ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

Μαχητική η Εθνική Ανδρών αλλά δεν απέφυγε την ήττα (7-9) από τους Μαγυάρους

21.01.2012 21:11       1692

Αϊντχόφεν: ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ Φώντας Χήτας

Στα χιαστί παιχνίδια της προημιτελικής φάσης, την Τετάρτη, πηγαίνει η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών, μετά την ήττα της (7-9) από την Ουγγαρία, στο παιχνίδι όπου και κρίθηκε ουσιαστικά η πρωτιά στον Α’ Όμιλο του 30ού Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Με την εμφάνιση της πάντως, σε γενικές γραμμές, η Εθνική μας ομάδα άφησε υποσχέσεις για κάτι καλό εδώ στο Αϊντχόφεν και πάντα μέσα στην πρώτη 6άδα της διοργάνωσης όπου έχει εξασφαλισμένη τη συμμετοχή της.

Την Δευτέρα με την Ιταλία του Σάντρο Καμπάνια, παίζεται η δεύτερη θέση στον Όμιλο κάτι που αν συμβεί θα μας φέρει αντιμέτωπους στον προημιτελικό με τον τρίτο του άλλου Ομίλου, αλλά όπως και να έλθουν τα πράγματα αυτά θα είναι δύσκολα δεδομένης της δυναμικότητας των ομάδων του Β’ Ομίλου.

Μειονέκτημα για την Εθνική μας σήμερα, ο παίκτης παραπάνω, απέναντι σε μια ομάδα βέβαια, από τις κορυφαίες της παγκόσμιας υδατοσφαίρισης, χρυσή ολυμπιονίκη – μη το ξεχνάμε – στο Πεκίνο πριν 4 χρόνια.

Το πέναλτι που έχασε (5.03’’) της πρώτης περιόδου ο Ανδρέας Μιράλης (δοκάρι), ήταν το πρώτο του μετά από 8 εκτελέσεις κι αυτό που δεν επέτρεψε στην Εθνική μας να τελειώσει ισόπαλη το 8λεπτο.

Η άμυνα ξεκινούσε από το χώρο του κέντρου όπου ένας παίκτης πίεζε και έτσι οι Μαγυάροι δεν μπορούσαν να φτάσουν γρήγορα στην εστία του Καραμπέτσου.

Η ισοφάριση (2-2)  ήλθε (5.41’’) από τον Ανδρέα Μιράλη, αλλά το σερί 3-0 των Μαγυάρων άλλαξε τις ισορροπίες και πάλι, με τον Μανταρας (0.52’’) να διατηρεί το προβάδισμα των 3 γκολ (3-6) στο πρώτο μισό του αγώνα.

Η καλύτερη επιθετικά λειτουργία που μας επέτρεψε να σκοράρουμε και από την περιφέρεια πλην του π/π, έφερε την Εθνική να πλησιάζει στα δύο γκολ την Ουγγαρία (6-8) με το γκολ του Χρήστου Αφρουδάκη στα 31’’ από τη λήξη του τρίτου 8λέπτου.

Το γκολ του Πίτερ Μπίρος (6.18’’) στην τελευταία περίοδο ξεκαθάρισε τα πράγματα, όσο και αν προσπάθησε η Εθνική μας που εξακολούθησε να χάνει τις ευκαιρίες για γκολ, στον παίκτη παραπάνω, αν και μείωσε με τον τρόπο αυτό στα 4’’ και τον Αργύρη Θεοδωρόπουλο που ήταν εξαιρετικός.

8ΛΕΠΤΑ: 1-2, 2-4, 3-2, 1-1

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΣΚΟΡ

Α΄ Περίοδος: 6.44’’ Κάσας 0-1 (περιφέρεια), 3.15’’ Μπίρος 0-2 (πέναλτι), 1.21’’ Θεοδωρόπουλος 1-2 (π/π)

Β΄ Περίοδος: 5.41’’ Μιράλης 2-2 (π/π), 5.11 Βάργκα Ντένες 2-3 (πέναλτι), 3.21’’ Κις 2-4 (π/π), 2.13’’ Κάτονας 2-5 (περιφέρεια), 1.39’’ Μυλωνάκης 3-5 (π/π), 0.52’’ Μάνταρας 3-6 (π/π)

Γ’ Περίοδος: 5.00’’ Βάργκα Ντάνιελ (κόντρα), 4.15’’ Μιράλης 4-7 (περιφέρεια), 1.22’’ Θεοδωρόπουλος 5-7 (π/π), 0.55’’ Κις 5-8 (π/π), 0.31’’ Αφρουδάκης Χρ. (περιφέρεια)

Δ’ Περίοδος: 6.18’’ Μπίρος 6-9 (περιφέρεια), 0.04’’ Θεοδωρόπουλος 7-9 (π/π)

ΕΛΛΑΔΑ (Ντράγκαν Άντριτς): Καραμπέτσος, Μυλωνάκης 1, Μιράλης 2, Κοκκινάκης, Δελακάς, Θεοδωρόπουλος 3, Αφρουδάκης Χρ. 1, Ντόσκας, Αφρουδάκης Γ., Φουντούλης Ι., Μουρίκης, Βουλγαράκης, Τσαλκάνης

5/11 π/π, 2 περιφέρεια, 0/1 πέναλτι

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Ντένες Κέμενι): Μπάκσα, Κάτονας 1, Μάνταρας 1, Βάργκα Ντένες 1, Κάσας 1, Χοσνιάσκι, Κις 2, Σίβος, Βάργκα Ντάνιελ 1, Μπίρος 2, Στέινμετζ Άντ., Χαράι, Σέζι