ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / LEN CHAMPIONS LEAGUE WOMEN (Α' ΦΑΣΗ)

Νίκη-πρόκριση (15-10 την Μιλούζ) για τον Εθνικό Nobel Hellas

19.11.2022 22:39       626

Έκανε αυτό που έπρεπε ο Εθνικός Nobel Hellas. Ο Κυπελλούχος Ευρώπης γνώριζε ότι μετά την πρωινή (19/11) ήττα από την Ουγγρική Ντουναουιβάρος, χρειαζόταν μόνο τη νίκη στον αγώνα-«τελικό» απέναντι στη γηπεδούχο Μιλούζ (Γαλλία). Αυτό ήθελε, αυτό πέτυχε: θριάμβευσε 15-10, κατέλαβε τη τρίτη θέση στον Δ’ όμιλο στη Γαλλία και προκρίθηκε στη φάση των «16» του LEN CHAMPIONS LEAGUE Γυναικών.

Ο Εθνικός Nobel Hellas στάθηκε στο ύψος της περίστασης. Έμεινε ψύχραιμος στο δυναμικό ξεκίνημα της Μιλούζ μπροστά στο κόσμο της (0-2). Όχι μόνο ισοφάρισε αλλά και προηγήθηκε 3-2 στο οκτάλεπτο και 7-5 στο ημίχρονο. Εκεί όμως που διέλυσε τη Γαλλική ομάδα ήταν στα επόμενα 11 λεπτά, με επί μέρους 8-0, και το σκορ πήγε στο 14-5! Η γηπεδούχος δεν μπορούσε να αντιδράσει, ο Εθνικός Nobel Hellas είχε ξεκινήσει τους πανηγυρισμούς. Ο σκοπός, επιτεύχθηκε.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 3-2, 5-0, 3-5.

ΕΘΝΙΚΟΣ NOBEL HELLAS (Στέφανος Λέανδρος): Σωτηρέλη, Καραμπέτσου 1, Μπορίσοβα 3, Λασκαρίδου, Κοντονή 3, Κατσιμπρή 1, Χατζηκυριακάκη, Μπενέκου Αλκ.3, Ρακιντζή, Κανετίδου 2, Μπενέκου Ιόλη, Άντριους 2, Μπεκρή.

ΜΙΛΟΥΖ: Μανσεμπό, Λε Ρου 1, Μπατού 1, Φόργκακς 2, Ορτό 1, Αντρές, Μίχαλι 1, Μπουμπουμπασί 1, Βαν Ντάικ, Κρετζμάν 3, Ρασπό, Ντολ, Εντγκερτόν.

Διαιτητές: Άλβες (Πορτογαλία), Γκαρσία (Ελβετία).