ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / CHAMPIONS LEAGUE

Με διαστημικό Γούνα και εκπληκτικό φίνις, 16-9 ο Πανιώνιος την Ζάιμπας

13.10.2022 21:51       571

Θρίαμβος για τον Πανιώνιο στην πρεμιέρα του Δ' ομίλου του Β' προκριματικού γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο κατάμεστο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλέξανδρο Γούνα που…σταμάτησε στα οκτώ τέρματα, ο Πανιώνιος επιβλήθηκε 16-9 της Λιθουανικής Ζάιμπας , κάνοντας ένα εξαιρετικό τέταρτο οκτάλεπτο εκεί όπου «καθάρισε» την αντίπαλο του και της έκοψε κάθε όρεξη για κάτι καλό. Είναι χαρακτηριστικό ότι η Ζάιμπας μείωσε 10-9 στα 6:39 από τη λήξη του αγώνα, αλλά στη συνέχεια οι «κυανέρυθροι» την…βομβάρδισαν (επί μέρους 6-0), δεν δέχθηκαν άλλο τέρμα και έφτασαν στην μεγάλη νίκη.

Ο Πανιώνιος ήταν μπροστά στο σκορ από το ξεκίνημα, αλλά με διαφορά δυο τερμάτων ξέφυγε στο δεύτερο οκτάλεπτο όταν ο Γούνας διαμόρφωσε το σκορ ημιχρόνου 6-4. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης με το ξεκίνημα της επανάληψης πήγε και στο +3 (7-4) με τέρμα του Άντρια Μπιτάντζε. Οι Λιθουανοί όμως με αντεπίθεση, μείωσαν με παίκτη παραπάνω με τον Μπακούλο, έφτασαν τον αγώνα και πάλι στο γκολ (7-6) στα 4:14 με τον Βιτκάουσκας και ισοφάρισαν (7-7) με τον Μπόσιτς. Πρώτα όμως ο Νίκος Κοπελιάδης (2:13) και στη συνέχεια ο Γούνας με το έκτο του τέρμα στη συνάντηση έδωσαν και πάλι ανάσα στην ομάδα τους (9-7, 1:27).  Ο Μπόσιτς μείωσε 9-8 (π.π., 00:47), ο Γούνας με εύστοχο πέναλτυ το 10-8 (00:23), για να κλείσει το τρίτο οκτάλεπτο.

Το τέταρτο, ξεκίνησε με γκολ της Ζάιμπας για το 10-9 (Μπόσιτς), o Γιάννης Παπάκος με παίκτη παραπάνω έκανε το 11-9 (6:01) και μετά από αρκετά λεπτά αλλά στο πλέον κατάλληλο σημείο ο Πανιώνιος πήρε διαφορά τριών τερμάτων με σκόρερ τον Παύλο Μουρατίδη (12-9, 4:58). Η πλάστιγγα της νίκης έγειρε για τα καλά 4:10 πριν τη λήξη όταν ο Γούνας (όγδοο τέρμα) εκμεταλλεύτηκε τον παίκτη παραπάνω για το 13-9. Στα 3:20 ο Μπιτάντζε πήγε τη διαφορά στο +5 με το 14-9. Το επί μέρους 4-0 σε τρία λεπτά, έκριναν για τα καλά την αναμέτρηση. Η συνέχεια ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα: 15-9 ο Μπιτάντζε, και το τελικό 16-9 ο Σπούνερ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ- ΖΑΪΜΠΑΣ 16-9

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 2-1, 4-4, 6-1

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ : Λιμαράκης, Κοπελιάδης 1, Μπουζαλάς, Γκιουβέτσης 1, Μπιτάντζε 3, Νταλάπας, Καλαϊτζής, Μουρατίδης 1, Παπάκος 1, Γούνας 8, Σπούνερ 1, Καπετανάκης, Αναγνώστου.

ΖΑΪΜΠΑΣ: Μοτούζας, Βιτκάουσκας 1, Βοϊτένκο, Γκοστάουτας, Γιακούτις, Λομπόφ 1, Γιόνκους, Μπόσιτς 4, Ζούρζα, Γκαλίνοκ, Ιβάνου, Μπακούλο 3, Καβαλεούσκι.

Διαιτητές: Πουτνίκοβιτς (Σερβία), Μπουσέ (Γαλλία)

Αναλυτικά το παιχνίδι ΕΔΩ

Στο παιχνίδι που προηγήθηκε και άνοιξε το πρόγραμμα του 4ου ομίλου: Ντούισμπουργκ (Γερμ)- Μπρέσια (Ιταλία) 6-18 (3-4, 3-5, 0-4, 0-5, Ζέιφερτ 3- Ρενζούτο Ιόντιτσε 3,  Λουόνγκο 3, Ντι Σόμα 3).

Οι πρώτες και δεύτερες ομάδες κάθε ομίλου συνεχίζουν σε προκριματικά play-offs. Οι τρίτες και τέταρτες ομάδες κάθε ομίλου συνεχίζουν στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Euro Cup.