ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / EURO CUP - ΣΟΛΝΟΚ

Με χρυσό γκολ του Γούνα στο φινάλε, σπουδαία νίκη ελπίδας ο Απόλλων 14-13 την Τεράσα

05.12.2020 18:28       525

Με ένα γκολ του Αλέξανδρου Γούνα στον πάικτη παραπάνω, στα 36 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, ο Απόλλων Σμύρνης πήρε τεράστια νίκη απέναντι στην ισπανική Τεράσα με 14-13, στο πλαίσο της 2ης αγωνιστικής του 7ου Ομίλου του Euro Cup στο Σόλνοκ και διατήρησε έτσι ζωντανές τις ελπίδες του για πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου.

Ο Απόλλων περιμένει, πλέον, τη νίκη των Ισπανών απέναντι στη γαλλική Στρασμπούργκ την Κυριακή (6/12) στις 10 το πρωί, τελευταία αγωνιστική του Ομίλου, για να διεκδικήσει με αξιώσεις την πρόκρισή του στην επόμενη φάση, στην πιθανή τριπλή ισοβαθμία. Διότι ο Απόλλων, στο τελευταίο δικό του παιχνίδι στον Όμιλο έχει εξαιρετικά δύσκολο έργο, αφού καλείται να αντιμετωπίσει την πανίσχυρη ουγγρική Σόλνοκ η οποία φιλοξενεί τους αγώνες και θεωρείται η πιο ποιοτική ομάδα του ομίλου (Κυριακή 6/12 στις 12 μ.).

Με την Τεράσα ήταν ένα παιχνίδι ανοιχτό με άμυνες ευάλωτες και με την ισπανική ομάδα να προηγείται με 2-1, 5-3, 6-4, 8-7 και 9-8. Η ελληνική ομάδα πήρε το προβάδισμα στο 17ο λεπτό της συνάντησης (10-9) και έκλεισε προηγούμενη στην τρίτη περίοδο με 13-12. Στην τελευταία περίοδο η εξέλιξη ήταν συγκλονιστική. Οι Ισπανοί ισοφάρισαν σε 13-13, ο Απόλλωνας έχασε τον Μίτροβιτς και τον Αλαμάνο με τρεις αποβολές. Όμως, ο Γούνας πήρε πάνω του την προσπάθεια, όταν η μπάλα έκαιγε και σκόραρε 36 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με παίκτη παραπάνω, χάρισε την νικη στον Απόλλωνα και κράτησε ζωντανές τις ελπίδες των Ελλήνων για πρόκριση.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΤΕΡΑΣΑ 14-13

Οκτάλεπτα: 3-4, 6-5, 4-3, 1-1.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανίδης, Αλαμάνος 2, Παπαγεωργίου, Δερμιτζάκης, Χατζηκυριακάκης 2, Τοράκης, Μίτροβιτς 1, Βιτέλλας, Μοσκόφ 4, Γούνας 3, Γωνιωτάκης, Σολανάκης 2, Καβουσανός.

Τεράσα (Ντίντας Κομπάτσο): Μότος, Λόπες, Κάμπος, Αλαρκόν 1, Καρίγιο 2, Πριέτο, Μπαρόσο 4, Περίκας, Γκουτιέρες 4, Ντε Λέρα 1, Ροντρίγκεζ 1, Τσίκο, Σάντσεζ.