ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ / ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ - ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Ολοκληρώθηκαν οι Χειμερινοί Αγώνες Παμπαίδων - Παγκορασίδων, πολλά όρια από τους αθλητές

  02.02.2020 17:00       1900

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκαν την Κυριακή (2/2), οι Χειμερινοί Αγώνες Κολύμβησης στην κατηγορία Παμπαίδων - Παγκορασίδων, που διεξήχθησαν στο κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ.

Στους αγώνες έλαβαν μέρος πολλοί νεαροί κολυμβητές και κολυμβήτριες, σημειώνοντας αρκετά καλές επιδόσεις, ενώ πολλοί ήταν αυτοί που έπιασαν τα όρια για τα Πρωταθλήματα.

Αναλυτικά οι νικητές του Σαββάτου (1/2) και της Κυριακής (2/2):

ΣΑΒΒΑΤΟ 1/2:

50μ Πεταλούδα

Παμπαίδες Α': Παναγιώτης Βουβουδάκης  (ΑΕ Χαϊδαρίου)  27.45

Παμπαίδες Β': Ευάγγελος Πανεράς (Ωκεανός)  29.82

Παγκορασίδες Α': Αγγελική Σμυρνιού (Σ.Α. Κολλέγιο)  29.76

Παγκορασίδες Β': Άννα Βεριγάκη (Μίλων)  30.16

200μ Ελεύθερο

Παμπαίδες Α': Σταμάτης Δρακόπουλος (Μίλων)  2:06.38

Παμπαίδες Β': Ηλίας Ανδρέου (Σ.Κ. Ροή)  2:10.13

Παγκορασίδες Α': Καλτεζιώτη Αντζέλκοβιτς Ναταλία (Σ.Κ. Ροή)  2:10.62

Παγκορασίδες Β': Πετρούλα Χηριστάκη (Μίλων)  2:12.68

200μ Πρόσθιο

Παμπαίδες Α': Μιχάλης Βλασίδης (Σ.Κ. Ροή)  2:31.49

Παμπαίδες Β': Αντόνιο Σκούρτι (ΓΣ Πετρούπολης)  2:45.26

Παγκορασίδες Α': Κωνσταντίνα Πίκουλη (ΑΕ Χαϊδαρίου)  2:46.03

Παγκορασίδες Β': Ασημίνα Αντάκη (Σ.Κ. Ροή)  2:48.61

400μ Μικτή Ατομική

Παμπαίδες Α': Φώτης Εμμανουηλίδης (Δελφίνια Μεταμόρφωσης)  4:50.61

Παμπαίδες Β': Θόδωρος Αποστολίδης (Ωκεανός)  5:13.24

Παγκορασίδες Α': Γεωργία Μακρή (ΓΣ Πετρούπολης)  5:22.85

Παγκορασίδες Β': Μαρία Ζαφειράτου (ΕΟΦΠΦ)  5:23.43

4Χ200μ Ελεύθερο 

Παμπαίδες Α': Γλαύκος  8:44.98

Παμπαίδες Β': Ωκεανός  9:19.93

Παγκορασίδες Α': Σ.Κ. Ροή  9:17.72

Παγκορασίδες Β': ΑΣΚ Ντερή  9:21.64

4Χ100μ Μικτή Ομαδική mixed

Παμπαίδες-Παγκορασίδες Α': Σ.Κ. Ροή  4:35.43

Παμπαίδες-Παγκορασίδες Β': Σ.Κ. Ροή  4:40.41

50μ Πρόσθιο

Παμπαίδες Α': Κωνσταντίνος Ευσταθίου (ΑΟ Παλαιού Φαλήρου)  32.97

Παμπαίδες Β': Αντόνιο Σκούρτι (ΓΣ Πετρούπολης)  34.90

Παγκορασίδες Α': Ελένη Χασιάκου (ΠΓΣ)  35.16

Παγκορασίδες Β': Θεοδώρα Ζαρμπούτη (ΑΣΚ Ντερή)  34.92

100μ Ελεύθερο

Παμπαίδες Α': Άγγελος Χαριτόπουλος (Ιωνικός)  56.04

Παμπαίδες Β': Βασίλειος Κορομπόκης (ΝΟ Καλαμάτας) 1:00.69

Παγκορασίδες Α': Αγγελική Σμυρνιού (Σ.Α. Κολλέγιο)  1:00.88

Παγκορασίδες Β': Ελένη Χρηστάκου (ΕΟΦΠΦ)  1:01.76

200μ Πεταλούδα

Παμπαίδες Α': Παναγιώτης Βουβουδάκης (ΑΕ Χαϊδαρίου)  2:15.61

Παμπαίδες Β': Αλέξανδρος Ελαιόπουλος (ΑΕ Χαϊδαρίου) 2:18.21

Παγκορασίδες Α': Ευθαλία Σιγανού (ΑΣΚ Ντερή)  2:31.25

Παγκορασίδες Β': Πετρούλα Χηριστάκη (Μίλων) 2:33.15

100μ Ύπτιο 

Παμπαίδες Α': Γεώργιος Κατσαμπούλας (Γλαύκος)  1:03.02

Παμπαίδες Β': Βασίλειος Κούρος (ΝΟ Καλαμάτας)  1:09.18

Παγκορασίδες Α': Θεοδώρα Κανελλοπούλου (Ιωνικός)  1:07.05

Παγκορασίδες Β': Γεωργία Κωνσταντίνου (ΑΝΟ Μεταμόρφωσης)  1:09.05

800μ Ελεύθερο 

Παμπαίδες Α': Άγγελος Χριστοδούλου (Γλαύκος)  9:11.80

Παμπαίδες Β': Θεόδωρος Αποστολίδης (Ωκεανός)  2:25.96

Παγκορασίδες Α': Άρτεμις Βασιλάκη (Τρίτων Ηρακλείου) 18:01.48

Παγκορασίδες Β': Κωνσταντίνα Γκόβαρη (Ωκεανός) 18:59.15

ΚΥΡΙΑΚΗ 2/2:

50μ Ύπτιο 

Παμπαίδες Α': Γεώργιος Κατσαμπούλας (Γλαύκος)  29.11

Παμπαίδες Β': Δημήτρης Παπαδόπουλος (ΚΟΠΙ) 31.83

Παγκορασίδες Α': Θεοφανία Ραγκούση (ΓΣ Πετρούπολης)  31.57

Παγκορασίδες Β': Γεωργία Κωνσταντίνου (ΑΝΟ Μεταμόρφωσης)  32.30

200μ Μικτή Ατομική 

Παμπαίδες Α: Φώτης Εμμανουηλίδης (Δελφίνια Μεταμόρφωσης)  2:18.63

Παμπαίδες Β': Αλέξανδρος Ελαιόπουλος (ΑΕ Χαϊδαρίου)  2:31.26

Παγκορασίδες Α': Ελένη Χασιάκου (ΠΓΣ)  2:34.54

Παγκορασίδες Β': Μαρία Ζαφειράτου  (ΕΟΦΠΦ)  2:36.25

100μ Πεταλούδα:

Παμπαίδες Α': Παναγιώτης Βουβουδάκης (ΑΕ Χαϊδαρίου) 1:00.75

Παμπαίδες Β': Ευάγγελος Πανεράς (Ωκεανός)  1:07.59

Παγκορασίδες Α': Ευθαλία Σιγανού (ΑΣΚ Ντερή)  1:08.20

Παγκορασίδες Β': Πετρούλα Χηριστάκη (Μίλων) 1:07.75

400μ Ελεύθερο 

Παμπαίδες Α': Μάριος Αναστασόπουλος (Επειός Ηλιάδας)  4:29.82

Παμπαίδες Β': Ηλίας Ανδρέου (Σ.Κ. Ροή)  4:30.31 

Παγκορασίδες Α': Άρτεμις Βασιλάκη (Τρίτων Ηρακλείου)  4:33.55

Παγκορασίδες Β': Κωνσταντίνα Γκόβαρη (Ωκεανός)  4:47.90

4Χ100μ Μικτή Ομαδική

Παμπαίδες Α': Σ.Κ. Ροή  4:26.35

Παμπαίδες Β': Ωκεανός  4:44.01

Παγκορασίδες Α': ΝΓΣ Άρτεμις  4:44.70

Παγκορασίδες Β': ΑΣΚ Ντερή  4:42.81

4Χ100μ Ελεύθερο mixed

Παμπαίδες-Παγκορασίδες Α': Σ.Κ. Ροή  4:06.84

Παμπαίδες-Παγκορασίδες Β': Ωκεανός  4:13.59

Μετά το τέλος των αγώνων, ο Ομοσπονδιακός προπονητής Νίκος Κραουνάκης ανέφερε στην ιστοσελίδα της Κολυμβητικής Ομοσπονδίας τα κάτωθι: "Οι αγώνες ήταν πολύ ωραίοι, πραγματοποιήθηκαν πολύ καλές επιδόσεις από τους αθλητές και είμαστε απόλυτα ικανοποιημένοι. Η βάση της Ελληνικής κολύμβησης είναι υγιής και είναι ένα πολύ ενθαρρυντικό στοιχείο. Η γρίπη που ταλαιπωρεί αυτό τον καιρό τον κόσμο, στέρησε από μερικούς κολυμβητές τη συμμετοχή, όμως έλαβαν μέρος παρά πολλοί αθλητές και αθλήτριες, σημειώνοντας εξαιρετικές επιδόσεις, ενώ επιτεύχθηκαν και πολλά όρια για τα Εθνικά Πρωταθλήματα. Επίσης, ήταν αρκετοί αθλητές και σωματεία από την επαρχία που ήταν ενεργά στους Χειμερινούς Αγώνες".

Μπορείτε να δείτε τα αναλυτικά αποτελέσματα ΕΔΩ.

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Ν.β.Χ.