ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ / ΛΟΝΔΙΝΟ 2012

Μεγάλη εμφάνιση, σπουδαίο αποτέλεσμα (7-7) με Ιταλία, η Εθνική μας

31.07.2012 19:02       1225

Αυτή η Εθνική δεν μπορούσε να «κλοτσήσει» κι αυτή την ευκαιρία, όπως με την Κροατία στην πρεμιέρα του ολυμπιακού τουρνουά.

Αναδείχτηκε ισόπαλη (7-7) με την παγκόσμια πρωταθλήτρια της Σαγκάης, Ιταλία και εκτός από τους πρώτους της βαθμούς που έβαλε στο … σακούλι για τον Α’ Όμιλο, απέκτησε και το ψυχολογικό προβάδισμα που χρειάζεται για τη συνέχεια και την προσπάθεια πρόκρισης της στα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων.

Μάλιστα, στο τέλος που ήταν χιτσκοκικό, η Εθνική μας έφτασε πολύ κοντά ακόμη και στη νίκη, ειδικά με τη φάση στα 22’’ και την λάθος κόντρα επίθεση μας.

Μπορεί στο πλεονέκτημα με παίκτη παραπάνω να είχαμε φανερό πρόβλημα (3/10) και να σκοράραμε μόλις στην 5η μας προσπάθεια, όμως εν μέρει αυτό αντισταθμίστηκε με την καλή αμυντική λειτουργία.

Το παιχνίδι κύλησε σχεδόν όπως και εκείνο με τους Κροάτες. Μέχρι που ο Τζιορτζέτι με τα δύο του διαδοχικά τέρματα φάνηκε να γυρίζει το ματς υπέρ των «ατζούρι» (5-6).

‘Όμως, αρχικά το γκολ (6-6) του πολύ καλού σήμερα Γιάννη Φουντούλη αρχές της τελευταίας περιόδου (5.35’’), αλλά και αυτό του Χρήστου Αφρουδάκη (7-7) στον παραπάνω (2.54’’), γύρισαν την ψυχολογία προς την Εθνική μας.

Κι αφού ο Νίκος Δεληγιάννης νίκησε τον Φιλιόλι σε επίθεση με παραπάνω για τους Ιταλούς (1.23’’), ήλθε το δοκάρι με τον Γιώργο Αφρουδάκη στα 59’’ για να σταματήσει τις ελπίδες μας και ο λάθος υπολογισμός στην κόντρα επίθεση με την οποία βγήκαμε στο φινάλε (0.22’’) για να έλθουν με τη σειρά τους τα καρδιοχτύπια.

Αυτή τη φορά πάντως ο Τζιορτζέτι δεν έκανε αυτό που έπρεπε (επιθετικό στα 8’’) και το φινάλε βρήκε ικανοποιημένους τους διεθνείς και τον ελληνικό πάγκο.

Ήταν η δεύτερη ισοπαλία με τους Ιταλούς σε Ολυμπιακούς Αγώνες, μετά το 8-8 του Λος Άντζελες (1984).

Μεθαύριο Πέμπτη (13.20) η νίκη εναντίον του Καζακστάν είναι εκ των ουκ άνευ, φυσικά.

8ΛΕΠΤΑ: 2-1, 1-2, 2-3, 2-1

Α’ Περίοδος: 7.14’’ Φουντούλης Ι. 5μ 1-0, 5.23’’ Πρεσιούτι π/π 1-1, 0.04’’ Κοκκινάκης περιφέρεια 2-1

Β’ Περίοδος: 5.54’’ Αϊκάρντι φουνταριστός 2-2, 2.21’’ Μιράλης π/π 3-2, 1.23’’ Πρεσιούτι π/π 3-3

Γ’ Περίοδος: 6.32’’ Τζίτο π/π 3-4, 6.01’’ Αφρουδάκης Χρ. πέν. 4-4, 4.48’’ Θεοδωρόπουλος π/π 5-4, 3.42’’ Τζιορτζέτι 5μ 5-5, 1.39’’ Τζιορτζέτι π/π 5-6

Δ’ Περίοδος: 5.35’’ Φουντούλης Ι. περιφέρεια 6-6, 4.56’’ Φελούγκο π/π 6-7, 2.54’’ Αφρουδάκης Χρ. π/π  7-7

ΕΛΛΑΔΑ (Ντράγκαν Άντριτς): Δεληγιάννης, Μυλωνάκης, Μιράλης 1, Κοκκινάκης 1, Χατζηθεοδώρου, Θεοδωρόπουλος 1, Αφρουδάκης Χρ. 2, Δελακάς, Αφρουδάκης Γ., Φουντούλης Ι. 2, Μουρίκης, Βουλγαράκης, Καραμπέτσος

3/10 π/π, 1/1 πέναλτι, 1 5μ., 2 περιφέρεια

ΙΤΑΛΙΑ (Σάντρο Καμπάνια): Τεμπέστι, Πέρεζ Α., Τζίτο 1, Φιλιόλι , Τζιορτζέτι 2, Φελούγκο 1, Τζιάκοπο, Γκάλο, Πρεσιούτι 2, Φιορεντίνι, Αϊκάρντι 1, Πρέμους, Παστορίνο

5/11 π/π, 1 φουνταριστός, 1 5μ.

Διαιτητές: Μάριο Μπργκούλιαν (Μαυροβούνιο), Μιχαήλο Τσίριτς

Στα άλλα δύο παιχνίδια του Ομίλου μας, η μεν Κροατία νίκησε 8-7 την Ισπανία που έχει καταθέσει πάντως ένσταση για τη φάση των τελευταίων 2'' όταν το σουτ του Ιβάν Πέρεζ φάνηκε να περνά τη νοητή γραμμή της κροατικής ετσίας, ενώ η Αυστραλία επιβλήθηκε 7-4 του Καζακστάν.