ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / EURO CUP ΑΝΔΡΩΝ / ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ

Ο ΓΣ Περιστερίου στα πέναλτι, 12-10, τον Παναθηναϊκό στον εμφύλιο

22.09.2023 22:34       1278

Στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι ο ΓΣ Περιστερίου πήρε την πολύτιμη νίκη στον “εμφύλιο” κόντρα στον Παναθηναϊκό με 12-10 (κανονικός αγώνας 8-8), στο πλαίσιο του 8ου προκριματικού ομίλου του Euro Cup, που διεξάγεται στην πόλη Κότορ του Μαυροβουνίου. Έτσι οι Περιστεριώτες πήραν την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση, ενώ οι πράσινοι μετρούν ήδη δύο ήττες.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο ΓΣΠ προηγήθηκε με 2-0 στην πρώτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 2-2 με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου και προηγήθηκε στην τρίτη περίοδο με 6-3. Ωστόσο, η ομάδα του Λούδη έδωσε την δική της... απάντηση στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού και ισοφάρισε με τον Καρούντζο, στα τελευταία δευτερόλεπτα (8-8).

Οι ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στη διαδικασία των πέναλτι, με τον Μπραΐμη να αστοχεί στην τελευταία εκτέλεση για το "τριφύλλι" και τον Ανδρέα Μπιτσάκο να γράφει το τελικό σκορ.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 12-10 (κ.α. 8-8, πέν. 4-2)

Οκτάλεπτα: 0-2, 2-0, 1-4, 5-2, πέν. 4-2.

Σκόρερ:

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ: Χρυσοσπάθης 3, Ανδρ. Μπιτσάκος 3, Άτζιτς 2, Χρ. Μπιτσάκος 2, Καρούντζος 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Αλβέρτης 3, Νικολαϊδης 2, Δερμιτζάκης 2, Στίβενσον 1, Δευτεραίος 1, Νικολαΐδης 1.

Αναλυτικά η διακύμανση και τα αναλυτικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.

Αύριο Σάββατο 23/9, το πρωί, ο ΓΣ Περιστερίου αντιμετωπίζει το Αννόβερο στις 11:00 και ο Παναθηναϊκός την Τεράσα στις 13:00 και το βράδυ, στις 21:00, ο ΓΣ Περιστερίου κοντράρεται με την Τεράσα.