ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ

Οι 40 ομάδες που πέρασαν στη Β' φάση

  26.01.2020 23:59       1252

Ολοκληρώθηκαν την Κυριακή (26/1) το βράδυ οι αγώνες της Α' φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Εφήβων και στους 11 Ομίλους και αναδείχθηκαν πλέον και οι 40 ομάδες που προκρίνονται στη Β' φάση της διοργάνωσης (1-12/4). Σημειώνουμε ότι από την Α' στη Β' φάση ΔΕΝ προκρίθηκαν μόνο οι ομάδες που πήραν την τελευταία θέση στη βαθμολογία σε καθέναν από τους 11 Ομίλους.

Έτσι οι 40 που πήραν το εισιτήριο είναι: Πανιώνιος, ΝΟ Χίου, Ιωνικός, ΑΟ Πετρούπολης (από τον Α' Όμιλο Αττικής), ΝΟ Βουλιαγμένης, ΑΕ Χαϊδαρίου, ΓΣ Περιστερίου, ΝΟ Χαλκίδας (από τον Β' Αττικής), Παλαιό Φάληρο, Νηρέας Χαλανδρίου, Ροή (από τον Γ' Αττικής), ΑΝΟ Γλυφάδας, Παναθηναϊκός, Μίλων, ΑΝΟ Μεταμόρφωσης (από τον Δ' Αττικής), Ολυμπιακός, Νηρέας Γέρακα, Εθνικός Πειραιά (από τον Ε' Αττικής), ΝΟ Πατρών, ΝΟ Ναυπλίου, ΝΕ Πατρών, ΝΟ Καλαμάτας (από τον Όμιλο Πατρών), ΟΥΚ Βόλου, Νηρέας Λαμίας, ΝΟ Λάρισας, ΝΕ Λαμίας (από τον Όμιλο Βόλου), Πανσερραϊκός, ΝΟ Καβάλας, Ποσειδών Ορεστιάδας, Εθνικός Αλεξανδρούπολης (από τον Όμιλο Αλεξανδρούπολης), ΟΦΘ, ΝΑΟ Κέρκυρας, ΚΕ Κοζάνης (από τον Όμιλο Ιωαννίνων), ΠΑΟΚ, ΠΑΣ Φοίβος, Άρης (από τον Όμιλο Θεσσαλονίκης), ΝΟ Χανίων, ΟΦΗ, Ηλυσιακός, ΝΟ Ρεθύμνου (από το Όμιλο Κρήτης).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Κυριακής και οι Τελικές βαθμολογίες σε όλους τους Ομίλους:

Α' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Νίκαιας):

ΝΟ Χίου - ΑΟ Πετρούπολης 18-3, Πανιώνιος - Άρης Νίκαιας 20-5, Ιωνικός - ΝΟ Χίου 1-21, ΑΟ Πετρούπολης - Πανιώνιος 5-15.

Η Βαθμολογία (Τελική:

1. Πανιώνιος 12

2. ΝΟ Χίου 9

3. Ιωνικός 6

4. ΑΟ Πετρούπολης 3

...................................

5. Άρης Νίκαιας 0

Β' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Περιστερίου, Χαϊδαρίου):

ΝΟ Βουλιαγμένης - Τρίτων Αμαρουσίου 27-0, ΝΟ Χαλκίδας - ΓΣ Περισετρίου 1-13, ΑΕ Χαϊδαρίου - ΝΟ Βουλιαγμένης 6-20, Τρίτων Αμαρουσίου - ΝΟ Χαλκίδας 3-5.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Βουλιαγμένης 12

2. ΑΕ Χαϊδαρίου 9

3. ΓΣ Περιστερίου

4. ΝΟ Χαλκίδας 3

....................................

5. Τρίτων Αμαρουσίου 0

Γ' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ  (Κολυμβητήριο Φαλήρου):

Παλαιό Φάληρο - Νηρέας Χαλανδρίου 21-6, Ροή - ΝΟ Υδραϊκός 8-7, Υδραϊκός - Νηρέας Χαλανδρίου 8-15, Ροή - Παλαιό Φάληρο 4-22.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Παλαιό Φάληρο 9

2. Νηρέας Χαλανδρίου 6

3. Ροή 3

...................................

4. Υδραϊκός 0

Δ' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Ν. Σμύρνης, Γλυφάδας):

Παναθηναϊκός - Δελφίνια Μεταμόρφωσης 26-2, ΑΝΟ Γλυφάδας - Μίλων 12-7, ΑΝΟ Μεταμόρφωσης - Παναθηναϊκός 5-25, Δελφίνια Μεταμόρφωσης - ΑΝΟ Γλυφάδας 4-24.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΑΝΟ Γλυφάδας 12

2. Παναθηναϊκός 9

3. Μίλων 6

4. ΑΝΟ Μεταμόρφωσης 3

.................................

5. Δελφίνια Μεταμόρφωσης 0

Ε' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Γέρακα, Πειραιά):

Οι αγώνες είχαν ολοκληρωθεί από το Σάββατο.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Ολυμπιακός 9

2. Νηρέας Γέρακα 6

3. Εθνικός Πειραιά 3

.................................

4. ΓΣ Ηλιούπολης 0

ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κολυμβητήριο Πεπανός):

ΝΟ Τριχωνίδας - ΝΟ Πατρών 3-27, ΝΟ Ναυπλίου - ΝΕ Πατρών 7-6, ΝΟ Καλαμάτας - ΝΟ Τριχωνίδας 19-1, ΝΟ Πατρών - ΝΟ Ναυπλίου 18-4.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Πατρών 12

2. ΝΟ Ναυπλίου 9

3. ΝΕ Πατρών 6

4. ΝΟ Καλαμάτας 3

...............................

5. ΝΟ Τριχωνίδας 0

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Ν. Ιωνίας Βόλου):

Νηρέας Λαμίας - ΝΟ Λάρισας 11-9, ΝΕ Λαμίας - Νίκη Βόλου 25-4, ΟΥΚ Βόλου - Νηρέας Λαμίας 8-8, ΝΟ Λάρισας - ΝΕ Λαμίας 21-4.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΟΥΚ Βόλου 10

2. Νηρέας Λαμίας 10

3. ΝΟ Λάρισας 6

4. ΝΕ Λαμίας 3

.............................

5. Νίκη Βόλου 0

ΟΜΙΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Κολυμβητήριο Αλεξανδρούπολης):

Πανσερραϊκός - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 17-6, ΝΟ Αλεξανδρούπολης - Ποσειδών Ορεστιάδας 3-20, ΝΟ Καβάλας Αργοναύτες - Πανσερραϊκός 5-10, Εθνικός Αλεξανδρούπολης - ΝΟ Αλεξανδρούπολης 33-1.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Πανσερραϊκός 12

2. ΝΟ Καβάλας 9

3. Ποσειδών Ορεστιάδας 4

4. Εθνικός Αλεξανδρούπολης 4

......................................

5. ΝΟ Αλεξανδρούπολης 0

ΟΜΙΛΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Κολυμβητήριο Ιωαννίνων):

ΚΕ Κοζάνης - ΟΦΘ 7-12, ΝΑΟ Κέρκυρας - Πύρρος Ιωαννίνων 11-4.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΟΦΘ 9

2. ΝΑΟ Κέρκυρας 6

3. ΚΕ Κοζάνης 3

...............................

4. Πύρρος Ιωαννίνων 0

ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ποσειδώνιο):

ΠΑΟΚ - ΣΑΠΚ Νεάπολης 31-2, Άρης - ΠΑΣ Φοίβος 4-6, Άρης - ΠΑΟΚ 1-21, ΠΑΣ Φοίβος - ΣΑΠΚ Νεάπολης 19-3.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΠΑΟΚ 9

2. ΠΑΣ Φοίβος 6

3. Άρης 3

.................................

4. ΣΑΠΚ Νεάπολης 0

ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Ιλίσιο):

ΟΦΗ - ΝΟ Ρεθύμνου 9-3, Ηλυσιακός - ΝΟ Χανίων 5-13, Απόλλων Σμύρνης - ΟΦΗ 3-23, ΝΟ Ρεθύμνου - Ηλυσιακός 4-10.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Χανίων 12

2. ΟΦΗ 9

3. Ηλυσιακός 6

4. ΝΟ Ρεθύμνου 3

.....................

Απόλλων Σμύρνης 0

Η Β' φάση του πρωταθλήματος Εφήβων θα διεξαχθεί 10-12 Απριλίου. Η κλήρωση της Β' φάσης θα γίνει την Τετάρτη 12 Φεβρουαρίου στις 12.00, στα γραφεία της ΚΟΕ.

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Γιάννης Κορακής