ΑΝΟΙΧΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ / MASTERS / ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Νταμπλ για Κυνηγάκη – Κανόγκα (pics)

10.09.2023 14:14       1964

Ο Άλκης Κυνηγάκης μετά τη νίκη του στα 5.000μ, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και στα 10.000μ. Ανδρών στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης Μεγάλων Αποστάσεων (OWS) που ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία στο Παράλιο Άστρος Κυνουρίας.

Ο πρωταθλητής του ΑΟ Π.Φαλήρου επικράτησε με χρόνο 2:01.47. Τον ακολούθησε στη δεύτερη θέση ο συναθλητής του στον ίδιο όμιλο, Φίλιππος Θεοφιλόπουλος με 2:09.659 ενώ τρίτος τερμάτισε ο Παναγιώτης Μπολάνος του Ολυμπιακού με 2:10.44.

Στα 10.000μ Νέων Ανδρών στη πρώτη θέση του βάθρου ανέβηκε ο Γιάννης Μαυρογένης του ΑΝΟ Γλυφάδας που κάλυψε την απόσταση σε 2:05.04.

Νέα νίκη και για την Καλλιόπη Κανόγκα (Ολυμπιακός) με χρόνο 2:15.28 στα 10.000μ Γυναικών-Νέων Γυναικών. Η Αθηνά Αραβαντινού επίσης του Ολυμπιακού ακολούθησε (2:20.04) και τρίτη ήταν η Αγγελική Ζαμαρία (ΑΟ Π.Φαλήρου) 2:20.22.

Έντονος συναγωνισμός υπήρξε στον αγώνα 7.500μ Εφήβων. Ο Βασίλης Κακουλάκης (ΑΑ Ωρίωνας Ηρακλ.) 1:29.45 επικράτησε του Άγγελου Χριστοδούλου (ΚΟΠ Γλαύκος) 1:29.58. Τρίτος ήταν ο Αλέξανδρος Ελαιόπουλος (ΑΕ Χαϊδαρίου) 1:30.13.

Στα 7.500μ Νεανίδων όλα κρίθηκαν στη τελευταία χεριά: η Βαρβάρα Γκιουζέπα-Πετροπούλου (Άρης Θες.)  ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου με επίδοση 1:44.14 , δεύτερη ήταν η Μελίνα Καράμπα (ΚΟ Πειραιά) 1:44.17 και τρίτη η Ευανθία Ιορδανίδου (Ολυμπιακός) 1:45.11.

Στο Άστρος διεξήχθη επίσης το διήμερο το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης Μεγάλων Αποστάσεων Βετεράνων (Masters) και το Πρωτάθλημα Ενόπλων Δυνάμεων και Σωμάτων Ασφαλείας.