ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / WORLD CUP ΓΥΝΑΙΚΩΝ/ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

Νταμπλ σκορ η Εθνική (22-11 το Ισραήλ), θα διεκδικήσει την 5η θέση

25.06.2023 00:13       1244

Εμφανής η διαφορά επιπέδου, η Εθνική ομάδα Υδατοσφαίρισης των Γυναικών νίκησε εύκολα 22-11 το Ισραήλ και θα διεκδικήσει την 5η θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο που διεξάγεται στο Λογκ Μπιτς (ΗΠΑ).

Αντίπαλος στο τελευταίο της παιχνίδι στη διοργάνωση (στη 01:00 ξημερώματα της Δευτέρας 26/6) θα είναι η νικήτρια της αναμέτρησης Ιταλία-Νέα Ζηλανδία που θα ακολουθήσει.

Η Ελλάδα, πήρε από την αρχή τα ηνία και δεν τα άφησε ποτέ. Προηγήθηκε 2-0, το Ισραήλ του Δημήτρη Μαυρωτά ισοφάρισε 2-2 αλλά αυτή ήταν η πρώτη και τελευταία φορά. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα με σερί 6-0 πήγε το σκορ στο 8-2 για να κλείσει το ημίχρονο με 9-4. Συνέχισε να «πυροβολεί», έκανε το 12-4, η τρίτη περίοδος έκλεισε με νταμπλ σκορ 16-8. Στα 6:31 από τη λήξη η διαφορά έγινε διψήφια (18-8) με τέρματα των Ελ.Πλευρίτου και Ξενάκη.  Στο τέλος η Εθνική νίκησε και με νταμπλ σκορ και με διψήφια διαφορά!

Κορυφαία σκόρερ αναδείχθηκε η Ειρήνη Νίνου με τέσσερα γκολ ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι σκόραραν τα 11 από τα 13 κορίτσια που αγωνίσθηκαν (μόνο οι δυο τερματοφύλακες, Διαμαντοπούλου και Σταματοπούλου δεν σημείωσαν τέρμα).

Δείτε την εξέλιξη του αγώνα ΕΔΩ.

ΕΛΛΑΔΑ-ΙΣΡΑΗΛ 22-11

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 5-2, 7-4, 6-3

ΕΛΛΑΔΑ (Αλεξία Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 3, Χυδηριώτη 2, Ελευθεριάδου 2,  Μαργαρίτα Πλευρίτου 1, Ξενάκη 3, Νίνου 4, Τριχά 1, Φουντωτού 2, Βασιλική Πλευρίτου 1, Γιαννοπούλου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Σταματοπούλου.

ΙΣΡΑΗΛ (Δημήτρης Μαυρωτάς): Πέρες, Γιαακόμπι 2, Φάρκασι 2, Μπογκατσένκο 1, Κορντονσκάγια 1, Φουτοριάν, Στρούγκο 2, Μαρκόφσκι, Ναμαχστάνσκι 1, Σασοβέρ 1, Λεβί 1, Γκαζίτ, Κατς.

Διαιτητές: Πέρι (Νέα Ζηλανδία), Τεϊξίντο (Ισπανία)

Στους ημιτελικούς θα παίξουν: ΗΠΑ-Ουγγαρία, Ολλανδία-Ισπανία.

Όλα τα αποτελέσματα της πρώτης ημέρας: Ουγγαρία-Ελλάδα 20-13, Ισπανία-Ιταλία 12-5, ΗΠΑ-Ισραήλ 16-6, Νέα Ζηλανδία-Ολλανδία 5-15.

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Θοδωρής Νταβέλος