ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ / ΦΑΙΝΑΛ ΦΟΡ/ ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ

Νίκη-πρόκριση του Ολυμπιακού επί της Κίνεφ, με Σαμπαντέλ στον τελικό

24.04.2015 19:56       830

Θρίαμβος για τα κορίτσια του Ολυμπιακού, που πανηγύρισαν την πρόκριση στο μεγάλο τελικό της Ευρωλίγκα (newsports.eu)

Σε ένα συγκλονιστικό σε όλη τη διάρκειά του παιχνίδι, ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη- πρόκριση στον τελικό του Φάιναλ Φορ της Ευρωλίγκα, που διεξάγεται στο Εθνικό κολυμβητήριο του Πειραιά «Πέτρος Καπαγέρωφ», επικρατώντας της ρώσικης Κίνεφ Κίρισι με 10-8. Οι Πειραιώτισσες είχαν σε εκπληκτική μέρα τη Ρομπέρτα Μπιανκόνι, που σημείωσε 6 τέρματα, αλλά και την τερματοφύλακα τους, Χρυσή Διαμαντοπούλου, με σωτήριες αποκρούσεις, στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αγχωμένος, παίζοντας μπροστά στον κόσμο του, ο οποίος επευφημούσε την ομάδα του, δίχως να σταματήσει λεπτό. Η Κίνεφ προηγήθηκε τρεις φορές στην πρώτη περίοδο για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι τρεις φορές, μπαίνοντας στο δεύτερο οκτάλεπτο με το ισόπαλο 3-3.

Εκεί  ο Ολυμπιακός, που βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ με 3-4, κατάφερε να κάνει ένα σερί 3-0, να προηγηθεί για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 11ο λεπτό και να αποκτήσει στη συνέχεια μία διαφορά 2 τερμάτων (6-4), με τις ρωσίδες όμως να μειώνουν σε 6-5, λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μισού.

Το 7-5 του Ολυμπιακού γρήγορα έγινε 7-7, με τις ερυθρόλευκες να χάνουν καθοριστικά σουτ και να δίνουν στην ομάδα του Ναρίτσα άλλη ψυχολογία μετά την ισοφάριση. Στο τέλος μίλησε η ερυθρόλευκη ψυχή. Το γκολ της Άσλει Σάουθερν ήταν καθοριστικό (8-7), λίγο μετά την έναρξη του τελευταίου οκταλέπτου, με τη Μπιανκόνι να δίνει και πάλι διαφορά δύο τερμάτων στις Πειραιώτισσες (9-7). Στο γκολ της Ζούμπκοβα (9-8), οι παίκτριες του Παυλίδη απάντησαν με το 6ο προσωπικό γκολ της εκπληκτικής Μπιανκόνι, με το τελικο 10-8 να δίνει το έναυσμα για έξαλλους πανηγυρισμούς στην κερκίδα για την πανάξια πρόκριση στον τελικό, από τα κορίτσια του Ολυμπιακού.

Ο Ολυμπιακός αύριο αντιμετωπίζει στον μεγάλο τελικό (20:15) την ισπανική Σαμπαντέλ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ- ΚΙΝΕΦ ΚΙΡΙΣΙ 10-8

Α. Οκτάλεπτα 3-3, 3-2, 1-2, 3-1

Β. Εξέλιξη αγώνα

1ο οκτάλεπτο: 06:29 Σιμάνοβιτς 0-1 (π/π),  04:32 Μανωλιουδάκη 1-1 (περιφέρεια), 04:15 1-2 Κοχριάκοβα (περιφέρεια),  3:35 Μπιανκόνι 2-2 (π/π), 00:20 Προκοφίεβα 2-3 (περιφέρεια), 00:02 Πλευρίτου Μ. 3-3 (περιφέρεια)

2ο οκτάλεπτο: 06:26 Ζούμπκοβα 3-4 (π/π), 05:54 Μπιανκόνι 4-4 (π/π), 04:59 Μπιανκόνι 5-4 (π/π) 02:58 Ασημάκη 6-4 (π/π), 01:05 Ιβάνοβα 6-5 (περιφέρεια)

3ο οκτάλεπτο: 06:59 Μπιανκόνι 7-5 (π/π), 02:58 Προκοφίεβα 7-6 (π/π), 00:58 Ζούμπκοβα 7-7 (π/π)

4ο οκτάλεπτο: 07:21 Σάουθερν 8-7 (περιφέρεια), 05:17 Μπιανκόνι 9-7 (κόντρα), 02:16 Ζούμπκοβα 9-8 (π/π) 00:10 Μπιανκόνι 10-8 (περιφέρεια)

Προπονητής: Χάρης Παυλίδης Προπονητής: Αλεξάντερ Ναρίτσα

Διαιτητές: Γουέγκενροθ Μαρτουνέλλι (Ελβετία), Πίτερ Βαν ντε Λου (Ολλανδία)

Στον τελικό η Σαμπαντέλ

Τη Σαμπαντέλ θα αντιμετωπίσει στον αυριανό μεγάλο τελικό του Φάιναλ Φορ της Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός. Η ισπανική ομάδα επικράτησε της Ουίπεστ με 11-6 και θα διεκδικήσει και τον φετινό ευρωπαϊκό τίτλο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Η Σαμπαντέλ μετέχει για τέταρτη φορά σε Ευρωπαϊκό τελικό, 3ο συνεχόμενο τα τελευταία πέντε χρόνια και αναζητά το τέταρτο τρόπαιό της.

Οι Ισπανίδες κατάφεραν να επιβάλλουν την κυριαρχία τους από την αρχή της αναμέτρησης, καθώς δεν έχασαν σε κανένα σημείο του αγώνα το προβάδισμα. Κορυφαίες για την ομάδα του Ίγκνασι Βιντάλ ήταν οι Ντομενέκ Μοράλες και Φόρθα Αρίθα  που πέτυχαν από 3 γκολ.

ΟΥΙΠΕΣΤ- ΣΑΜΠΑΝΤΕΛ 6-11

Οκτάλεπτα 1-2, 2-3, 1-2, 2-4

Εξέλιξη αγώνα

1ο οκτάλεπτο: 02:43 0-1 Ντομενέκ Μοράλες (π/π),  01:20 1-1 Σαμπάι (περιφέρεια), 00:30 1-2 Φόρθα Αρίζα (π/π)

2ο οκτάλεπτο: 06:55 1-3 Γκαρθία Γκοντού (π/π), 05:36 1-4 Ορτίθ Ρέγιες (π/π), 05:09 2-4 Ρίκτερ Άννα (π/π) 03.19 2-5 Ντομενέκ Μοράλες (περιφέρεια), 03:00 3-5 Κεστελυί (περιφέρεια)

3ο οκτάλεπτο: 07:27 4-5 Κεστελυί (περιφέρεια), 03:12 4-6 Εσπάρ Γιακέτ,  00.19 4-7 Ντομενέκ Μοράλες (π/π)

4ο οκτάλεπτο: 07:01 5-7 Σουντουθ- Κις (περιφέρεια), 06:33 5-8 Πένια (περιφέρεια),03.28 5-9 Γκενί (περιφέρεια),  03:01 6-9 Σουτς, 02:34 6-10 Φόρθα Αρίθα (π/π), 00.22 6-11 Φόρθα Αρίθα (π/π)

Στατιστικά:

Ουίπεστ περιφέρεια 4, π/π 2/7, κόντρα, πέναλτι, φουνταριστός

Σαμπαντέλ περιφέρεια 3 , π/π 7/8, κόντρα, πέναλτι, φουνταριστός 1

Συνθέσεις:

Ουίπεστ (Αρτ Μπέρταλαν) Γκανγκλ, Κούνια, Κοβέντσι, Κιστελέκι, Σουτς 1, Κεστελυί 2, Σίξτερ 1, Χέρτσκα, Τοθ, Ξαμπάι, Αζούκα, Σούντουθ- Κις 2, Κις

Σαμπαντέλ (Ιγκνάσι Βιντάλ ) Έστερ Ράμος, Ορτίζ Ρέγιες 1, Εσπάρ Γιακέτ 1, Γκενί 1, Αμπεγιάν, Παρέχα, Κόρντομπες, Γκαρθία Γκουντού 1, Πένια 1, Σέιντμαν, Ντομενέκ  Μοράλες 3, Φόρθα Αρίζα 3, Σάντσεθ Γκονζάλεζ

Διαιτητές: Αλεσάντρο Σεβέρο (Ιταλία), Αλντούν Τογκάρλι (Τουρκία)