ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ

ΠΑΟΚ - ΝΟ Πατρών και ΝΟ Χανίων - Παναθηναϊκός οι ημιτελικοί

  08.08.2020 22:19       501

Ο ΠΑΟΚ κόντρα στον ΝΟ Πατρών και ο ΝΟ Χανίων απέναντι στον Παναθηναϊκό είναι τα δύο ζευγάρια των ημιτελικών του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Παίδων, όπως διαμορφώθηκαν μετά την ολοκλήρωση, το Σάββατο (8/8) το βράδυ, των αγώνων των δύο Ομίλων της Τελικής φάσης της διοργάνωσης, που διεξάγεται στο Κολυμβητήριο του Αλίμου.

Στον Α’ Όμιλο ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε με το απόλυτο των νικών και πήρε πρωτιά, ενώ τη δεύτερη θέση πήρε ο Παναθηναϊκός (νίκησε 9-6 τον Ολυμπιακό και τον άφησε εκτός τετράδας). Στον Β’ Όμιλο ο ΝΟ Χανίων και ΝΟ Πατρών ισοβάθμισαν στη πρώτη θέση με 10 βαθμούς, αλλά οι Κρητικοί υπερτερούσαν στην ισοβαθμία.

Οι δύο ημιτελικοί θα γίνουν το πρωί της Κυριακής (9/8) στο ίδιο κολυμβητήριο, εκεί όπου θα διεξαχθούν το μεσημέρι και οι αγώνες κατάταξης 5η-8η. Οι νικητές των ημιτελικών θα αγωνιστούν το απόγευμα (επίσης στο κολυμβητήριο του Αλίμου) στον μεγάλο τελικό (18.30) που θα αναδείξει τον πρωταθλητή Παίδων 2020.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Σαββάτου και οι τελικές βαθμολογίες των Ομίλων:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Αλίμου):

4η Αγωνιστική:

ΟΥΚ Βόλου – Πανιώνιος 10-3

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 9-6

Ρεπό: ΠΑΟΚ

5η Αγωνιστική:

ΠΑΟΚ – ΟΥΚ Βόλου 17-9

Πανιώνιος – Παναθηναϊκός 6-15

Ρεπό: Ολυμπιακός

Βαθμολογία (Τελική):

  1. ΠΑΟΚ 12 (62-29)
  2. Παναθηναϊκός 9 (44-35)
  3. Ολυμπιακός 6 (31-27)
  4. ΟΥΚ Βόλου 3 (30-42)
  5. Πανιώνιος 0 (18-52)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Αλίμου):

4η Αγωνιστική:

ΝΟ Χανίων – Υδραϊκός 14-6

ΝΟ Πατρών – ΝΟ Βουλιαγμένης 11-3

Ρεπό: Νηρέας Γέρακα

5η Αγωνιστική:

Νηρέας Γέρακα – ΝΟ Χανίων 6-18

Υδραϊκός – ΝΟ Πατρών 5-9

Ρεπό: ΝΟ Βουλιαγμένης

Βαθμολογία (Τελική):

  1. ΝΟ Χανίων 10 (64-34)
  2. ΝΟ Πατρών 10 (53-27)
  3. ΝΟ Βουλιαγμένης 6 (29-33)
  4. Υδραϊκός 3 (27-34)
  5. Νηρέας Γέρακα 0 (12-46)

Το πρόγραμμα της Κυριακής (9/9):

Πρωί:

9:00 ΠΑΟΚ – ΝΟ Πατρών (Ημιτελικός)

10:30 ΝΟ Χανίων – Παναθηναϊκός (Ημιτελικός)

Θέσεις 5-6:

12:00 Ολυμπιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης

Θέσεις 7-8:

13:30 ΟΥΚ Βόλου – Υδραϊκός

Απόγευμα:

17:00 Μικρός Τελικός

18:30 Μεγάλος Τελικός

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Γιάννης Κορακής