ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ / 16ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΥΓΡΟΥ ΣΤΙΒΟΥ/ ΚΑΖΑΝ/ ΜΑΡΑΘΩΝΙΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Όγδοη η Αραούζου στα 10χλμ, προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς του Ρίο

28.07.2015 14:13       1223

Μια ακόμη τεράστια επιτυχία επεφύλασσε η σημερινή τρίτη ημέρα του αγωνιστικού προγράμματος της Μαραθώνιας κολύμβησης στο 16o Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Καζάν  για τα ελληνικά χρώματα.

Η Κέλλυ Αραούζου, η ελληνίδα ασημένια Παγκόσμια πρωταθλήτρια στα  5χλμ  το περασμένο Σάββατο, κατέλαβε την 8η θέση στο αγώνισμα των 10 χιλιομέτρων και βρίσκεται από σήμερα στους Ολυμπιακούς αγώνες στο Ρίο της Βραζιλίας, το 2016. Η πρωταθλήτρια μας έκανε εξαιρετική κούρσα, ενώ βρέθηκε ακόμη και 3η, κοντά στα 7,5 χιλιόμετρα, μην καταφέρνοντας να βρεθεί στα μετάλλια, αλλά πανηγυρίζοντας την πρόκριση στην κορυφαία αθλητική διοργάνωση της Οικουμένης.

Ο χρόνος της Αραούζου ήταν 1:58.30. Στην πρώτη θέση βρέθηκε η Γαλλίδα Μίλερ, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο με 1:58.04, δεύτερη ήταν η Ολλανδή Βαν Ρούβενταλ με 1:58.06, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Κούνα, από τη Βραζιλία.

Η Μαριάννα Λυμπερτά, δε κατάφερε να προκριθεί στους Ολυμπιακούς αγώνες, από το Παγκόσμιο πρωτάθλημα, τερματίζοντας 38η, με χρόνο 2:01.08.