ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / 18ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΥΓΡΟΥ ΣΤΙΒΟΥ ΑΝΔΡΩΝ - ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΓΚΟΥΑΝΚΖΟΥ

Νίκη με 11-6 επί της Γερμανίας και 7η θέση η Εθνική Ανδρών

27.07.2019 09:24       583

Ξέσπασε στη Γερμανία η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών, τη νίκησε με 11-6 στον τελευταίο της αγώνα κατάταξης στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Γκουανκζού, το Σάββατο (27/7) και κατέκτησε την 7η θέση στην τελική κατάταξη της διοργάνωσης.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα φεύγει από την Κορέα με μια πικρή γεύση, καθώς όλα τα μέλη της σκέπτονται πως θα μπορούσαν να βρεθούν πολύ ψηλότερα, αλλά έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία στις λεπτομέρτειες (στον προημιτελικό με την Ιταλία) και πλέον σκέπτονται τον μεγάλο στόχο της πρόκρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο (2020), που μπορεί να πετύχει η ομάδα είτε μέσω του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Βουδαπέστης (12-26 Ιανουαρίου), είτε μέσω του Προολυμπιακού τουρνουά της Ιταλίας (15-22 Μαρτίου).

Το παιχνίδι με τη Γερμανία είχε δύο όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο και μοιρασμένο (τελείωσε 4-4). Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, η Εθνική μας έπαιξε πολύ καλή άμυνα (για 14 λεπτά, μάλιστα, δεν δέχθηκε γηκολ), έχτισε μια διαφορά υπέρ της, βρίσκοντας λύσεις επιθετικά με πλουραλισμό, και την αύξησε μέχρι το φινάλε και το τελικό 11-6.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 6-11

ΟΚτάλεπτα: 2-1, 2-3, 0-2, 2-5.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χάγκεν Σταμ): Σένκελ, Ράιμπελ, Φαν Ντερ Μπος, Ρεάλ Γ. 1, Πρόις,  Γιουνγκλιγκ, Στρέλεζκι 1, Γκίλεν, Σταμ 2, Τσουκ, Ρέστοβιτς 1, Αίντνερ 1, Γκοτζ.

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς, Σκουμπάκης, Παπαναστασίου 1, Φουντούλης 1, Καπότσης 2, Δερβίσης 3, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 2, Μουρίκης, Κολόμβος, Γούνας 2, Βλαχόπουλος, Γαλανίδης.