ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ / ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ/ OPEN WATER

Όγδοος ο Γιαννιώτης, δωδέκατος ο Φωκαϊδης στα 10 χλμ.

14.08.2014 13:03       584

Στην 8η θέση τερμάτισε ο Σπύρος Γιαννιώτης στα 10 χλμ OPEN WATER, αγώνισμα με το οποίο ξεκίνησε η δεύτερη μέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Υγρού Στίβου που διεξάγεται στο Βερολίνο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, με επίδοση 1:50:05.01 τερμάτισε ταυτόχρονα με το Ρώσο Κίριλ Αμπρόσιμοβ. Ο Γιαννιώτης, που ήταν 13ος μετά τα πρώτα 7,5 χλμ, έκανε την αντεπίθεση του, για να προηγηθεί για λίγο στην κούρσα, μετά το 9ο χιλιόμετρο. Τελικά, έμεινε στην όγδοη θέση με τον Αντώνη Φωκαϊδη να τερματίζει 12ος με χρόνο 1:50:10.01. Ο Γιώργος Αρνιακός, αν και έκανε καλή κούρσα στο μεγαλύτερο μέρος της, έμεινε 36ος με επίδοση 1:24:59:04.

Το χρυσό μετάλλιο και δεύτερο για την Ολλανδία σε αυτό το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο ΟPEN WATER, κατέκτησε ο Φέρρι Βίρτμαν σε χρόνο 1:49:56:02. Δεύτερος τερμάτισε ο χάλκινος πρωταθλητής στα 5 χλμ, Γερμανός Τόμας Λουρτζ με επίδοση 1:49:59.0. Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Ρώσος Ευγκένι Ράττσεβ σημειώνοντας επίδοση 1.50.00.6.

Στις 14:30 (ώρα Ελλάδας) θα λάβει χώρα το αγώνισμα των 5 χλμ Γυναικών με τη συμμετοχή της Κέλλυς Αραούζου.