ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΑΝΔΡΩΝ / ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ

Πάλεψε, αλλά πλήρωσε το κακό ξεκίνημα ο Απόλλων Σμύρνης, 11-10 από Αννόβερο

08.09.2023 20:47       1563

Το κακό ξεκίνημα στο ματς κόντρα στην οικοδέσποινα του Ομίλου ομάδα του Αννόβερου, το πρώτο του στον Α΄ προκριματικό Όμιλο του Champions League πόλο Ανδρών, πλήρωσε ο Απόλλων Σμύρνης και γνώρισε την ήττα με 11-10. Πλέον, δυσκόλεψαν τα πράγματα όσον αφορά στην πρόκριση στη φάση των Ομίλων της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, καθώς στην επόμενη φάση προκρίνεται μόνο ο πρώτος στη βαθμολογία από κάθε γκρουπ (μέχρι στιγμής, αν και είναι ακόμα νωρίς, δείχνει να έχει το πάνω χέρι ο Ερυθρός Αστέρας).

Είναι χαρακτηριστικό πως η ελληνική ομάδα, που βρέθηκε να χάνει με 4-0 στο πρώτο οκτάλεπτο, πέτυχε το πρώτο της γκολ 3.17 πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο μειώνοντας σε 4-1. Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Νίκου Δεληγιάννη πάλεψαν για να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ και κατάφεραν τέσσερις φορές να «ροκανίσουν» την διαφορά στο ένα γκολ.

Στην τρίτη περίοδο, το 7-4 (5.14) έγινε 7-6 με τον Τρούλο (4.46) και τον Νίκολα Μπογκντάνοβιτς (4.02). Ο Μπένιτς έδωσε και πάλι αέρα δύο τερμάτων στους Γερμανούς, αλλά ο Αλαμάνος μείωσε σε 8-7 (2.46).

Στο τέταρτο οκτάλεπτο, ο Απόλλωνας έδειχνε να χάνει τον έλεγχο του αγώνα αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10-7 (5.50 πριν το τέλος), ωστόσο κατάφερε με τον Γωνιωτάκη (4.07) και τον Μπογκντάνοβιτς (1.45) να μειώσει σε 10-9. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι βρήκαν στόχο με τον πρώην φουνταριστό της Βουλιαγμένης, τον Λούκα Λόζινα (1.05), ενώ ο Μπογκντάνοβιτς και πάλι στον παίκτη παραπάνω μείωσε σε 11-10 (στα 31 δευτερόλεπτα).

Το παιχνίδι είχε πολλά σκληρά μαρκαρίσματα και με την εκπνοή οξύνθηκαν τα πνεύματα, αλλά με την παρέμβαση των ψυχραιμοτέρων αποκαταστάθηκε η τάξη.

ΑΝΝΟΒΕΡΟ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 11-10

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 2-3, 3-4, 3-3.

Οι σκόρερ του Απόλλωνα: Μπογκντάνοβιτς 3, Γωνιωτάκης 2, Αλαμάνος 1, Μόκκας 1, Τρούλος 1, Γαρδίκας 1, Σουσιασβίλι 1.

Από το Αννόβερο βρήκαν δίχτυα: Μπάσιτς 5, Λόζινα 3, Μπένιτς 2, Μάτσαν 1.

Αναλυτικά όλα τα στοιχεία του αγώνα και η διακύμανση στο σκορ ΕΔΩ.

Τα σημερινά αποτελέσματα του Α' Ομίλου: Μπαρτσελόνα-Ερυθρός Αστέρας 9-14, Αννόβερο-Απόλλων 11-10.

Η μέχρι στιγμής βαθμολογία:
1. Ερυθρός Αστέρας 6 (2 αγ.)
2. Αννόβερο 3 (2 αγ.)
3. Μπαρτσελόνα 3 (2 αγ.)
4. Απόλλωνας 0 (1 αγ.)
5. Χόνβεντ 0 (1 αγ.)

Ο Απόλλων αντιμετωπίζει αύριο Σάββατο (9/9) στις 12:00 το πρωί τον Ερυθρό Αστέρα και στις 18:00 το απόγευμα την ουγγρική Χόνβεντ και την Κυριακή (10/9) στις 11:30 την Μπαρτσελόνα.