ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ / ΓΟΥΟΡΛΝΤ ΛΙΓΚ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Μεγάλη νίκη (7-6) η Εθνική επί της Ρωσίας στο Βόλο!

11.05.2012 21:28       1452

Το μέταλλο του ταλέντου της νέας Εθνικής μας ομάδας, έλαμψε και στον αποψινό της αγώνα με τη Ρωσία (7-6), στο τρίτο κατά σειρά παιχνίδι της για τα προκριματικά του Γουόρλντ Λιγκ.

Στο κατάμεστο και πάλι Δημοτικό κολυμβητήριο της Νέας Ιωνίας Βόλου, οι πιτσιρίκες του Γιώργου Μορφέση, έδειξαν ότι έχουν τα φόντα να πάρουν τη σκυτάλη από μια γενιά που δόξασε το εθνόσημο τα προηγούμενα χρόνια.

Το τελικό συμπέρασμα βέβαια είναι ότι η Ελλάδα με τη νέα της νίκη πλησιάζει ολοένα και περισσότερο στα τελικά της διοργάνωσης (Χουανγκτσού, 29/5 – 3 Ιουνίου).

Δυναμικά μπήκε στο παιχνίδι η Εθνική και αφού απάντησε δύο φορές στα γκολ της Ρωσίας, πέρασε μπροστά με την Χριστίνα Τσουκαλά (3-2), αξιοποιώντας και την καλή της άμυνα στον λιγότερο (0/3).

Σειρά είχαν οι άμυνες στην δεύτερη περίοδο, με την Τσουκαλά πάντως να αξιοποιεί το πέναλτι που κέρδισε η Εθνική μας στα 12’’.

Το γκολ της Όλγας Μπελάγιεβα στα 9’’ από τη λήξη του τρίτου 8λέπτου, έφερε το ματς στα ίσα (5-5), μιας και η Ρωσία μπόρεσε να καλύψει την εις βάρος της διαφορά με τα γκολ ακόμη των Προκοφίεβα, Λισούνοβα και καθώς η Αλεξάνδρα Ασημάκη είχε δώσει προβάδισμα με όμορφο γκολ (3.03).

Συγκλονιστική ήταν η εξέλιξη στο τελευταίο 8λεπτο. Η Φεντότοβα έδωσε προβάδισμα για τη Ρωσία (5-6), η Χριστίνα Κότσια είχε δοκάρι στον παραπάνω (2.25) και στο 1.38 η Ασημάκη πήρε παλικαρίσιο πέναλτι από την Χοχριάκοβα που μετέτρεψε σε γκολ η Τσουκαλά.

Η τελευταία έβαλε και την πινελιά στο φινάλε (0.38) με ένα απίστευτο σουτ από τα 10 μέτρα στην απέναντι γωνία της Κοφτουνόφσκαγια!

Α’ Περίοδος: 5.12 Φεντότοβα (περιφέρεια) 0-1, 4.57 Ασημάκη (φουνταριστός) 1-1, 4.31 Χοχριάκοβα (περιφέρεια) 1-2, 3.10 Τσουκαλά (π/π) 2-2, 1.52 Χαραλαμπίδου Στ. (περιφέρεια) 3-2

Β’ Περίοδος: 0.12 Τσουκαλά (πέναλτι) 4-2

Γ’ Περίοδος: 4.58 Προκοφίεβα(περιφέρεια) 4-3, 3.34 Λισούνοβα (περιφέρεια) 4-4, 3.03 Ασημάκη (φουνταριστός) 5-4, 0.09 Μπελάγιεβα (φουνταριστός) 5-5

Δ’ Περίοδος: 3.10 Φεντότοβα (π/π) 5-6, 1.38 Τσουκαλά (πέναλτι) 6-6, 0.38 Τσουκαλά (περιφέρεια) 7-6

ΕΛΛΑΔΑ – ΡΩΣΙΑ

(3-2, 1-0, 1-3, 2-1)

Ελλάδα (Γιώργος Μορφέσης): Κούβδου, Τσουκαλά 4, Κότσια, Ψούνη, Χαραλαμπίδου Στ. 1, Αβραμίδου, Ασημάκη 2, Χαραλαμπίδου Ι., Μπίσμπα, Μανωλιουδάκη, Πλευρίτου Μαργ., Μπενέκου Άλκ., Γούλα

1/5 π/π, 2/2 πέναλτι, 2 φουνταριστός, 2 περιφέρεια

Ρωσία (Αλεξάντερ Καμπάνοφ): Κοφτουνόφσκαγια, Φεντότοβα 2, Προκοφίεβα 1, Καλιάγκινα, Αντόνοβα Αλ., Μπελόβα, Λισούνοβα 1, Χοχριάκοβα 1, Κρίμερ, Μπελάγιεβα 1, Ιβάνοβα, Αντόνοβα Ντ., Ουστίκινα

1/6 π/π, 4 περιφέρεια, 1 φουνταριστός

Διαιτητές: Σάπερς (Ολλανδία), Λιτλτζόν (Βρετανία)

ΟΛΛΑΝΔΙΑ – ΒΡΕΤΑΝΙΑ 8-7

(2-0, 2-1, 3-5, 1-1)

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Μάουρο Μαουτζέρι): Χακβέρντιαν 2, Καμπάουτ Μ., Φαν Μπέλκουμ , Ρέμερς, Σέβενιχ , Φέρμεερ, Κλάασεν

ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Σιλβέστερ Φέκετε): Λέιτον 2, Γουίλκοξ, Ντραμπλ, Νίξον, Γκίμπσον Μπρ., Κλέιτον

Διαιτητές: Μοίραλης (Ελλάδα), Βορινότσκι (Ρωσία)

Η Βαθμολογία

1. ΕΛΛΑΔΑ          22-17     9

2. Ρωσία              28-24     6

………………………………………………

3. Ολλανδία       21-27     3

4. Βρετανία        22-25     0

Το αυριανό πρόγραμμα (Β’ Γύρος): 10.00 Ρωσία – Βρετανία, 11.45 ΕΛΛΑΔΑ – Ολλανδία, 17.45 Ρωσία – Ολλανδία, 19.45 ΕΛΛΑΔΑ - Βρετανία