ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ / 15ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ / OPEN WATER

Παγκόσμιος Πρωταθλητής ξανά ο Σπύρος Γιαννιώτης!

22.07.2013 15:00       1115

ΦΩΤΟ: Ο Σπύρος Γιαννιώτης με το χρυσό μετάλλιο

Τον τίτλο του Παγκόσμιου Πρωταθλητή στα 10χλμ. ανοικτής θάλασσας Ανδρών κατέκτησε για δεύτερη συνεχή φορά ο Σπύρος Γιαννιώτης!

Ο διεθνής πρωταθλητής μας τερμάτισε γρηγορότερα από όλους σε 1:49.11.8, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο και επαναλαμβάνοντας τον προ διετίας θρίαμβό του στο Παγκόσμιο της Σαγκάης, με εκπληκτική εμφάνιση.

Ο 33χρονος αθλητής μας παρά το γεγονός πως στα 2,5χλμ. ήταν 46ος και στα 5χλμ. βρισκόταν στην 24η θέση, πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο μισό της κούρσας, πέρασε πρώτος και δεν έχασε ποτέ την πρωτοπορία αυτή, καταφέρνοντας να νικήσει τόσο το χρυσό ολυμπιονίκη και νικητή στα 5χλμ. των Ανδρών το απόγευμα του Σαββάτου, Τυνήσιο Ουσάμα Μελούλι (3ος, 1:49:19.2), όσο και τον Γερμανό Τόμας Λούρτζ (2ος, 1:49:14.5).

Ο Γιαννιώτης με το θρίαμβο αυτό, και το «repeat» που έκανε στη Βαρκελώνη, απέδειξε για ακόμη μία φορά γιατί θεωρείται ένας εκ των κορυφαίων αθλητών στον κόσμο.

Πέρυσι στο Λονδίνο και τους Ολυμπιακούς Αγώνες, ο Σπύρος, ξεσπούσε σε κλάματα μετά τη συγκλονιστική του κούρσα που τον άφησε στην 4η θέση με νικητή τον Τυνήσιο Ουσάμα Μελούλι. Αυτόν, που τώρα άφησε στα κρύα του λουτρού, στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βαρκελώνης.

Ο έτερος κολυμβητής μας που μετείχε στον τελικό των 10χλμ., Αντώνης Φωκαϊδης, τερμάτισε στην 32η θέση, με χρόνο 1:50:20.7.