ΤΕΧΝΙΚΗ / ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗΣ/ΓΥΝΑΙΚΕΣ

Νίκη με 9-7 επί της Βρετανίας, η Εθνική μας στην πρεμιέρα

16.07.2014 15:29       974

ΦΩΤΟ: Καθοριστικές οι αποκρούσεις της Έλενας Κούβδου

Δύσκολη αλλά πολύτιμη νίκη με 9-7 επί της Βρετανίας πέτυχε η Εθνική μας ομάδα των Γυναικών στην πρεμιέρα των αγώνων της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.

Νίκη που της ανοίγει τον δρόμο για την 6άδα της διοργάνωσης, δεδομένου ότι ακολουθούν τα παιχνίδια με την Ουγγαρία και την Ολλανδία, αντιπάλων μας στον Α’ Όμιλο.

Για τρία 8λεπτα η Εθνική μας βρήκε σθεναρή αντίσταση από την Βρετανία, στον πάγκο της τεχνικής ηγεσίας της οποίας βρίσκεται ο Κώστας Βαμβακάρης, μέχρι πέρυσι συνεργάτης ομοσπονδιακός προπονητής στην Εθνική μας ομάδα των Ανδρών.

Ιδιαίτερα άστοχη επιθετικά (τελείωσε με 30 τελικές προσπάθειες), παρά την ευστοχία της Μαργαρίτας Πλευρίτου και με αμυντικά προβλήματα, η Εθνική μας είδε δύο φορές (3-4 και 5-6) την αντίπαλο της να προηγείται στο σκορ.

Στα μέσα του τρίτου 8λέπτου (4.56’’) η Έλενα Κούβδου πέρασε κάτω από την εστία της Εθνικής μας και ενώ το σκορ ήταν στο 5-5. Λίγο μετά (2.40’’) και με το ματς  στο 6-6, σταμάτησε την Νίξον, ενώ ιδιαίτερα καθοριστική ήταν η απόκρουση της 1.13’’ πριν το τέλος του αγώνα στο σουτ της Κλέητον και με τη διαφορά του σκορ στο +2 (9-7).

Η πλάστιγγα υπέρ της Εθνικής μας έγειρε στο πρώτο τρίλεπτο της τελευταίας περιόδου, όταν Ασημάκη, Μανωλιουδάκη (1ο της γκολ σε Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα) και Τσουκαλά, έδωσαν αέρα 3 γκολ (9-6).

ΤΑ 8ΛΕΠΤΑ: 2-1, 2-3, 2-2, 3-1

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ

1ο 8λεπτο: 1-0 Πλευρίτου Μαργ. (π/π), 1-1 Γκίμπσον (πέναλτι), 2-1 Τσουκαλά (πέναλτι)

2ο 8λεπτο: 2-2 Γουίλκοξ (π/π), 3-2 Διαμαντοπούλου Β. (περιφέρεια), 3-3 Μουσγκρόβ (περιφέρεια), 3-4 Γουίλκοξ (πέναλτι), 4-4 Τσουκαλά (περιφέρεια)

3ο 8λεπτο: 5-4 Πλευρίτου Μαργ. (π/π), 5-5 Γκίμπσον (κόντρα), 5-6 Γουινστάνλεϊ (φουνταριστός), 6-6 Ασημάκη (π/π)

4ο 8λεπτο: 7-6 Ασημάκη (π/π), 8-6 Μανωλιουδάκη (περιφέρεια), 9-6 Τσουκαλά (π/π), 9-7 Γκίμπσον (κόντρα)

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Μορφέσης): Διαμαντοπούλου Χρ., Τσουκαλά 3, Διαμαντοπούλου Β. 1, Πλευρίτου Μαργ. 2, Χαραλαμπίδη Στ., Αβραμίδου, Ασημάκη 2, Ρουμπέση, Χαραλαμπίδη Ι., Μανωλιουδάκη 1, Πλευρίτου Ελ., Μπενέκου Άλκ. Κούβδου

5/8 π/π, 1/1 πέναλτι, 3 περιφέρεια

ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Κώστας Βαμβακάρης): Μόρρις, Γουίλκοξ 2, Χέσκεθ, Γκίμπσον 3, Χόι, Νίξον, Χουκ, Μουσγκρόβ 1, Ετιέμπετ, Γουϊνστάνλεϊ – Σμιθ 1, Κλέητον, Τεμπλ-Κρακ, Σμιθ