ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Α1 ΑΝΔΡΩΝ

Λύγισε στο φινάλε ο ΓΣ Περιστερίου, νικητής ο ΝΟ Βουλιαγμένης (10-12) στο ντέρμπι, μόνος στην κορυφή

03.03.2021 21:32       736

Μία ακόμη εκπληκτική εμφάνιση έκανε ο νεοφώτιστος ΓΣ Περιστερίου, αλλά στο τέλος λύγισε από τον ΝΟ Βουλιαγμένης, ο οποίος επικράτησε στο ντέρμπι κορυφής της 6ης αγωνιστικής της Α1 πόλο Ανδρών με 12-10 στο κολυμβητήριο της Χωράφας.

Έτσι ο ΝΟΒ έμεινε μόνος στην κορυφή με το απόλυτο των νικών και πήρε ψυχολογία εν όψει της ρεβάνς του Σαββάτου με τη Νόβι Μπέογκραντ στο Παπαστράτειο για τη φάση των «16» του Euro Cup (7-7 το πρώτο ματς στο Βελιγράδι), ενώ ο ΓΣΠ έχασε το αήττητο.

Η ομάδα του Κώστα Λούδη κατάφερε να προηγηθεί 4-0 στις αρχές της 2ης περιόδου, οπότε και ξεκίνησε η αφύπνιση των φιλοξενούμενων, που ισοφάρισαν σε 5-5 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου και πήγαν σε αυτό προηγπούμενοι με 6-5.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ντέρμπι με το Περιστέρι να προηγείται 8-7 και τη Βουλιαγμένη να ισοφαρίζει σε 8-8 στην εκπνοή της 3ης περιόδου και να παίρνει τελικώς τη νίκη με 12-10 χάρη σε δύο γκολ στο φινάλε του αγώνα και πιο συγκεκριμένα του Κουρούβανη στα 1:53 και του Αλφραγκή στα 0:03.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 10-12

Οκτάλεπτα: 3-0, 2-6, 3-2, 2-4.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Κώστας Λούδης): Καραμπέτσος, Λαδάς Π., Αγκόρτσας 3, Φάρμερ 2, Γερακούδης 1, Κουκουμάκης 1, Σκαρβέλης, Καρούντζος 2, Μιρόνοφ 1, Κλήμος, Τζώρτζης, Τσαγκάρης, Αϊβαλιώτης, Λαδάς Σ., Μπιτσάκος.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Χρβόγε Κολιάνιν): Τζωρτζάτος, Μυλωνάκης 3, Αλαφραγκής 1, Τρούλος, Γούβης 1, Αφρουδάκης, Καλογερόπουλος 2, Χαλυβόπουλος 1, Κουρούβανης 1, Λόζινα 1, Μπάσιτς 2, Ανδρεάδης, Τσαταλιός, Βλάσσης.

Διαιτητές: Αχλαδιώτης, Κυράνης Κ.

Αλυτάρχης: Λάμπρος Μιχαηλίδης