ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ

Οι 18 ομάδες που προκρίθηκαν από την Α' στη Β' φάση

  03.03.2019 20:39       869

Ολοκληρώθηκαν το βράδυ της Κυριακής (3/3) οι αγώνες σε όλους τους Ομίλους της Α' φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών και αναδείχθηκαν οι 18 ομάδες που προκρίνονται στην επόμενη (Β') φάση.

Είναι οι: ΑΝΟ Γλυφάδας, Απόλλων Σμύρνης, Εθνικός Πειραιά (από Α' Όμιλο Αττικής), Παλαιό Φάληρο, ΓΣ Περιστερίου (από Β' Όμιλο Αττικής), Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός, ΑΕ Χαϊδαρίου (από Γ' Όμιλο Αττικής), ΠΑΟΚ, Άρης, Μακεδονικός (από Όμιλο Θεσσαλονίκης), ΟΥΚ Βόλου, ΝΟ Λάρισας (από Όμιλο Βόλου), ΝΟ Βουλιαγμένης, ΟΦΗ (από Όμιλο Κρήτης), Νηρέας Γέρακα, ΝΟ Πατρών, ΝΕ Πατρών (από Όμιλο Πάτρας).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Κυριακής και οι τελικές βαθμολογίες σε όλους τους Ομίλους:

Α' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Νέας Σμύρνης):

ΝΟ Χίου - ΑΝΟ Γλυφάδας 4-9, Πανιώνιος - Εθνικός Πειραιά 4-7, Απόλλων Σμύρνης - ΝΟ Χίου 9-4, ΑΝΟ Γλυφάδας - Πανιώνιος 11-5.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΑΝΟ Γλυφάδας 12

2. Απόλλων Σμύρνης 9

3. Εθνικός Πειραιά 6

....................................

4. Πανιώνιος 3

5. ΝΟ Χίου 0

Β' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Περιστερίου):

Παλαιό Φάληρο - ΓΣ Ηλιούπολης 15-5, ΓΣ Περιστερίου - Ηλυσιακός 8-6, ΓΣ Περιστερίου - Παλαιό Φάληρο 3-16, Ηλυσιακός - ΓΣ Ηλιούπολης 16-3.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Παλαιό Φάληρο 9

2. ΓΣ Περιστερίου 6

..............................

3. Ηλυσιακός 3

4. ΓΣ Ηλιούπολης 0

Γ' ΟΜΙΛΟΣ (Κολυμβητήριο Χαϊδαρίου):

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 11-5, Μίλων - ΑΕ Χαϊδαρίου 1-9, Ιωνικός - Ολυμπιακός 2-26, Παναθηναϊκός - Μίλων 12-3.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Ολυμπιακός 10

2. Παναθηναϊκός 9

3. ΑΕ Χαϊδαρίου 7

..................................

4. Μίλων 3

5. Ιωνικός 0

ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):

ΣΑΠΚ Νεάπολης - Μακεδονικός 2-19, ΑΠΣ Οξυγόνο - Άρης 3-18, ΠΑΟΚ - ΣΑΠΚ Νεάπολης 23-1, Μακεδονικός - ΑΠΣ Οξυγόνο 14-4.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΠΑΟΚ 12

2. Άρης 9

3. Μακεδονικός 6

..........................

4. ΣΑΠΚ Νεάπολης 3

5. ΑΠΣ Οξυγόνο 0

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Βόλου):

ΝΟ Λάρισας - Νηρέας Λαμίας 12-9, ΝΟ Χαλκίδας - ΟΥΚ Βόλου 1-10, ΝΟ Χαλκίδας - ΝΟ Λάρισας 1-16, ΟΥΚ Βόλου - Νηρέας Λαμίας 12-9.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΟΥΚ Βόλου 9

2. ΝΟ Λάρισας 6

..........................

3. Νηρέας Λαμίας 3

4. ΝΟ Χαλκίδας 0

ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Χανίων):

Οι αγώνες είχαν ολοκληρωθεί από το Σάββατο.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Βουλιαγμένης 9

2. ΟΦΗ 6

..................................

3. ΝΟ Χανίων 3

4. ΝΟ Ρεθύμνου 0

ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κολυμβητήριο "Α. Πεπανός")

Πύρρος Ιωαννίνων - Νηρέας Γέρακα 3-17, ΝΟ Πατρών - ΝΕ Πατρών 16-8, Νηρέας Χαλανδρίου - Πύρρος Ιωαννίνων 20-4, Νηρέας Γέρακα - ΝΟ Πατρών 13-7.

Βαθμολογία (Τελική):

1. Νηρέας Γέρακα 12

2. ΝΟ Πατρών 9

3. ΝΕ Πατρών 6

........................

4. Νηρέας Χαλανδρίου 3

5. Πύρρος Ιωαννίνων 0

Η Β' φάση του πρωταθλήματος Νέων Ανδρών θα διεξαχθεί στις 29-31 Μαρτίου. Η κλήρωση της Β΄φάσης θα γίνει την Τετάρτη 6/3, από τις 11.00 το πρωί, στα γραφεία της ΚΟΕ, μαζί με τις κληρώσεις της Β´ φάσης των πρωταθλημάτων Εφήβων, Παίδων, Μίνι Παίδων.

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Γιάννης Κορακής