ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ / 15ο ΣΑΜΑΡΤΖΙΔΗΣ ΚΑΠ

Μεγάλη νίκη (10-8) επί των Μαγυάρων η Εθνική μας ομάδα!

29.06.2013 21:22       1181

ΦΩΤΟ: Ο Κώστας Μουρίκης

Το έσπασε και για τα καλά το ρόδι η Εθνική μας ομάδα απόψε στη Λαμία. Με πολύ καλή εμφάνιση, νίκησε (10-8) την Ουγγαρία και έκανε σεφτέ στις νίκες στο τουρνουά, όπου η γενική της εικόνα είναι ικανοποιητική.

Η νίκη επί των Μαγυάρων, στο 70ό μεταξύ μας παιχνίδι, είναι μόλις η τέταρτη στην ιστορία (έχουμε και 2 ισοπαλίες), γεγονός που ασφαλώς της προσδίδει περισσότερη αξία.

Αυτή τη φορά και η άμυνα τα πήγε καλύτερα, αλλά και στον φουνταριστό (Μουρίκης), είχαμε αποτελεσματικότητα, ενώ καλά συνεχίσαμε και στον παραπάνω (5/8).

Αξίζει να σημειωθεί ότι στην τελευταία περίοδο η Εθνική μας έχασε τους δύο βασικούς της αμυντικούς. Αρχικά τον Κυριάκο Ποντικέα (6.50’’) και στη συνέχεια τον Βαγγέλη Δελακά (3.40’’) με τρεις ποινές.

Με την ίδια συνταγή στον παραπάνω , όπως και χτες με τους Ιταλούς, άρχισε η Εθνική που βρέθηκε προηγούμενη (2-1) με ισάριθμα γκολ των Ποντικέα και Βλαχόπουλου, πριν ακολουθήσει το χαμένο πέναλτι (Σίβος) στο δοκάρι.

Στα ίσα (4-4) βρήκε τις ομάδες η λήξη του ημιχρόνου με τον Δελακά να σκοράρει το μοναδικό γκολ από την περιφέρεια για την Εθνική μας, μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Το σερί μας συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο με τη διαφορά να πηγαίνει στο +3 και το σκορ στο 7-4, με την Εθνική μας όμως να μην αποφεύγει το γκολ (Βάργκα) στην εκπνοή της περιόδου.

Η διαφορά αυξήθηκε με τον Φουντούλη να σκοράρει 6.01’’ πριν το φινάλε (9-5) και ουσιαστικά με το γκολ του Βλαχόπουλο (10-7) στα 2.28’’, κλειδώσαμε την σπουδαία νίκη που οριστικοποιήθηκε μετά το χαμένο παραπάνω των Ούγγρων στα 53’’ (Χαράϊ).

ΦΩΤΟ: Δεξιά ο ομοσπονδιακός μας τεχνικός Σάκης Κεχαγιάς και αριστερά ο συνεργάτης του Κώστας Βαμβακάρης

Η εξέλιξη

Α’ 8ΛΕΠΤΟ: 0-1 Μάνταρας (π/π), 1-1 Ποντικέας (π/π), 2-1 Βλαχόπουλος (π/π)

Β’ 8ΛΕΠΤΟ: 2-2 Βάμος (περιφέρεια), 2-3 Βάργκα (φ), 3-3 Μυλωνάκης (π/π), 3-4 Χάραϊ (π/π), 4-4 Δελακάς (περιφέρεια),

Γ’ 8ΛΕΠΤΟ: 5-4 Μουρίκης (φ), 6-4 Φουντούλης (περιφέρεια), 7-4 Γούνας (π/π)7-5 Βάργκα (φ)

Δ’ 8ΛΕΠΤΟ: 8-5 Μουρίκης (φ), 9-5 Φουντούλης (πέν.), 9-6 Μάνταρας (π/π), 9-7 Βάμος (π/π), 10-7 Βλαχόπουλος (π/π), 10-8 Χοσνιάτσκι (πέν.)

ΕΛΛΑΔΑ – ΟΥΓΓΑΡΙΑ 10-8

(2-1, 2-3, 3-1, 3-3)

Ελλάδα (Σάκης Κεχαγιάς): Γαλανίδης (Τσαλκάνης), Μυλωνάκης 1, Γούβης, Γεννηδουνιάς, Φουντούλης Ι. 2, Ποντικέας 1, Αφρουδάκης Χρ., Δελακάς 1, Μουρίκης 2, Κολόμβος, Γούνας 1, Βλαχόπουλος 2

5/8 π/π, 2 φουνταριστός, 1/1 πέναλτι, 2 περιφέρεια

Ουγγαρία (Τίμπορ Μπένεντεκ): Λεβάι (Νάγκι), Γκορ – Νάγκι, Μάνταρας 2, Σάλαμον, Βάμος 2, Χοσνιάτσκι 1, Ντέκερ, Σίβος, Τόροκ, Βάργκα 2, Κις, Χάραϊ 1

4/8 π/π, 1/2 πέναλτι, 2 φουνταριστός, 1 περιφέρεια

Διαιτητές: Μπορέλ (Ισπανία), Κόριζνα (Πολωνία)

Πρώτη ισοπαλία

Η πρώτη ισοπαλία (10-10) στο τουρνουά ήλθε στο πρώτο απογευματινό παιχνίδι όπου Ιταλία και Μαυροβούνιο  μερικές φορές υπερέβαλλαν στο σκληρό παιχνίδι (αποχώρησε στο τρίτο 8λεπτο τραυματίας ο Μαουρίτσιο Φελούγκο).

Το Μαυροβούνιο προηγήθηκε 4-1 και 5-2, η Ιταλία αντέδρασε και πέρασε μάλιστα μπροστά (8-7) με τον Φιλιόλι και τον Πρεσιούτι (10-9) αλλά 2.47’’ από το φινάλε ισοφάρισε ο Ντράσκο Μπργκούλιαν (10-10).

ΙΤΑΛΙΑ – ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ 10-10

(1-4, 2-1, 5-2, 2-3)

Ιταλία (Σάντρο Καμπάνια): Τεμπέστι, Βαλεντίνο 1, Τζίτο, Φιλιόλι 2, Τζιορτζέτι 1, Φελούγκο 3, Φιγκάρι 1, Νόρα 1, Πρεσιούτι 1, Φιορεντίνι, Αϊκάρντι, Μπαράλντι, Ναπολιτάνο

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Ράνκο Πέροβιτς): Ράντιτς, Μπργκούλιαν Ντρ. 1, Πάσκοβιτς, Πέτροβιτς 1, Τσούτσκοβιτς 1, Σέκουλιτς 1, Γιάνοβιτς Μλ. 4, Γιάνοβιτς Ν., Ίβοβιτς 2, Κλίκοβατς, Γιόκιτς, Λάζοβιτς

Διαιτητές: Ραντίσεβιτς (Κροατία), Νταμτσέφτσκι (Σκόπια)

Η Βαθμολογία

1.       Ιταλία                   3              27-22     7

2.       Ουγγαρία           4              30-30     6

3.       Μαυροβούνιο  3              22-22     4

4.       Σερβία                  3              21-22     3

5.       ΕΛΛΑΔΑ               3              24-28     3

Το τουρνουά ολοκληρώνεται αύριο το πρωί: 08.45 Σερβία – Ιταλία – 10.15 ΕΛΛΑΔΑ – Μαυροβούνιο