ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Α2 ΑΝΔΡΩΝ

Καταιγιστικός ο Παναθηναϊκός, σφράγισε την υπόθεση πλέι οφ ο Νηρέας Γέρακα, δεν κατέβηκε ο Φοίβος (όλα τα ματς του Σαββάτου)

  16.03.2019 21:36       380

Ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός απέναντι στα Δελφίνια Μεταμόρφωσης, επιβλήθηκε με 22-7 στο Γουδή και διατήρησε το απόλυτο των νικών, ενώ παρέμεινε μόνο στην κορυφή του Α' Ομίλου, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών, το Σάββατο (16/3).

Στα άλλα ματς του Σαββάτου, ο Ηλυσιακός επιβλήθηκε εκτός έδρας 10-9 της ΑΕ Χαϊδαρίου και ο ΓΣ Ηλιούπολης επικράτησε 8-5 του ΟΦΗ στο Ηράκλειο.

Για τον Β΄Όμιλο ο Νηρέας επιβλήθηκε 13-10 της ΝΕ Πατρών και "κλείδωσε" τα πλέι οφ, ενώ ο ΠΑΣ Φοίβος δεν προσήλθε στη Νέα Σμύρνη για το παιχνίδι με τον Πανιώνιο και το φύλλο αγώνα έκλεισε. Η τύχη του ματς θα κριθεί από τον αθλητικό δικαστή σύμφωνα με τη νομοθεσία και τη γενική προκήρυξη υδατοσφαίρισης.

Αναλυτικά οι αγώνες του Σαββάτου:

ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 9-10. Οκτάλεπτα: 2-3, 2-2, 2-0, 3-5. ΑΕ Χαϊδαρίου: Καλής 3, Γρηγορόπουλος 1, Γιαβαρίδης 1, Γκότσης 2, Μπουρνάζος 2. ΗΛλυσιακός: Χάλαρης 5, Μπεκές 1, Λάππας 1, Παλιός 1, Τασσόπουλος 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ 22-7. Οκτάλεπτα: 4-1, 7-2, 5-0, 6-4. Παναθηναϊκός: Παπαδημητρίου 2, Κουρλιάφτης 4, Κουλιεράκης 1, Μπιτσάκος 1, Πανταζόπουλος 6, Αθανασίου 1, Γκαράνης 3, Γαβαλάς 4. Δελφίνια Μετ.: Αντωνάκος 1, Μερκουριάδης Π. 4, Μερκουριάδης Μ. 1, Τζιμιζάκης 1.

ΟΦΗ – ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 5-8. Οκτάλεπτα: 1-2, 1-2, 2-3, 1-1. ΟΦΗ: Μαλλιαρός 1, Βολτυράκης 2, Βασιλάκης 1, Ζουράρης 1. ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ: Φλώρος Α. 1, Κοντονής Δ. 2, Γκιουρτζίδης 1, Βυθούλκας 1, Σκληρός 1, Κοντονής Αναστ. 2.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ:

ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 13-10. Οκτάλεπτα: Παπαδόπουλος Γρ. 1, Δανούρδης 1, Γκάτσος 1, Καρυπίδης 1, Σπυρόπουλος 1, Κολυβας 4, Κυζιώρος 2, Κουλουκτζής 2. ΝΕ Πατρών: Γκίρης, Κανελλόπουλος 3, Τουλγαρίδης 1, Φύκουρας 5, Καρβουντζής 1.

Κυριακή, 17/3

Β' ΟΜΙΛΟΣ:

*Εθνικό Λάρισας 14.00 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ (Δαμιανάκης, Αντζουλάκος)

*Ποσειδώνιο 14.00 ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ (Χατζηγούλας, Κυράνης Χρ.)

Α' ΟΜΙΛΟΣ:

*Δημοτικό Νέας Σμύρνης 17.30 ΜΙΛΩΝ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Παϊρακταρίδης, Ποσποτίκης)

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Γιάννης Κορακής