ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ / ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ / ΠΑΙΔΩΝ - ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Παπαδόπουλος: «Απόλυτα πετυχημένο το Πανελλήνιο Παίδων-Κορασίδων»

14.07.2019 19:49       2156

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης των Κατηγοριών Παίδων-Κορασίδων ολοκληρώθηκε την Κυριακή (14/7), στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο Θεσσαλονικής, με τους νέους αθλητές να πραγματοποιούν πολύ καλές επιδόσεις.

Συνολικά, σημειώθηκαν 5 Πανελλήνια ρεκόρ Παίδων-Κορασίδων, κατά τη διάρκεια του Πρωταθλήματος, ενώ παράλληλα οι κολυμβητές έδωσαν σπουδαίες μάχες, πραγματοποιώντας πολύ καλούς χρόνους.

Στα 200μ πρόσθιο, ο Βασίλης Σοφικίτης ήταν ο μεγάλος νικητής, με 2:19.94, ενώ κοντά στο ρεκόρ βρέθηκε ο Αλέξανδρος Κάχρης, στα 400μ ελεύθερο, τερματίζοντας πρώτος με 3:57.70.

Ο Τάσος Κούγκουλος, οποίος στον προκριματικό αγώνα στα 50μ πεταλούδα έκανε Πανελλήνιο ρεκόρ Παίδων, ήταν ο νικητής και στην τελική σειρά με χρόνο 25.14, ενώ παράλληλα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και στα 100μ ύπτιο με 59.23.

Μετά το τέλος των αγώνων, ο Ομοσπονδιακός προπονητής, Τάσος Παπαδόπουλος, δήλωσε: «Το Πανελλήνιο Παίδων-Κορασίδων στέφθηκε με απολυτη επιτυχία. Πραγματοποιήθηκαν καλά ρεκόρ, ενώ σημειώθηκαν πολύ καλές επιδόσεις, με ωραίες κούρσες. Το πρόγραμμα βοήθησε τους αθλητές, ώστε να μην ταλαιπωρηθούν, ενώ οι συνθήκες των αγώνων ήταν εξαιρετικές».