ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ

Οι δέκα ομάδες που προκρίθηκαν στην Τελική φάση

  06.05.2019 01:13       1167

Ολοκληρώθηκαν το βράδυ της Κυριακής (5/5) οι αγώνες της Γ΄φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Παίδων και στους πέντε Ομίλους και αναδείχθηκαν οι δέκα ομάδες που προκρίνονται στην Τελική φάση της διοργάνωσης (21-23/6).

Οι δέκα φιναλίστ είναι οι: Πανιώνιος, ΝΟ Χανίων (από τον Α' Όμιλο Αττικής), ΝΟ Χίου, Παλαιό Φάληρο (από τον Β' Όμιλο Αττικής), ΝΟ Πατρών, Ολυμπιακός (από τον Όμιλο Πάτρας), ΠΑΟΚ, Άρης (από τον Όμιλο Θεσσαλονίκης), Παναθηναϊκός, ΟΥΚ Βόλου (από τον Όμιλο Βόλου).

Τα αποτελέσματα της Κυριακής και οι τελικές βαθμολογίες στους Ομίλους της Γ' φάσης:

Α' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Γέρακα, Περιστερίου):

ΝΟ Χανίων - ΓΣ Περιστερίου 16-4, Νηρέας Γέρακα - Πανιώνιος 3-13, ΝΟ Βουλιαγμένης - ΝΟ Χανίων 7-18, ΓΣ Περιστερίου - Νηρέας Γέρακα 7-7.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Πανιώνιος 12

2. ΝΟ Χανίων 9

...........................

3. ΝΟ Βουλιαγμένης 6

4. ΓΣ Περιστερίου 1

5. Νηρέας Γέρακα 1

Β' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Παλιού Φαλήρου):

ΝΟ Χίου - Υδραϊκός 18-7, Παλαιό Φάληρο - ΝΟ Ρεθύμνου 14-9, ΣΚ Ροή - ΝΟ Χίου 2-13, Υδραϊκός - Παλαιό Φάληρο 2-13.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Χίου 10

2. Παλαιό Φάληρο 10

.................................

3. ΝΟ Ρεθύμνου 6

4. Υδραϊκός 3

5. ΣΚ Ροή 0

ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κολυμβητήριο Πεπανός):

Ολυμπιακός - ΝΟ Πατρών 9-10, Νηρέας Χαλανδρίου - ΝΟ Ναυπλίου 14-6, ΝΕ Πατρών - Ολυμπιακός 5-17, ΝΟ Πατρών - Νηρέας Χαλανδρίου 7-6.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Πατρών 12

2. Ολυμπιακός 9

..........................

3. Νηρέας Χαλανδρίου 6

4. ΝΕ Πατρών 3

5. ΝΟ Ναυπλίου 0

ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):

Πανσερραϊκός - ΠΑΣ Φοίβος 8-8, ΠΑΟΚ - Άρης 14-2, ΟΦΘ - Πανσερραϊκός 8-8, ΠΑΣ Φοίβος - ΠΑΟΚ 2-27.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΠΑΟΚ 12

2. Άρης 9

......................

3. ΟΦΘ 4

4. Πανσερραϊκός 2

5. ΠΑΣ Φοίβος 1

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Βόλου):

Δελφίνια Πτολεμαϊδας - ΝΕ Λάρισας 6-17, ΟΥΚ Βόλου - Παναθηναϊκός 4-21, Εθνικός Πειραιά - Δελφίνια Πτολεμαϊδας 9-5, ΝΕ Λάρισας - ΟΥΚ Βόλου 3-11.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Τελική):

1. Παναθηναϊκός 12

2. ΟΥΚ Βόλου 9

...............................

3. Εθνικός Πειραιά 6

4. ΝΕ Λάρισας 3

5. Δελφίνια Πτολεμαϊδας 0

Η Τελική φάση του πρωταθλήματος Παίδων θα διεξαχθεί 21-23/6. Η κλήρωση της Τελικής φάσης θα γίνει την Τετάρτη 8/5, στις 11.45, στα γραφεία της ΚΟΕ.

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Γιάννης Κορακής