ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Stoiximan ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΝΔΡΩΝ & ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Πάμε μια βόλτα στη Βουλιαγμένη

  19.05.2021 11:09       643

Η 43η στους Άνδρες και η 4η στις Γυναίκες, είναι οι φετινές διοργανώσεις του Stoiximan Κυπέλλου Ελλάδας Υδατοσφαίρισης, οι τελικές φάσεις του οποίου και διεξάγονται, ως F-8 στους Άνδρες και F-4 στις Γυναίκες, το τριήμερο 21-23 Μαϊου στο Κολυμβητήριο του ΝΟ Βουλιαγμένης, στο Λαιμό.

Το Γραφείο Τύπου σας παρουσιάζει το σχετικό Αφιέρωμα:

Του ΦΩΝΤΑ ΧΗΤΑ

Ο θεσμός του Κυπέλλου Ελλάδας

Για πρώτη φορά, λόγω και των ειδικών συνθηκών που δημιουργήθηκαν από την πανδημία του covid – 19, οι διοργανώσεις των Κυπέλλων Ελλάδας υδατοσφαίρισης Ανδρών και Γυναικών, θα διεξαχθούν από κοινού, στο Κολυμβητήριο του ΝΟΒ, στο Λαιμό.

Στους άνδρες, επανέρχεται για δεύτερη φορά στην ιστορία του θεσμού (η πρώτη το 2004) το Final – 8, ενώ στις Γυναίκες συνεχίζεται κανονικά ως Final – 4, όπως θεσμοθετήθηκε το 2018.

Σ' ότι αφορά την διοργάνωση των Ανδρών, όπου μετέχουν οι 8 πρώτες ομάδες της φετινής κατάταξης στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος Α1 Εθνικής Κατηγορίας, η φετινή είναι η 43η, από το 1953 που η – τότε – ΕΚΟΦ (νυν ΚΟΕ) την θεσμοθέτησε, ως επαμειβόμενο μάλιστα Κύπελλο “Παντελή Ψύχα”, της μεγάλης αυτής πρόδρομης μορφής της ελληνικής υδατοσφαίρισης.

Η πρώτη περίοδος της διοργάνωσης, ολοκληρώθηκε το 1958, όπως όριζε η απόφαση, με την κατάκτηση συνολικά έξι (6) τροπαίων από τον Εθνικό Πειραιά, με χαρακτηριστικότερο γεγονός τον Τελικό του 1953 όπου ο αείμνηστος Ανδρέας Γαρύφαλλος πέτυχε και τα 5 γκολ της νίκης των “κυανόλευκων” επί του Ολυμπιακού (5-4 στην παράταση, 3-3 η κανονική διάρκεια).

Η διοργάνωση επανήλθε το 1984, δεν κατέστη δυνατό να διεξαχθεί το 1994, ενώ το 1999 θεσμοθετήθηκε το F-4, που συνεχίστηκε έως και το 2020.

Η φετινή συνολικά είναι 43η στην ιστορία.

 

Οι Γυναίκες

Το Κύπελλο Ελλάδας Γυναικών, θεσμοθετήθηκε το 2018 με τη μορφή των F-4, με τη φετινή διοργάνωση να είναι η 4η στη σειρά.

Μετέχουν, φέτος, οι 4 πρώτες ομάδες της φετινής κατάταξης στην κανονική περίοδο της Α' Εθνικής Κατηγορίας.

Α. Stoiximan ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ

ΟΙ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ

1953 Αθήνα (Ζάππειο)

1954 Αθήνα (Ζάππειο)

1955 Αθήνα (Ζάππειο)

1956 Αθήνα (Ζάππειο)

1957 Αθήνα (Ζάππειο)

1958 Αθήνα (Ζάππειο)

................................................

1984 Αθήνα (Ιλίσιο)

1985 Αθήνα (Ιλίσιο)

1986 Πειραιάς (Εθνικό)

1987 Αθήνα (Ιλίσιο)

1988 Αθήνα (Ιλίσιο)

1989 Αθήνα (Ζάππειο)

1990 Αθήνα (Ζάππειο)

1991 Μαρούσι (ΟΑΚΑ)

1992 Μαρούσι (ΟΑΚΑ)

1993 Μαρούσι (ΟΑΚΑ)

1995 Μαρούσι (ΟΑΚΑ)

1996 Μαρούσι (ΟΑΚΑ)

1997 Μαρούσι (ΟΑΚΑ)

1998 Μαρούσι (ΟΑΚΑ)

1999 Κέρκυρα

2000 Νίκαια

2001 Πάτρα

2002 Βόλος

2003 Χίος

2004 Μαρούσι (ΟΑΚΑ)

2005 Θεσσαλονίκη (Ποσειδώνιο)

2006 Άρτα

2007 Καλαμάτα

2008 Τρίπολη

2009 Πτολεμαϊδα

2010 Ερμούπολη

2011 Κάλυμνος

2012 Αργοστόλι

2013 Λαμία

2014 Παλαιό Φάληρο

2015 Καρπενήσι

2016 Βουλιαγμένη

2017 Καρπενήσι

2018 Χίος

2019 Καρπενήσι

2020 Χίος

ΟΙ 42 ΤΕΛΙΚΟΙ (1953-2020)

Α’ ΠΕΡΙΟΔΟΣ

1953 ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 5-4 (3-3)

1954 ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 12-0

1955 ΕΘΝΙΚΟΣ – ΑΡΗΣ ΘΕΣ / ΝΙΚΗΣ 1-0

1956 ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 7-2

1957 ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 6-4 (4-4)

1958 ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ 5-2

___________________________________________________________

Β’ ΠΕΡΙΟΔΟΣ

1984 ΕΘΝΙΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 8-5

1985 ΕΘΝΙΚΟΣ – ΑΡΗΣ ΘΕΣ ΝΙΚΗΣ 8-7

1986 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 5-4

1987 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 10-7

1988 ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 8-6

1989 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 10-8 (7-7)

1990 ΝΟ ΧΙΟΥ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 8-5 (5-5)

1991 ΕΘΝΙΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 10-7

1992 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ 9-7

1993 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 8-4

1995 ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 13-12

1996 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ 11-8

1997 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ 9-8

1998 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ 10-8

1999 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 8-7

2000 ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 12-11 (11-11)

2001 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 9-7

2002 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 10-9 (8-8)

2003 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 14-5

2004 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 6-5

2005 ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ 12-8

2006 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 16-5

2007 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ 11-5

2008 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 10-4

2009 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 9-6

2010 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 7-6 (5-5)

2011 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 10-8

2012 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΝΟ ΧΙΟΥ 6-4

2013 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 6-5

2014 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 11-10

2015 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 18-10

2016 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 12-5

2017 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 8-7

2018 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 14-8

2019 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 6-4

2020 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ 18-6

Σημείωση: (1) Από το 1959 μέχρι το 1984 και το 1994, δεν έγινε η διοργάνωση

  1. Το 1953, 1957, 1989, 1990, 2000, 2002 και το 2010, ο τελικός κρίθηκε στην παράταση

  2. Από το 1999 έως το 2020 F-4, με εξαίρεση το 2004 που έγινε F-8 ως test event για τους Ολυμπιακούς Αγώνες

  3. Το 1955, αποχώρησε ο Άρης Θεσσαλονίκης

ΕΞΙ ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΙ & 10 ΦΙΝΑΛΙΣΤ

                    ΤΡΟΠΑΙΑ ΤΕΛΙΚΟΙ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ          21                   28

ΕΘΝΙΚΟΣ                12                   14

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 4                     16

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ       3                      8

ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ            1                      7

ΝΟ ΧΙΟΥ                 1                      2

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ            0                      5

ΑΡΗΣ ΘΕΣ.             0                       2

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ            0                      1

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ     0                      1

ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΤΩΝ ΤΕΛΙΚΩΝ

                                Τρόπαια Συμ/χές

Βλάχος Θόδωρος        7            8

Πάτερος Βαγγέλης      6            6

Νάκιτς Μίλε                4            5

Καραλόγος Γιάννης      3           3

Κάσας Ζόλταν             2            2

Λουκάτος Νίκος           2            2

Γιαννουρής Γιάννης      2           6

ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΜΠΟΜΠΕΡ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΤΕΛΙΚΩΝ

19 Αφρουδάκης Γιώργος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 6 / ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 12 / ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1

19 Χατζηθεοδώρου Θόδωρος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

16 Ντόσκας Γιώργος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

15 Μυλωνάκης Μανώλης ΝΟΒ 3 / ΕΘΝΙΚΟΣ 2 / ΟΣΦΠ 10

14 Αφρουδάκης Χρήστος ΝΟΒ 12 / ΕΘΝΙΚΟΣ 1 / ΟΣΦΠ 1

13 Αρώνης Αντώνης ΕΘΝΙΚΟΣ 7 / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 6

13 Μαυρωτάς Γιώργος ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

13 Μουρίκης Κώστας ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 6 / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 7

12 Γούνας Αλέξανδρος ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 2 / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 10

12 Φουντούλης Γιάννης ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

12 Γιαννόπουλος Κυριάκος ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 11 / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 

ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΤΡΟΠΑΙΟΥΧΟΙ

12 Δεληγιάννης Νίκος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (2002, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15)

11 Χατζηθεοδώρου Θόδωρος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (1997, 98, 01, 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10)

11 Δελακάς Βαγγέλης ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (2006, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 18)

11 Ντόσκας Γιώργος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (2004, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16)

10 Μυλωνάκης Μανώλης ΕΘΝΙΚΟΣ (2005)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (2009, 10, 11, 15, 16, 18, 19, 20)

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (2012)

ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΦΙΝΑΛΙΣΤ ΣΕ ΤΕΛΙΚΟΥΣ

15 Μυλωνάκης Μανώλης ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (2009, 10, 11, 15, 16, 17, 18, 19, 00)

ΕΘΝΙΚΟΣ (2005, 07)

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (2003)

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (2012, 13, 14)

14 Αφρουδάκης Χρήστος ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (2001, 02, 04, 12, 13, 14, 16, 17, 19)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (2008, 09, 10, 11)

ΕΘΝΙΚΟΣ (2007)

14 Χατζηθεοδώρου Θόδ. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (1997, 98, 99, 00, 01, 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10)

ΝΟ ΧΙΟΥ (2012)

13 Μουρίκης Κώστας ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (2013, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (2006, 08, 09, 10, 11)

13 Ντόσκας Γιώργος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (2004, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17)

ΝΟ ΧΙΟΥ (2012)

12 Δελακάς Βαγγέλης ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (2006, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 18)

12 Δεληγιάννης Νίκος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (2002, 03, 04, 06, 07, 08, 09,

10, 11, 13, 14, 15)

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΤΕΛΙΚΩΝ

9 Σταυρόπουλος Νίκος (1997, 00, 01, 04, 06, 07, 08, 13, 14)

7 Ελευθεριάδης Μίλτος (1988, 95, 98, 99, 04, 05, 06)

6 Χασεκίογλου Πάρης (1986, 88, 92, 95, 99, 02)

5 Τσαντάς Λάκης (1984, 85, 90, 91, 92)

5 Σκαλοχωρίτης Μιχάλης (2007, 09, 11, 14, 15)

5 Σταυρίδης Γιώργος (2001, 08, 11, 13, 16)

5 Μοίραλης Ανδρέας (2010, 12, 15, 17, 20)

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΚΟΛ ΣΕ ΤΕΛΙΚΟ

5 Γαρύφαλλος Ανδρέας 1953 (Εθνικός – Ολυμπιακός 5-3)

5 Γιαννόπουλος Κυριάκος 1989 (ΑΝΟ Γλυφάδας – ΝΟ Βουλ / νης 10-8)

5 Χατζής Θέμης 1997 (Ολυμπιακός – ΝΟ Πατρών 9-8)

5 Αφρουδάκης Γιώργος 1999 (ΝΟ Βουλ / νης – Ολυμπιακός 8-7)

5 Κραβαρίτης Δημήτρης 2000 (Εθνικός – Ολυμπιακός 12-11)

5 Χατζηθεοδώρου Θόδωρος 2006 (Ολυμπιακός – Πανιώνιος 16-5)

5 Βλαχόπουλος Άγγελος 2016 (Ολυμπιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης 12-5)

5 Φουντούλης Γιάννης 2018 (Ολυμπιακός – ΑΝΟ Γλυφάδας 14-8)

ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΣΚΟΡΕΡ ΤΩΝ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ (1984-2020)

1984 20 Αρώνης Αντώνης ΕΘΝΙΚΟΣ

1985 15 Βενετόπουλος Νίκος ΗΡΑΚΛΗΣ

1986 14 Παπαναστασίου Τάσος «π» ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

1987 14 Λοστορίδης ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ

1988 10 Μουστακαρίας Θόδωρος ΕΘΝΙΚΟΣ

        10 Παυλίδης Χάρης ΑΡΗΣ ΘΕΣ / ΝΙΚΗΣ

1989 32 Μαντζουρίδης Χρήστος ΗΡΑΚΛΗΣ

1990 23 Παπαναστασίου Τάσος «γ» ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

1991 32 Μαντζουρίδης Χρήστος ΗΡΑΚΛΗΣ

1992 32 Βενετόπουλος Νίκος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

1993 17 Παπανελλόπουλος Αλέξανδρος ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

1995 16 Λοράντος Τεό ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

1996 16 Σελετόπουλος Δημήτρης ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

1997 26 Απανασένκο Ντμίτρι ΝΟ ΧΙΟΥ

1998 17 Καλακόνας Θόδωρος ΕΘΝΙΚΟΣ

1999 16 Παπαναστασίου Τάσος «π» ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

2000 21 Κρέτου Άντριαν ΝΟ ΧΙΟΥ

2001 16 Χατζηθεοδώρου Θόδωρος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2002 14 Αφρουδάκης Γιώργος ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

2003 13 Βουλγαράκης Μάνθος ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ

2004 15 Θωμάκος Γιάννης ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2005 16 Θεοδωρόπουλος Αργύρης ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2006 12 Φουντούλης Γιάννης ΝΟ ΧΙΟΥ

2007 9 Αναστασιάδης Ζάχος ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

2008 13 Νίκιτς Μπόμπαν ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2009 13 Αλιχανίδης Μίμης ΠΑΟΚ

2010 16 Μιράλης Ανδρέας ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

2011 11 Σάντα Πέτρε ΝΟ ΧΙΟΥ

2012 7 Τίγκας Δημήτρης ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

2013 7 Μάγιαρακ Μπλάι ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2014 10 Αφρουδάκης Χρήστος ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

2015 9 Βλαχόπουλος Άγγελος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2016 13 Αργυρόπουλος – Κανακάκης ΣτέλιοςΕΘΝΙΚΟΣ

2017 6 Εσπανιόλ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

           Αφρουδάκης Χρήστος ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

           Σάριτς ΠΑΟΚ

2018 10 Παπαναστασίου Αλέξανδρος ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

2019 8 Γούνας Αλέξανδρος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

           Δερβίσης Γιώργος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

           Τίγκας Δημήτρης ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

2020 11 Γούνας Αλέξανδρος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Η ΚΟΡΥΦΑΙΑ 11ΑΔΑ ΤΩΝ ΣΚΟΡΕΡ (1984-2020)

165 Μπιτσάκος Δημήτρης

154 Βενετόπουλος Νίκος

154 Λούδης Κώστας

148 Μαυρωτάς Γιώργος

143 Αφρουδάκης Γιώργος

138 Καλακόνας Θόδωρος

133 Μαντζουρίδης Χρήστος

122 Σαμαρτζίδης Νώντας

121 Θωμάκος Γιάννης

118 Σελετόπουλος Δημήτρης

118 Παπαναστασίου Τάσος «π»

ΟΙ MVP / ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ (ΣΕ F-4)

1999 Αφρουδάκης Γιώργος ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

        Ρέππας Γιώργος ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

2000 Καλακόνας Θόδωρος ΕΘΝΙΚΟΣ

        Πολίτης Χρήστος ΕΘΝΙΚΟΣ

2001 Χατζηθεοδώρου Θόδωρος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

        Βολτυράκης Μάκης ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2002 Χατζηθεοδώρου Θόδωρος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

        Βολτυράκης Μάκης ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2003 Ντούλος Νίκος ΝΟ ΧΙΟΥ

        Δεληγιάννης Νίκος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2005 Μάζης Δημήτρης ΕΘΝΙΚΟΣ

        Γιάντσιτς Μίλαν ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ

2006 Χατζηθεοδώρου Θόδωρος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

        Φλέγκας Κώστας ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

2007 Ντόσκας Γιώργος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

        Δεληγιάννης Νίκος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2008 Νίκιτς Μπόμπαν ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

        Δεληγιάννης Νίκος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2009 Νίκιτς Μπόμπαν ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

       Δεληγιάννης Νίκος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2010 Χατζηθεοδώρου Θόδωρος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

        Φλέγκας Κώστας ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

2011 Φουντούλης Γιάννης ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

        Δεληγιάννης Νίκος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2012 Αφρουδάκης Χρήστος ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

        Τσαλκάνης Κώστας ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

2013 Φουντούλης Γιάννης ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

        Δεληγιάννης Νίκος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2014 Μουρίκης Κώστας ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

        Τσαλκάνης Κώστας ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

2015 Μυλωνάκης Μανώλης ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

        Δεληγιάννης Νίκος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2016 Βλαχόπουλος Άγγελος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

        Πάβιτς Γιόσιπ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2017 Ζερδεβάς Μανώλης ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

        Ζερδεβάς Μανώλης ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

2018 Φουντούλης Γιάννης ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

        Πάβιτς Γιόσιπ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2019 Γούνας Αλέξανδρος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

        Πάβιτς Γιόσιπ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2020 Γιόκοβιτς Μάρο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

         Ζερδεβάς Μάνος ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

OI ΦΙΝΑΛΙΣΤ TOY ΦΕΤΙΝΟΥ F-8

*ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Τρόπαια: 21 (1992, 1993, 1997, 1998, 2001, 2002, 2003, 2004, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20)

Τελικοί: 28 (1953, 1954, 1956, 1957, 1992, 1993, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20)

*ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

Τρόπαια: 4 (1996, 1999, 2012, 2017)

Τελικοί: 16 (1986, 1987, 1988, 1989, 1995, 1996, 1999, 2001, 2002, 2004, 2012, 2013, 2014, 2016, 2017, 2019)

*ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Τελικοί: 5 (2006, 2008, 2009, 2010, 2011)

*ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ

F-4: 1 (2020)

*ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

F-4: 1 (2019)

*ΥΔΡΑΪΚΟΣ

F-4: 1 (2015)

*ΠΑΟΚ

F-4: 3 (2009, 2015, 2017)

*ΑΕΚ

1η Συμμετοχή



 

Β. Stoiximan ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΟΙ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ

2018 Καρπενήσι                         

2019 Χίος                                   

2020 Παλαιό Φάληρο

ΟΙ 3 ΤΕΛΙΚΟΙ (2018-2020)

2018 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 14-11

2019 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 10-8

2020 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 16-4

ΔΥΟ ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΙ & 3 ΦΙΝΑΛΙΣΤ

                       ΤΡΟΠΑΙΑ & ΤΕΛΙΚΟΙ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ             2                          3

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ    1                          2

ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 0                          1

ΟΙ ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΙ & ΦΙΝΑΛΙΣΤ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

                     Τρόπαια Τελικοί

Παυλίδης Χάρης        2                   3

Καμμένου Αλεξία       1                   2

Καραγιάννη Ευτυχία   0                  1

ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ ΜΠΟΜΠΕΡ ΤΩΝ ΤΕΛΙΚΩΝ

7 Αβραμίδου Άλκηστη ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

6 Έγκενς Μόνικα ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

6 Χυδηριώτη Ιωάννα ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

5 Πλευρίτου Ελευθερία ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

4 Πλευρίτου Βασιλική ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

4 Μυριοκεφαλιτάκη Μαρία ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

4 Ξενάκη Ελένη ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ ΤΡΟΠΑΙΟΥΧΕΣ & ΦΙΝΑΛΙΣΤ

Διαμαντοπούλου Χρυσή         2                                          3

(ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2018, 20 & 2018, 19, 20)

Πλευρίτου Ελευθερία             2                                          3

(ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2018, 20 & 2018, 19, 20)

Ελευθεριάδου Νικόλ              2                                          3

(ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2018, 20 & 2018, 19, 20)

Αβραμίδου Άλκηστη              2                                          3

(ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2018, 20 & 2018, 19, 20)

Πλευρίτου Μαργαρίτα           2                                          3

(ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2018, 20 & 2018, 19, 20)

Μυριοκεφαλιτάκη Μαρία       2                                          3

(ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2018, 20 & 2018, 19, 20)

Πλευρίτου Βασιλική             2                                          3

(ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2018, 20 & 2018, 19, 20)

Φουντωτού Ελευθερία          2                                         2

(ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2018, 20 & 2018, 20)

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΤΕΛΙΚΩΝ

2             Μαρκοπούλου Ναταλία (2019, 2020)

1             Μπουδραμής Νίκος (2018)

1             Κουρτίδης Χρήστος (2018)

1             Σταυρίδης Γιώργος (2019)

1             Μπιράκης Μιχάλης (2020)

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΚΟΛ ΣΕ ΤΕΛΙΚΟ

4 Έγκενς Μόνικα 2018 (Ολυμπιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης 14-11)

ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΣΚΟΡΕΡ ΤΩΝ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ (2018-2020)

2018     11 Αβραμίδου Άλκηστη      ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

             11 Έγκενς Μόνικα               ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2019     10 Ξενάκη Έλενα                 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

             10 Μυριοκεφαλιτάκη Μαρία ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2020     11 Τριχά Φωτεινή ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ

Η ΚΟΡΥΦΑΙΑ 10ΑΔΑ ΤΩΝ ΣΚΟΡΕΡ (2018-2020)

25 Ξενάκη ‘Ελενα

24 Αβραμίδου Άλκηστη

22 Πλευρίτου Ελευθερία

19 Ασημάκη Αλεξάνδρα

17 Μυριοκεφαλιτάκη Μαρία

17 Τριχά Φωτεινή

17 Έγκενς Μόνικα

16 Χυδηριώτη Ιωάννα

12 Νίνου Ειρήνη

12 Πλευρίτου Βασιλική

ΟΙ MVP / ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ                     

2018 Έγκενς Μόνικα ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

         Διαμαντοπούλου Χρυσή ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2019 Τζόνσον Άσλεϊ ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

        Τζόνσον Άσλεϊ ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

2020 Πλευρίτου Ελευθερία ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

         Διαμαντοπούλου Χρυσή ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

ΟΙ ΦΙΝΑΛΙΣΤ ΤΟΥ ΦΕΤΙΝΟΥ F-4

*ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Τρόπαια: 2 (2018, 2020)

Τελικοί: 3 (2018, 2019, 2020)

*ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

Τρόπαια: 1 (2019)

Τελικοί: 2 (2018, 2019)

*ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

F-4: 1 (2019)

*ΕΘΝΙΚΟΣ

1η συμμετοχή

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ