ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ / ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ / ΛΟΝΔΙΝΟ

Μια ανάσα από το μετάλλιο με πανελλήνιο ρεκόρ η Δράκου, 5ος ο Χρήστου, στον τελικό Γκολομέεβ και Δράκου

21.05.2016 20:06       1806

Μια ανάσα από το μετάλλιο στον τελικό των 50μ ύπτιο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Λονδίνου έφτασε η Νόρα Δράκου, παίρνοντας την 4η θέση και κάνοντας πανελλήνιο ρεκόρ (28.00), ενώ ο Απόστολος Χρήστου τερμάτισε 5ος στον έτερο τελικό της ημέρας (αυτόν των 200μ ύπτιο) στον οποίο υπήρχε Ελληνικό ενδιαφέρον, μην μπορώντας να καταρρίψει για μια ακόμη φορά το πανελλήνιο ρεκόρ, που ίσως του χάριζε κάποιο μετάλλιο. Η Πατρινή πρωταθλήτρια πάντως, θα έχει ακόμη μια συμμετοχή σε τελικό, αφού πέρασε με την 7η καλύτερη επίδοση και ατομικό ρεκόρ 25.06 στον τελικό των 50μ ελεύθερο. Από εκεί και πέρα, την παρουσία του στον τελικό των 50 ελεύθερο εξασφάλισε ο Κρίστιαν Γκολομέεβ με την τρίτη μάλιστα καλύτερη επίδοση (21.89). Από την άλλη ο Οδυσσέας Μελαδίνης στο ίδιο αγώνισμα τερμάτισε σε χρόνο 22.37, καταλαμβάνοντας τη 12η θέση στις δύο ημιτελικές σειρές.

Πανελλήνίο ρεκόρ για τη Δράκου

Σπουδαία επιτυχία για τη Νόρα Δράκου, η οποία έφτασε μια ανάσα από την κατάκτηση ενός μεταλλίου στον τελικό των 50μ. Ύπτιο. Η Πατρινή πρωταθλήτρια με το 28.00 που πέτυχε, σημείωσε νέο πανελλήνιο ρεκόρ, βελτιώνοντας κατά ένα εκατοστό το δικό της 28.01 από το περσινό παγκόσμιο πρωτάθλημα του Καζάν. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Βρετανίδα Φρανσέσκα Χάλσαλ με 27.57, που αποτελεί και ρεκόρ αγώνων, ενώ δεύτερη ήταν η Μίε Ολσεν από τη Δανία (27.77) και τρίτη η Τζώρτζια Ντέιβις από τη Μεγάλη Βρετανία (27.87). Λίγη ώρα αργότερα – περίπου 40 λεπτά – η Πατρινή πρωταθλήτρια πλησίασε το ατομικό της ρεκόρ κάνοντας επίδοση 25.06 στα 50μ ελεύθερο (έχει 25.05), που της έδωσε και την πρόκριση με τον 7ο καλύτερο χρόνο στον αυριανό τελικό (18:02).

5ος Ο Χρήστου

Δεν τα κατάφερε να ανέβει για δεύτερη φορά στο βάθρο σε αυτό το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ο Απόστολος Χρήστου. Ο αθλητής του Ολυμπιακού ύστερα από το χθεσινό πανελλήνιο ρεκόρ φάνηκε αρκετά κουρασμένος στον τελικό των 200μ ύπτιο και με χρόνο 1:58.87 τερμάτισε στην 5η θέση. Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Πολωνός Ράντοσλαβ Καβέφσκι με 1:55.98, ενώ τη δεύτερη και την τρίτη θέση κατέλαβαν οι Γιαν Γιακόβ Τουμάρκιν από το Ισραήλ (1:56.97) και ο Ντάνας Ράψις από τη Λιθουανία (1:57.22).

Στον τελικό και κοντά στο πανελλήνιο ρεκόρ ο Γκολομέεβ

Στον αυριανό τελικό των 50μ. Ελεύθερο (18:07) προκρίθηκε ο Κρίστιαν Γκολομέεβ με χρόνο 21.89, που είναι ο 3ος καλύτερος μεταξύ των αθλητών που θα μετέχουν στον αυριανό τελικό . Ο αθλητής που ζει και σπουδάζει στην Αμερική, αγωνιζόμενος στην πρώτη ημιτελική σειρά, πλησίασε στο να σημειώσει νέο πανελλήνιο ρεκόρ, αλλά για μόλις 3 εκατοστά του δευτερολέπτου δεν κατάφερε να καταρρίψει το δικό του 21.87 από το περσινό παγκόσμιο πρωτάθλημα του Καζάν. Αντίθετα στον ημιτελικό του ίδιου αγωνίσματος και πέφτοντας στην ίδια ημιτελική σειρά δεν κατέφερε να πάρει την πρόκριση ο Οδυσσέας Μελαδίνης. Ο αθλητής του Πανσερραϊκού με το 22.37 που σημείωσε πέτυχε την 12η επίδοση μεταξύ των 16 του ημιτελικού.

Οι αυριανοί προκριματικοί

Στο πρόγραμμα των πρωινών προκριματικών της τελευταίας ημέρας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Λονδίνου υπάρχουν δύο ελληνικές συμμετοχές. Αυτή του Γιάννη Δρυμωνάκου στα 400μ μικτής ατομικής, καθώς και της ομάδας 4χ100μ μικτή ομαδική αποτελούμενη από τους Απόστολο Χρήστου, Παναγιώτη Σαμιλίδη, Ανδρέα Βαζαίο και Κριστιάν Γκολομέεβ.

Αναλυτικά:

11:29 – 400μ μικτής ατομικής: Γιάννης Δρυμωνάκος

12:12 – 4χ100 μικτής ομαδικής: Απόστολος Χρήστου, Παναγιώτης Σαμιλίδης, Ανδρέας Βαζαίος και Κριστιάν Γκολομέεβ