην εκπνοή, έφερε πάλι το παιχνίδια στα ίσα (8-8). Στην κόντρα χτύπησαν οι διεθνείς μας στην τέταρτη και τελευταία περίοδο με την Ηλέκτρα Ψούνη (6.28’’) να δίνει αέρα δύο τερμάτων (8-10) και τις Ιταλίδες να χάνουν δύο επιθέσεις με παραπάνω στη συνέχεια. Μετά το γκολ της Ασημάκη (8-11) η απάντηση της Αμπάτε στο 2.03’’ δεν επέφερε κάτι διαφορετικό από το τελικό 11-9 υπέρ της Εθνικής μας. Με δύο αλλαγές στην 13άδα, σε σχέση με τον αγώνα του Σαββάτου εναντίον της Ουγγαρίας, παρατάχτηκε η Εθνική μας στο σημερινό παιχνίδι με τις Ιταλίδες. Αντί της Ελένης Γούλα, επιλέχθηκε η Χρυσούλα Διαμαντοπούλου (ήταν στην αρχική 7άδα) και αντί της Χριστίνας Κότσια, η Μάγδα Τζίμα. 8ΛΕΠΤΑ: 1-3, 3-2, 4-3, 1-3 Η διακύμανση του σκορ: 0-1 Ασημάκη π/π, 0-2 Ασημάκη φουνταριστός, 1-2 Έμμολο π/π, 1-3 Μελιδόνη περιφέρεια, 2-3 Αμπάτε π/π, 3-3 Καζανόβα φουνταριστός, 4-3 Αμπάτε περιφέρεια, 4-4 Τσουκαλά π/π, 4-5 Αντωνάκου π/π, 4-6 Ψούνη περιφέρεια, 5-6 Ντι Μάριο π/π, 6-6 Φρασινέτι φουνταριστός, 6-7 Τσουκαλά περιφέρεια, 6-8 Γερόλυμου π/π, 7-8 Φρασινέτι φουνταριστός, 8-8 Ντι Μάριο π/π, 8-9 Γερόλυμου κόντρα, 8-10 Ψούνη κόντρα, 8-11 Ασημάκη φουνταριστός, 9-11 Αμπάτε περιφέρεια ΙΤΑΛΙΑ (Φάμπιο Κόντι): Γκορλέρο, Αμπάτε 3 Καζανόβα 1, Αϊέλλιο, Σαβιόλι, Λάπι, Ντι Μάριο 2, Μπιανκόνι, Έμμολο 1, Ραμπάλντι, Κόττι, Φρασινέτι 2 , Κουεϊρόλο 4/9 π/π, 3 φουνταριστός, 2 περιφέρεια ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Μορφέσης): Διαμαντοπούλου Χρ., (Κούβδου), Τσουκαλά 2, Μελιδόνη 1, Ψούνη 2, Λιόση, Αβραμίδου, Ασημάκη 3, Ρουμπέση, Γερόλυμου 2, Τζίμα, Αντωνάκου 1, Λαρά 4/7 παραπάνω, 2 φουνταριστός, 2 κόντρα, 3 περιφέρεια Διαιτητές: Ρακ (Κροατία), Ιβάνκα (Σερβία) Η Βαθμολογία 1.Ουγγαρία 24-21 6 2.ΕΛΛΑΔΑ 19-19 3 -.Ρωσία 23-22 3 4.Ιταλία 17-21 0 Τα αυριανά παιχνίδια με τα οποία και ολοκληρώνεται το 14ο τουρνουά «Θέτις Καπ» στην Τρίπολη: 09.00 Ουγγαρία – Ιταλία, 10.30 Ρωσία – ΕΛΛΑΔΑ