ΤΕΧΝΙΚΗ / ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΤΕΧΝΙΚΗΣ

Μια ανάσα από το μετάλλιο ο Τσουρουνάκης

16.08.2012 20:21       1153

Αγγιξε το μετάλλιο ο Αντώνης Τσουρουνάκης στον τελικό των 400μ. επιφάνεια στο απογευματινό πρόγραμμα της σημερινής δεύτερης ημέρας του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Ανδρών-Γυναικών τεχνικής κολύμβησης στο Λινιάνο της Ιταλίας. Ο αθλητής του ΝΟ Χανίων, παρά το καλό του ξεκίνημα, τερμάτισε τελικά 4ος σε 3:01.08. Στον συγκεκριμένο τελικό ο Ιταλός Στέφανο Φιτζίνι αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης με νέο παγκόσμιο ρεκόρ 2:57.07.

Στον τελικό των 50μ. επιφάνεια Ανδρών ο Λουκάς Καρετζόπουλος έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό και με 19.41 κατέλαβε την 8η θέση, ενώ την ίδια θέση κατέκτησε και η Ειρήνη Δεληγιάννη στον τελικό των 200μ. επιφάνεια Γυναικών με επίδοση 1:36.99.

Οι αγώνες του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος συνεχίζονται αύριο Παρασκευή (17/8) το πρωί στις 11:40 ώρα Ελλάδας και από ελληνικής πλευράς συμμετέχουν: Στα προκριματικά των 800μ. επιφάνεια Ανδρών ο Γιώργος Παπουτσής, στα 100μ. υποβρύχιο Γυναικών η Αναστασία Τσίκλη, στα 100μ. επιφάνεια Ανδρών ο Ουίλλιαμ Μπάλντουιν, στα 100μ. bifins Ανδρών ο Βαγγέλης Μαρίνος και στα 400μ. υποβρύχιο Ανδρών ο Αντώνης Ασκοξυλάκης.

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Γιάννης Κορακής