ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ / ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ/ΝΕΑΝΙΔΩΝ/ΝΕΤΑΝΙΑ

Μεγάλο Πανελλήνιο Ρεκόρ Εφήβων και 4η θέση για τον Απόστολο Παπαστάμο - 7η η Νικολέτα Παυλοπούλου

02.07.2017 19:53       2496

Με ένα πολύ μεγάλο Πανελλήνιο Ρεκόρ Εφήβων, το οποίο κρατούσε για κάτι λιγότερο από 16 χρόνια ολοκληρώθηκε η παρουσία των Ελλήνων αθλητών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης της Νετάνια.

Ο Απόστολος Παπαστάμος στον τελικό των 400μ. Μικτή Ατομική «έσπασε» τα χρονόμετρα, σημειόνοντας χρόνο 4:21.89, ξεπερνώντας το 4:22.32 που κρατούσε από τις 5/7/2001 και το είχε ο Βασίλης Δεμέτης.

Φυσικά αυτό αποτελεί και ρεκόρ Παίδων, αφού ο αθλητής του ΝΟ Χανίων είναι γεννημένος το 2001. Η τεράστια επίδοση που σημείωσε ο Απόστολος Παπαστάμος τον έφερε στην 4η θέση του τελικού, όπου ήταν ο μικρότερος ηλικιακά αθλητής (6 από τους 8 ήταν γεννημένοι το 1999, ένα το 2000 και ο Παπαστάμος το 2001). Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ούγγρος Μπάλαζ Χόλο με 4:19.55, ενώ το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Τόμας Ντιν από τη Μεγάλη Βρετανία με 4:20.20. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Μάρτσελ Βαγκρόφσκι με 4:21.63. Αξίζει να σημειωθεί ότι μέχρι τα 300 μέτρα ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν πρωτοπόρος.

Στον άλλο τελικό, στον οποίο είχαμε ελληνική συμμετοχή, η Νικολέτα Παυλοπούλου δεν μπόρεσε να πλησιάσει το 2:16.34 που έκανε στον χθεσινό ημιτελικό. Με το 2:18.08 κατέλαβε την 7η θέση. Τα μετάλλια κρίθηκαν σε πολύ μεγάλους χρόνους. Στο πρώτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Μάρτιν Στέενμπεργκ από την Ολλανδία με 2:13.69, ενώ την ακολούθησαν η Άνια Κρέβαρ από τη Σερβία με 2:14.13 και η Αλίσια Γουίλσον από τη Μεγάλη Βρετανία με 2:14.60.

Η Συνολική Παρουσία των Ελλήνων Κολυμβητών

Η 4η θέση του Απόστολου Παπαστάμου ήταν η μεγαλύτερη επιτυχία για τα ελληνικά χρώματα σε αυτό το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Οι νεαροί κολυμβητές και κολυμβήτριες είχαν είσοδο σε τέσσερις τελικούς, κατακτώντας μια 4η (Παπαστάμος στα 400μ. Μικτή Ατομική), δύο 6ες (Μπολάνος στα 100μ. Ύπτιο και Θώμογλου στα 200μ. Πρόσθιο) και μία 7η θέση (Παυλοπούλου στα 200μ. Μικτή Ατομική). Παράλληλα σημειώθηκαν 4 πανελλήνια ρεκόρ. Δύο από αυτά στην κατηγορία των Παίδων (από Θώμογλου στα 200μ. Πρόσθιο με 2:15.72 και από Ασπουγαλή στα 50μ. Πρόσθιο με 28.92), ένα στην κατηγορία των Εφήβων (από τον Παπαστάμο με 4:21.89 στα 400μ. Μικτή) που αποτέλεσε ταυτόχρονα και ρεκόρ Παίδων, καθώς κι ένα στην κατηγορία των Κορασίδων ( από την Νικολέτα Παυλοπούλου στα 200μ. Πρόσθιο με 2:31.95).

Παράλληλα επετεύχθησαν και τρία όρια για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων/Νεανίδων της Ινδιανάπολης (18-23 Αυγούστου) από τους Παναγιώτη Μπολάνο στα 100μ. Ύπτιο με 55.82, Νικολέτα Παυλοπούλου στα 200μ. Μικτή Ατομική με 2:16.34 και Απόστολο Παπαστάμο στα 400μ. Μικτή Ατομική με 4:21.89. Έτσι οι αθλητές που έχουν πιάσει όριο για την Ινδιανάπολη έγιναν τέσσερις μαζί με την Ελένη Κοντογεώργου που το είχε στα 200μ. Πρόσθιο.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί πως σχεδόν όλοι οι αθλητές που αγωνίστηκαν έκαναν ατομικά ρεκόρ.