ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Με το δεξί ο Ολυμπιακός στη Γ’ φάση, 18-9 τον Εθνικό Πειραιά

09.02.2019 19:01       688

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με το δεξί στην Γ’ φάση του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών, καθώς επικράτησε του Εθνικού Πειραιά με 18-9 στο κολυμβητήριο «Π. Καπαγέρωφ».

Ο Ολυμπιακός, που έδωσε χρόνο συμμετοχής και στα νεαρά κορίτσια που είχε στη διάθεσή του, πήρε το προβάδισμα από το πρώτο οκτάλεπτο (4-1), ενώ άνοιξε τη διαφορά στο ημίχρονο στα έξι γκολ (9-3). Ο Εθνικός δεν κατάφερε να μειώσει στο δεύτερο ημίχρονο, με το τελικό σκορ να είναι 18-9 υπέρ των «ερυθρόλευκων».

Ο Ολυμπιακός έφτασε τους 9 βαθμούς στον όμιλο για τις θέσεις 1-4, ενώ το σύνολο του Κώστα Βαμβακάρη έμεινε στην τρίτη θέση με έναν βαθμό.

Πριν από την έναρξη του παιχνιδιού κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα της Θύρας 7 στην τραγωδία της 8/2/1981.